كوروش احمدی:

راه خروج ایران از فهرست سیاه FATF باز است

راه خروج ایران از فهرست سیاه FATF باز است به گزارش آنی بازار دیپلمات پیشین اشاره كرد: راه خروج ایران از فهرست سیاه FATF باز مانده و قرار نیست برای خروج از آن، همه چیز از ابتدا شروع شود بلكه كافی است كار از همان جا كه متوقف شده ادامه یابد كه یك مورد آن، الحاق به كنوانسیون های پالرمو و CFT است.


«كوروش احمدی» در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا، با اشاره به قرار گرفتن ایران در فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی اظهار داشت: گروه ویژه مالی بعنوان یك نهاد فنی و تخصصی بین الدولی استانداردهایی را برای مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم تعریف كرده است و از كشورهای مختلف جهان می خواهد آن استانداردها را در قوانین و عرف مراودات مالی و تجاری خویش اعمال كنند.
وی با اشاره به چگونگی قرار گرفتن كشورها در فهرست سیاه FATF گفت: در صورتیكه كشوری استانداردها و سفارش های این نهاد را رعایت و اعمال نكند، آنگاه این كشور بعنوان كشور غیرهمكار نامیده شده و در فهرست سیاه آن قرار می گیرد و این امر می تواند مراودات نهادهای مالی و تجاری آن كشور با نهادهای مالی و تجاری سایر كشورها را با خطر و ریسك زیاد همراه كند.
این كارشناس مسائل بین المللی یادآورشد: قرار گرفتن در فهرست سیاه به این معنا است كه از نظر FATF روزنه هایی برای پولشویی و تامین مالی تروریسم در نظام مالی یك كشور وجود دارد و گروه اقدام مالی این احتمال را می دهد كه پول آلوده ممكنست از این روزنه ها امكان سرایت به سایر بخش های نظام مالی بین المللی را بیابد و مقرر است كه با محدود كردن مراوات با كشور مربوطه جلوی این سرایت گرفته شود.
احمدی با تاكید بر اینكه قرار گرفتن یك كشور در فهرست سیاه FATF سبب دشوار شدن مراوده مالی و همكاری تجاری آن كشور با دیگر كشورها می شود، اشاره كرد: دلیل این دشواری آن است كه عموم كشورها خودرا ملزم به رعایت سفارش ها و استانداردهای FATF می بینند و به همین خاطر در انجام مراوده مالی با كشوری كه در فهرست قرار گرفته باشد، حداكثر احتیاط را می كنند و شرایط ویژه ای را بر آن اعمال می كنند.
وی با اشاره به اینكه از نظر اقتصاد بین المللی، كشورها در چارچوب همكاری با هم یك سیستم اقتصادی واحد در عرصه جهانی را ایجاد می كنند، اشاره كرد: اقتصاد كشورها در یك سیستم بین المللی به یكدیگر متصل و ارتباط دارد بدین سبب FATF فكر می كند كه كشورها باید تدابیر و استانداردهای یكسانی را برای مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم اجرا كنند تا این سیستم آلوده نشود.

همكاری مالی ایران با دنیا با رفتن به فهرست سیاه دشوارتر شد

این دیپلمات پیشین اضافه كرد: اگر در كشوری استانداردها و تدابیر FATF اجرا نشود، از منظر گروه ویژه اقدام مالی آن كشور غیر همكار تلقی می شود و این نهاد كشورهای همكار را تشویق می كند كه مراوده با آن كشور غیرهمكار را محدود كنند و نسبت به كار با آن كشور سخت گیر باشند.
احمدی درباره تبعات قرار گرفتن ایران در فهرست سیاه FATF اظهار داشت: قرار گرفتن كشور در فهرست سیاه FATF سبب می شود همكاری و مراوده نظام مالی ایران با سایر نظام های مالی و تجاری كشورهای دیگر با مشكلاتی روبه رو شود یعنی نظام های مالی، بازارهای اعتباری و سرمایه گذاران بین المللی برای همكاری با ایران احتیاط هایی را در نظر می گیرند چونكه فرض بر آن است كه همكاری با یك كشور غیرهمكار می تواند سبب آلوده شدن سیستم مالی آنها شود.
وی با اشاره به اینكه اگر كشوری بخواهد با یك كشور غیرهمكار از نظر FATF همكاری كند، این همكاری تحت تدابیر خاص و مراقبت های ویژه انجام می شود كه هزینه زا است، عنوان كرد: یادداشت تشریحی مربوط به سفارش شماره ۱۹ گروه ویژه مالی سفارش های ۹ گانه ای در چارچوب تدابیر تقابلی در رابطه با كشورهای غیرهمكار تدوین كرده كه طیف وسیعی از اقدامات از مراقبت های ویژه، قطع برخی همكاری ها، بستن شعب، كارگزاری ها و نمایندگی ها و حسابرسی های سختگیرانه و... را شامل می شود كه پرداخت هزینه های آن برعهده كشور غیرهمكار است.

حاكمیت ملی ایران اجازه نظارت خارجی را نمی دهد

این تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی قرار گرفتن ایران در فهرست سیاه FATF را سبب خوشی كشورهایی دانست كه به نحوی پیگیر افزایش فشار بر ایران هستند.
وی تصریح كرد: كشورهایی كه خواهان افزایش فشار بر ایران هستند، بوسیله قرار گرفتن ایران در فهرست سیاه حربه های مضاعفی را برای رسیدن به اهداف شان مقابل ایران به دست می آورند.
بگفته احمدی، دولت ترامپ نشان داده كه با قرار گرفتن ایران در فهرست سیاه FATF، به دنبال بهانه جدیدی به اسم اعمال تدابیر تقابلی ۹ گانه FATF مقابل ایران است و ممكنست از این پس به بانك ها، موسسات مالی و بیمه ای برای اجرای این تدابیر فشار آورد. یعنی فهرست جدیدی را برای تشدید تحریم ها در دستور كار قرار دهد.
این كارشناس مسائل بین المللی درباره برخی نگرانی ها درباره رعایت استانداردهای FATF در ایران بیان كرد: اعمال استانداردهای FATF نه مقرر است قسمتی از حاكمیت ملی كشور را واگذار كند و نه همكاری ایران را با بعضی از گروه ها و كشورها را متوقف می كند. آنها خواستار تصویب استانداردهای مدنظرشان بعنوان قوانین داخلی هستند و هیچ نهاد فراملی یا كشور خارجی ای در اجرای آن نظارت نمی نماید.

راه خروج از فهرست سیاه باز مانده است

این دیپلمات پیشین افزود: مطابق سفارش های FATF هیچ گاه قرار نبوده و نیست كه ایران در مقام همكاری با FATF، گزارشی از وضعیت اجرای قوانین یا تراكنش های مالی خودرا به یك نهاد فراملی بدهد و در سفارش های ۴۱ گانه گروه ویژه مالی چنین چیزی مطرح نیست. از طرف دیگر، الحاق به FATF، رابطه ایران با گروه ها و كشورها دیگر را تا زمانی كه آنها در فهرست گروه های تروریستی سازمان ملل متحد قرار نگرفته باشند، مختل نمی نماید.
احمدی با اشاره به بیانیه روز جمعه FATF درباره ایران اظهار داشت: خوشبختانه در بیانیه روز جمعه FATF، راه خروج از فهرست سیاه باز مانده و قرار نیست برای خروج از آن، همه چیز از ابتدا شروع شود بلكه كافی است كه كار از همان جا كه متوقف شده ادامه یابد. FATF، شش نكته را برای خروج از این فهرست مطرح كرده كه یك مورد آن، الحاق به كنوانسیون های پالرمو و CFT است و موارد دیگر، شامل مسائل فنی و حقوقی و اجرائیست كه هیچ گاه مقامات مالی و حقوقی ایران با اجرای آنها مشكلی نداشته اند.منبع:

1398/12/04
23:25:22
5.0 از 5
4125
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , بیمه
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش