۱۱ پروژه با ارزش ۵۹۰۰ میلیارد تومان در بنادر كشور در حال اجراست

۱۱ پروژه با ارزش ۵۹۰۰ میلیارد تومان در بنادر كشور در حال اجراست به گزارش آنی بازار مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اظهار داشت: سال قبل در شرایط سخت اقتصادی كار ساخت ۱۱ پروژه سرمایه گذاری بخش خصوصی با ارزشی بالغ بر پنج هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان تحت قراردادهای ‪BOT‬ در بنادر كشور شروع شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، محمد راستاد روز سه شنبه در جلسه شورای معاونان وزارت راه و شهرسازی كه با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری و محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی برگزار شد، ضمن عرضه گزارشی از عملكرد سازمان بنادر و دریانوردی، اظهار نمود: در دور جدید تحریم ها، عمده تمركز كشور بر ایجاد رویكردهای بین المللی بحث دریا بود كه خوشبختانه با اتكا بر توان داخلی به صورت شبانه روزی همه بنادر با هدف تأمین مایحتاج مردم، فعال بودند.
معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: سال قبل بالغ بر ۱۵۰ میلیون تن كالا در بنادر كشور تخلیه شد كه نسبت به سال ۹۷ رشد ۹ درصدی را شاهد بودیم.
وی اضافه كرد: ۵۲.۵ میلیون تن صادرات غیرنفتی با افزایش ۴ درصد نسبت به سال قبل در بنادر كشورمان به ثبت رسید و ۳۴ میلیون تن هم واردات غیرنفتی كه رشد ۲۷ درصدی داشت، صورت گرفت.

آغاز به كار مشاركت ۵۹۰۰ میلیارد تومانی با بخش خصوصی
معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: سال قبل در شرایط سخت اقتصادی كار اجرای ۱۱ پروژه سرمایه گذاری بخش خصوصی با ارزشی بالغ بر ۵۹۰۰ میلیارد تومان تحت قراردادهای ‪BOT در بنادر كشور شروع شد؛ در همین خصوص سال قبل ۱۲ پروژه با ۹۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری بخش خصوصی تكمیل و به بهره برداری رسید.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی همینطور با اشاره به كارهای زیربنایی انجام گرفته در سواحل كشور، اظهار داشت: همچون این موارد در بحث كارهای زیربنایی می توان به مدیریت یكپارچه سواحل كشور بعنوان یك برنامه راهبردی اشاره نمود.

عدم پرداخت یك دلار دموراژ
معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان كرد: سخت ترین فرایند در زنجیره حمل و نقل، ورود و خروج كشتی است، خوشبختانه در این مورد در بندری مثل بندر امام (ره) عملیات تخلیه و بارگیری یك كشتی با ۷۰ هزار تن كالای اساسی به صورت شبانه روزی انجام گرفت و با تخلیه ۸ هزار تن در هر ۲۴ ساعت این كشتی ها حداكثر ۸ روزه با تخلیه بار از بندر خارج شدند.
وی اضافه كرد: این عملیات برای صدها كشتی در بنادر كشور انجام گرفت، بدون اینكه حادثه ای جانی یا مالی به ثبت برسد، از سویی یك دلار بابت دموراژ كشتی ها به كشور تحمیل نشد.

اختصاص ۲۱۰۰ میلیارد تومان از منابع سازمان بنادر به طرح های توسعه ای
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به نگاه توسعه ای در سازمان بنادر، خاطرنشان كرد: تمام فازهای توسعه ای در سازمان بنادر فعال بوده و دوهزار و ۱۰۰ میلیارد تومان از منابع داخلی این مجموعه به طرح های توسعه ای اختصاص داده شده است؛ در این حوزه ۳۰ پروژه با ۴۰۰ میلیارد تومان تكمیل شد.
وی افزود: ۲۰ میلیون یورو از تجهیزاتی كه در گذشته توسط شركت های خارجی ساخته و تولید می شد مثل جرثقیل های دروازه ای كانتینری در داخل كشور تولید و در بندر شهید رجایی به بهره برداری رسید.

افزایش ظرفیت كانتینری بندر شهید رجایی به ۸ میلیون TEU
راستاد در ادامه درمورد فاز سوم بندر شهید رجایی اظهار نمود: فاز سوم بندر شهید رجایی، یك پروژه مهم و استراتژیك است كه می تواند ظرفیت كانتینری بندر را از ۶.۳ میلیون TEU به ۸ میلیون TEU برساند.

بالا رفتن ظرفیت بارگیری نفت و فرآورده های نفتی
وی اضافه كرد: بنا داریم از یكهزار و ۴۰۰ متر اسكله در طرح توسعه بندر شهید رجایی، حداقل ۹۰۰ متر آنرا به بهره برداری برسانیم و به زیرساخت های این بندر اضافه نماییم، همینطور تلاش داریم ۳ اسكله مخصوص بارگیری نفت و فرآورده های نفتی را سال جاری در بندر شهید رجایی به بهره برداری برسانیم كه می تواند ۳۰ میلیون تن به ظرفیت نفتی كشور اضافه كند.

عقد قرارداد ۳۶۰۰ میلیارد تومانی برای ساخت ۸۳ شناور
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در ادامه گزارش خود به معاون اول رئیس جمهوری در جلسه شورای معاونان وزارت راه و شهرسازی، خاطرنشان كرد: در ادامه برنامه ها برای پشتیبانی از تولید داخلی كه در این حوزه یك دستور مهم از مقام عالی وزارت راه و شهرسازی داشتیم، بنا شده است كه تمام نیازمندی های سازمان بنادر از داخل تأمین شود.
وی اضافه كرد: در حوزه صنایع دریایی سازمان بنادر و دریانوردی سه هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان را برای ساخت ۸۳ فروند انواع شناور مورد نیاز ناوگان عملیاتی سازمان، در دستور سفارش و ساخت توسط صنایع دریایی داخلی قرار داد.


1399/02/03
13:44:33
5.0 از 5
2720
تگهای خبر: ارز , ارزش , اقتصاد , تولید
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش