رئیس سازمان امور مالیاتی:

مالیات بانك ها را مجبور به تمكین سود سپرده ۱۵ درصدی كرد

مالیات بانك ها را مجبور به تمكین سود سپرده ۱۵ درصدی كرد به گزارش آنی بازار رئیس سازمان امور مالیاتی با اعلان اینكه مالیات، سیستم بانكی را مجبور به تمكین از ستاندن سود 15 درصدی از سپرده ها كرد، اظهار داشت: حالا كه نرخ واقعی سود سپرده ها منفی است، ستاندن مالیات بر سود سپرده های بانكی موضوعیت ندارد و سازمان مالیاتی برنامه ای دراین زمینه ندارد.به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، امید علی پارسا در پاسخ به ایسنا، درباره اینكه دلیل تمكین بانك ها از سود سپرده ۱۵ درصدی ستاندن مالیات از سود سپرده های بالای ۱۵ درصد است، توضیح داد: سیستم بانكی به هر علت سودهای سپرده بیشتر از ۱۵ درصد را پرداخت و دریافت می كردند كه سازمان امور مالیاتی برای تامین هدف شورای پول و اعتبار و استفاده از ابزار مالیاتی برای اعمال قانون، سود سپرده های بالاتر از ۱۵ درصد كه بانك ها دریافت كرده بودند راه بعنوان هزینه قبول مالیاتی نپذیرفت و نخواهد نپذیرفت.

نقش مالیات در تمكین سیستم بانكی از سود سپرده ۱۵ درصدی

به گفته رئیس كل سازمان امور مالیاتی، سیستم بانكی داشت هزینه ای را برای سود سپرده های بانكی می پرداخت كه سازمان مالیاتی آنرا بعنوان هزینه قانون قبول مالیاتی نمی دانست و سیستم بانكی را مجبور كرد تا از قانون تمكین كند و سودی بالاتر از ۱۵ درصد برای سپرده های بانكی دریافت نكند.

وی كه برنامه رادیو اقتصاد سخن میگفت، در پاسخ به اینكه آیا مالیات بر سود سپرده كه در لایحه پیشنهادی شما به دولت حذف شد، همین بود یا خیر؟ اظهار داشت: خیر، مالیات بر سود سپرده در حقیقت یك بحث نظری است درباره اینكه كسانی كه پول خودرا در بانك سرمایه گذاری می كنند چه میزان سود دریافت می كنند كه به اندازه سود سپرده ای كه سیستم بانكی می پردازد، سپرده گذاران مبلغ اسمی آن دریافت می كنند. اما طبق میزان تورم در حقیقت، آنها پولی را از دست می دهند.

الزام مشاغل به استفاده از كارتخوان در شهریورماه

وی اضافه كرد: زمانی كه نرخ واقعی سود سپرده بانكی از میزان تورم بیشتر باشد، نه فقط چیزی عاید سپرده گذاران نمی گردد بلكه مبلغی هم پرداخت می كنند. ستاندن مالیات بر سود سپرده های بانكی زمانی موضوعیت دارد كه سود سپرده ها مثبت باشد. اما وقتی كه حالا نرخ واقعی سود سپرده ها منفی است، مالیات بر سود سپرده های بانكی موضوعیت ندارد و این سازمان برنامه ای دراین زمینه ندارد.

پارسا در آخر اظهار داشت: حالا به سبب انتشار ویروس كرونا، اجرای تمام تكالیف مالیاتی را چند ماهی به تعویق انداخته ایم و حتی ارائه اظهارنامه های مالیاتی را برای مشاغل بجای خردادماه، تیرماه را پیشنهاد دادیم و در شورای عالی هماهنگی اقتصادی هم این مساله تایید شده است و بدین سبب گردنگیر مشاغل به استفاده از كارتخوان كه قرار بود فروردین ماه عملیاتی شود، به شهریور ماه سال جاری منتقل می شود.


منبع:

1399/02/04
20:36:40
5.0 از 5
2742
تگهای خبر: ابزار , اقتصاد , بانك , تورم
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش