بسته های حمایتی دولت برای جبران نتایج اقتصادی كرونا

بسته های حمایتی دولت برای جبران نتایج اقتصادی كرونا به گزارش آنی بازار باآنكه كرونا این روزها كسب و كارهای زیادی را تا مرز تعطیلی برده اما دولت كوشیده تا با حمایت های عملی خود، فشار بر معیشت این افراد را به حداقل برساند و در این حوزه بسته های مختلفی تعریف كرده است.


چه بخواهیم و چه نخواهیم زندگیمان این روزها رنگ و بوی كرونا می دهد و نام این ویروس جدید بیشتر از هر چیز به گوش می رسد. در این میان عده ای خلوت خانه را برگزیده اند تا خود و خانواده هایشان را از این ویروس حفظ كنند اما هستند افرادی كه به علت چرخاندن چرخ زندگی نمی توانند در خانه بمانند و حتی از اینكه كار و كاسبی شب عید مانند سال های گذشته سكه نیست، نگرانند.
با این حال، دولت برای كاهش فشار به زندگی این افراد و كمك نسبی به معیشت آنها بسته های حمایتی تعریف كرده كه مقرر است قبل از تحویل سال كهنه و استقبال از سال جدید به حساب سرپرستان خانوار واریز شود.
یكی از این اقدامات بسته حمایتی دولت از اقشار صدمه پذیر برای جبران نتایج ویروس كرونا است.
در این زمینه، سازمان برنامه و بودجه از اختصاص دو بسته برای اقشار كم برخوردار كه شامل كمك ماهیانه ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی برای ۳ میلیون ایرانی فاقد درآمد ثابت و وام یك تا دو میلیونی ۴ درصدی بدون ضامن برای ۴ میلیون نفر شاغل صدمه دیده همچون كارگران و اصناف اطلاع داده است.


در بسته اول قراراست به خانوار یك نفره ۲۰۰ هزار تومان، خانوار دو نفره ۳۰۰ هزار تومان، خانوار سه نفره ۴۰۰ هزار تومان، خانوار چهار نفره ۵۰۰ هزار تومان و خانوار شش نفره ۶۰۰ هزار تومان به حساب یارانه سرپرستان خانوار واریز شود.
رئیس سازمان برنامه و بودجه در این رابطه گفته كه حدود ۱.۵ میلیون خانوار توسط سازمان هدفمندی یارانه ها شناسایی شده اند و نخستین بسته حمایتی در مقابل زیان های ناشی از كرونا را دریافت خواهند كرد.


در بسته دوم هم پرداخت وام كم بهره به ۴ میلیون خانوار صدمه دیده از كرونا در دستور كار دولت قرار دارد.
رئیس جمهوری در جلسه مشترك ستاد اقتصادی دولت و نمایندگان بخش خصوص اظهار داشت كه تسهیلات یك تا دو میلیون تومانی بدون درخواست تضمین و با كارمزد ۴ درصد برای ۴ میلیون خانوار كم درآمد و پرداخت ۸ درصد كارمزد اضافی آن از جانب دولت به بانك ها به منظور پشتیبانی از این خانوارها كه كرونا زندگی آنها را تحت تأثیر قرار داده، پرداخت می شود.
این صحبت ها نشان داده است كارمزد این تسهیلات ۱۲ درصد بوده و ازاین رو فشار مالی به بانك ها وارد نخواهد شد بلكه دولت می باشد كه این اختلاف سود را پذیرفته و از منابع خود پرداخت خواهد نمود.
البته این تسهیلات غیر قابل نقد و برای خرید كالا خواهد بود.


از سوی دیگر به منظور كمك به حفظ ظرفیت های تولید و عبور از بحران كرونا، بانك مركزی به بانكهای عامل دستور داده تا اقساط وام های بانكی را تا سه ماه به تعویق بیاندازد.
بانك مركزی مصادیق كسب و كارهایی را كه مشمول سه ماه تعویق اقساط وام هایشان می شوند را هم اعلام نموده كه شامل ۱۰ رسته كسب و كار مختلف است.
مراكز تولید و توزیع غذاهای آماده، مراكز گردشگری مانند هتل ها، تولید و توزیع كیف و كفش، مراكز و مجتمع های فرهنگی و آموزشی، حمل و نقل عمومی مسافر درون شهری و برون شهری، دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری، تولید و توزیع پوشاك، مراكز و مجتمع هایومرزشی و تفریحی، مراكز تولید، توزیع و فروش صنایع دستی و همینطور مراكز توزیع آجیل، خشكبار، قنادی، بستنی و آب میوه همچون كسب و كارهایی هستند كه می توانند تا سه ماه از فرصت امهال اقساط بانكی استفاده كنند.


از سوی دیگر، دولت به منظور پشتیبانی از بخش بهداشت و درمان كشور، ۳ هزار و ۶۱۰ میلیارد تومان كمك نقدی به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و همینطور دانشگاه های علوم پزشكی برای پیشگیری و مقابله با بیماری كرونا پرداخت شده است.
این موارد شامل یك میلیارد و ۶۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت به بیمه سلامت جهت تسویه مطالبات دانشگاه ها، ۱۰۰ میلیارد تومان به اورژانس كشور برای خرید آمبولانس، ۳۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت مطالبات شركت های پیمانكاری طرف قرارداد دانشگاه ها، ۲۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت پاداش ویژه كادر درمانی، ۴۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت به دانشگاه های علوم پزشكی استان تهران، ۴۸۰ میلیارد تومان برای پرداخت به سایر دانشگاه های علوم پزشكی كشور و ۵۳۰ میلیارد تومان هم به ستاد ملی كرونا پرداخت خواهد شد.

1398/12/29
16:07:19
5.0 از 5
3179
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش