آزادسازی سهام عدالت به كجا رسید؟

آزادسازی سهام عدالت به كجا رسید؟ به گزارش آنی بازار وعده آزادسازی سهام عدالت وارد سومین سال خود شد و آبان ۱۳۹۹، تاریخی بود كه از جانب مسؤلان برای تحقق این وعده داده شده بود، اما در نهایت زمستان سال قبل بود كه رئیس سازمان خصوصی سازی اعلام نمود آزادسازی سهام عدالت در انتظار اجازه مقام معظم رهبری بوده و امكان دارد اصلا در مجلس شورای اسلامی مطرح نشود.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، ماجرای لایحه ساماندهی سهام عدالت با مبحث اصلاح مواد ۳۴ تا ۳۸ قانون اجرای سیاست های كلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی بعد از تصویب هیات وزیران جهت طی تشریفات قانونی در ۱۸ دی ۱۳۹۶ به مجلس شورای اسلامی ارسال شد.
در مقدمه توجیهی این لایحه اشاره شده بود كه نظر به لزوم تسهیل و تسریع آزادسازی سهام عدالت و مرتفع ساختن مشكلات موجود در این حوزه از قبیل عدم تناسب سازوكارهای قانونی پیشبینی شده، ناكارآمدی شیوه ساماندهی سهام، عدم امكان اعمال حقوق مالكانه توسط مشمولان و وجود ابهامات در شیوه شناسایی آنها و همینطور لزوم پیشبینی سازوكار آزادسازی سهام مزبور به نحوی كه تحقق گسترش مالكیت عمومی و حفظ و ارتقای ثبات بازار سرمایه و منافع مشمولان را به دنبال داشته باشد و همینطور رفع ابهامات قانونی كه سازمان های ذیربط در اجرای طرح آزادسازی سهام با آن مواجهند، این لایحه برای طی تشریفات قانونی تقدیم می شود.
وعده آزادسازی تا آبان ۱۳۹۹
با گذشت حدود دو سال از ارسال لایحه ساماندهی سهام عدالت به مجلس شورای اسلامی گذشته، این لایحه همچنان در انتظار بررسی در صحن علنی مجلس و تصویب مجلس نشینان بود تا نحوه آزادسازی و چگونگی انتقال آن مشخص شود. در نهایت اوایل زمستان سال ۱۳۹۸ بود كه خبری به نقل از علیرضا صالح - رئیس سازمان خصوصی سازی - عنوان شد در خصوص اینكه "سهام عدالت حداكثر تا آبان سال ۹۹ آزادسازی می شود و در اختیار مردم قرار می گیرد".
در همان روزها آخرین اخبار حاكی از آن بود كه با عنایت به این كه لایحه مذكور دو سال است كه به مجلس رفته، كمیسیون های مختلف مجلس همچون كمیسیون برنامه و بودجه، كمیسیون اصل ۴۴، كمیسیون اقتصادی و... روی آن كار كرده اند و از بخش های مختلف مانند سازمان خصوصی سازی، سازمان بورس، اتاق بازرگانی، كمیته امداد، بهزیستی جهت بررسی لایحه دعوت كرده اند.
بر این اساس لایحه ساماندهی سهام عدالت باید تا آخر سال ۱۳۹۸ به صحن علنی می آمد اما این اتفاق نیفتاد و با عنایت به این كه در ماه های ابتدایی سال ۱۳۹۹ شاهد روی كار آمدن مجلس جدید خواهیم بود، پیشبینی شده بود كه احیانا بررسی لایحه برای شروع مجلس بعدی در دستور قرار گیرد.
پس از آن و دهم بهمن ماه بود كه شاپور محمدی-رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار- درمورد آزادسازی سهام عدالت به ایسنا اظهار داشت: سازمان بورس در مورد متدهایی كه باید برای سهام عدالت طراحی شود كار خویش را انجام داده است. این سازمان برای این منظور چند روش همچون واگذاری مستقیم سهام عدالت به مردم و همینطور واگذاری سهام به شركت های سرمایه گذاری استانی را پیشنهاد كرده است و باید در مورد پیشنهادات سازمان بورس تصمیم گیری شود. امور مربوط به آزادسازی سهام عدالت تا اندازه زیادی جلو رفته و وعده هایی كه در این راستا داده می شود می تواند اجرایی شود.
آزادسازی سهام عدالت در انتظار اجازه رهبری
در نهایت و در تاریخ ۱۳ بهمن سال قبل علیرضا صالح، رئیس سازمان خصوصی سازی در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر این كه با عنایت به این كه آبان ماه سال ۱۳۹۹ برای آزادسازی سهام عدالت اعلام شده اما تا پیش از این تاریخ شاهد تغییر مجلس شورای اسلامی خواهیم بود، توضیح داد: ۲۶ هزار میلیارد تومان سهام عدالت برای بیشتر از ۴۹ میلیون نفر وجود دارد اما باید توجه داشت كه ارزش سهام برای همه مشمولین به یك میزان نیست. ارزش سهام یك میلیونی تابحال بیشتر از شش برابر شده است. تابحال چندین جلسه برگزار كردیم تا سهام عدالت طوری آزادسازی شود كه مردم بتوانند مدیریت كنند و زمانی كه این آزادسازی صورت گرفت، بازار بورس را به هم نریزد.
رییس سازمان خصوصی سازی افزود: در این راستا رئیس جمهور و وزیر اقتصاد به مقام معظم رهبری برای كسب اجازه ایشان نامه نوشته اند و ما منتظر پاسخ این نامه هستیم؛ یعنی امكان دارد اصلا به مجلس شورای اسلامی نرسد و از راه اجازه مقام معظم رهبری این كار را انجام دهیم. سازوكار در چارچوب شركت های سرمایه گذار استانی یا صندوق های سرمایه گذاری معامله پذیر و منطقه ای صورت خواهد گرفت. اگر تا آخر سال جاری (۱۳۹۸) اجازه رهبری را كسب نماییم تا آخر آبان ماه سال آینده (۱۳۹۹) سهام عدالت را آزاد خواهیم كرد.
لایحه ساماندهی سهام عدالت چه اختیاراتی به سهماداران می دهد؟
لایحه مذكور كه این اختیار را به دارندگان سهام عدالت می دهد در چارچوب ETF یا در چارچوب سهام هر یك از شركت های سرمایه پذیر فعالیت كنند، از آن زمان تابحال همچنان در انتظار تصویب مجلس نشینان مانده است.
در این راستا، اواخر شهریور سال ۱۳۹۸ بود كه شاپور محمدی - رئیس سازمان بورس - درباره آخرین وضعیت ورود سهام عدالت به بازار سرمایه و بررسی لایحه دولت در اینباره در مجلس اظهار داشت كه لایحه ساماندهی سهام عدالت در مجلس زیر چاپ است و سازمان خصوصی سازی و سازمان بورس نظرات خویش را درباره این لایحه پیشنهادی عرضه كرده اند. نسخه نهایی لایحه هر دو اختیار را به دارندگان سهام عدالت می دهد كه در چارچوب ETF یا در چارچوب سهام هر یك از شركت های سرمایه پذیر، فعالیت كنند و مالك شوند.
به گفته وی، بخشی از پیشنهادات این است كه امكاناتی در شهرستان ها وجود داشته باشد تا مردم بتوانند خرید و فروش سهام را انجام دهند یا اینكه شعب بانك ها در این عرصه به كمك مردم بیایند. این سهام قبلا قیمت گذاری و به سهام عدالت منتقل شده است. همینطور بدهی مشمولان سهام عدالت به دولت هم پرداخت شده و سهمی است كه در بازار قیمت دارد.
شرایط آزادسازی سهام عدالت
از سوی دیگر گفته می شود آزادسازی سهام عدالت به صورت تدریجی و مرحله به مرحله صورت خواهد گرفت و یكباره برای همه سهام داران آزاد نخواهد شد كه بازار سرمایه را هم به هم بریزد. همینطور خرید و فروش آن از راه بازار بورس خواهد بود. مردم با برگه هایی كه حالا در دست دارند امكان خرید و فروش نخواهند داشت و در صورت آزادسازی باید به كارگزاری ها رجوع كنند. نرخ سهام عدالت بر مبنای نرخ روز بازار سرمایه خواهد بود، اما آنچه حالا می دانیم این است كه ارزش این سهام نسبت به روز اول حدود پنج برابر شده است.1399/01/06
21:57:28
5.0 از 5
3265
تگهای خبر: ارز , ارزش , اقتصاد , بازار
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش