وضعیت سال جاری حقوق كاركنان، بازنشسته ها و معلمان

وضعیت سال جاری حقوق كاركنان، بازنشسته ها و معلمان به گزارش آنی بازار حداقل دریافتی ۲.۸ میلیون تومانی كاركنان، افزایش متوسط ۳۰ درصدی حقوق بازنشسته ها و همسان سازی پرداختی به آنها و همینطور برنامه ریزی برای احیا و ادامه رتبه بندی معلمان بخشی از هدف گذاری دولت در پرداخت های حقوقی سالجاری است.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، از فروردین ماه و بنابر آنچه در قانون بودجه مصوب و در دستور كار دولت قرار گرفت، پرداخت حقوق ها با تغییراتی نسبت به سال قبل پرداخت خواهد شد.
این در حالی است كه تغییر در روند پرداخت ها از آخر سال قبل و با موافقت دولت و تأمین اعتبار جهت استفاده از امتیاز تا ۵۰ درصدی قانونی برای افزایش حقوق ها آغاز شد و امسال هم با برنامه ای كه در بخش های مختلف جهت همسان سازی حقوق مطرح است، ادامه دارد.
رشد ۷۰۰ هزار تومانی میانگین حقوق كاركنان در شرایطی حداقل حقوق كاركنان پارسال به حدود ۱.۵ میلیون تومان می رسید كه امسال و با تكلیف قانون بودجه با متوسط ۱۵ درصدی افزایش حقوق، دیگر هیچ كارمندی كمتر از ۲.۸ میلیون تومان دریافتی ندارد.
در سالجاری میانگین حقوق كل شاغلان از ۴.۷ میلیون پارسال به ۵.۴ میلیون تومان رسیده كه رشد حدود ۷۰۰ هزار تومانی دارد.
اوضاع بازنشسته ها بهتر شد
اما بازنشسته ها امسال اوضاع بهتری نسبت به قبل پیدا كردند؛ به صورتی كه در كنار رشد متوسط ۱۵ درصدی حقوق، ۱۰ هزار میلیارد تومان هم برای همسان سازی پرداختی به آنها پیشبینی شد تا شرایط حقوق شان بهتر شود و آنها هم، مانند كاركنان، دریافتی كمتر از ۲.۸ میلیون تومان نداشته باشند.
همسان سازی حقوق بازنشسته ها كه از چند سال قبل در حال اجرا بود، سال جاری با رشد ۱۰۰ درصدی اختصاص منابع در این بخش همراه شد و متوسط رشد حقوق بازنشسته ها را به ۳۰ درصد رساند؛ بگونه ای كه میانگین حقوق بازنشستگان كشوری از حدود دو میلیون و ۹۰۰ هزار تومان پارسال به سه میلیون و ۷۹۹ هزار تومان و میانگین حقوق بازنشستگان لشگری از سه میلیون و ۳۰۰ هزار تومان به چهار میلیون و ۲۹۱ هزار تومان امسال رسید.
در مجموع میانگین حقوق بازنشستگان لشگری و كشوری از سه میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در سال ۱۳۹۸ با افزایش ۳۰.۵ درصدی به چهار میلیون و ۴۵ هزار تومان افزایش یافت.
اما توزیع حدود ۱۰ هزار میلیارد تومانی كه برای همسان سازی حقوق كاركنان در نظر گرفته شده است در ۲۰ گروه شغلی توزیع می شود.
بر این اساس، برای افرادی كه در گروه های یك تا پنج قرار دارند از یك میلیون و ۱۳۵ هزار تومان تا یك میلیون و ۱۹۴ هزار تومان به دریافتی شان اضافه خواهد شد. همینطور در گروه دوم كه سطوح شش تا ۱۱ است از ۷۲۵ هزار تا ۷۸۱ هزار تومان، برای گروه سوم در سطح ۱۲ تا ۱۶ هم بیشتر از ۸۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است.
برای افرادی كه در گروه ۱۷ تا ۲۰ قرار دارند از ۹۰۰ هزار تا ۹۵۶ هزار تومان افزایش حقوق در نظر گرفته شده است. براین اساس، این افزایش برای یك میلیون و ۳۱۱ هزار نفر پیشبینی شده است.
معلمان فعلا راضی نشدند
اما گروه دیگر [سازمان برنامه و بودجه] حقوق بگیران دولت، فرهنگیان هستند كه سال هاست دریافتی آنها با حواشی همراه بوده و رضایتی ندارد، این در شرایطی است كه از سال قبل رتبه بندی آنها هم با بودجه حدود ۲.۲ هزار میلیارد تومانی در دستور كار قرار گرفت ولی با عنایت به شرایطی كه حاكم است باعث رضایت آنها نیست.
این روزها جلساتی بین نمایندگان فرهنگیان و سازمان برنامه و بودجه و همینطور سازمان اداری و استخدامی برای رسیدن به چاره مناسبی برگزار شده ولی تابحال به جمع بندی نهایی نرسیده اند.
آخرین اعلام رئیس سازمان برنامه و بودجه در نشست های اخیر، نشان داده است كه وی انتقاد تشكل های فرهنگیان را پذیرفته و گفته كه درست است دولت ۲۲۰۰ میلیارد تومان پارسال برای رتبه بندی فرهنگیان اختصاص داد و برای افزایش ۵۰ درصدی امتیازات هم پرداخت هایی داشت اما منجر به رضایت و تكریم فرهنگیان نشده است.
نوبخت اعلام نموده است كه نظام رتبه بندی فرهنگیان را باردیگر احیا و اجرا و از فروردین سال جاری نظام رتبه بندی را ادامه پیدا می كند.
اما وضعیت كنونی پرداختی به فرهنگیان از این حكایت دارد كه متوسط حقوق آنها از حدود یك میلیون و ۴۰۰ هزار تومان در سال ۱۳۹۲ به چهار میلیون و ۳۰۰ هزار تومان پارسال و نزدیك به پنج میلیون تومان امسال رسیده است كه تا چهار برابر افزایش دارد.
قرار بر این است تا تمامی تغییرات پیشبینی شده در حقوق كاركنان، بازنشسته ها و معلمان از فروردین ماه در پرداختی آنها اعمال شود.1399/01/29
23:07:41
5.0 از 5
2956
تگهای خبر: سازمان
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش