تشریح الفبای ورود به بورس

تشریح الفبای ورود به بورس آنی بازار: ركوردهای صعودی متوالی شاخص بورس، حمایت تمام قد دولت از بازار سرمایه و كاهش جذابیت بازارهای موازی در كنار هم قرار گرفته تا استقبال عامه مردم از بازار سرمایه روز به روز بیشتر شود. در این شرایط كم تر كسی است كه بانگ گسترش و سودآوری بورس را نشنیده و برنامه ای برای ورود به این بازار نداشته باشد. این درحالی است كه خیلی از علاقه مندان هنوز با الفبای بورس آشنا نیستند و حتی باخبر نیستند اولین قدم چیست.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، شاخص کل بورس که معاملات سال قبل بورس را از ارتفاع ۱۷۸ هزار و ۶۵۹ واحد آغاز کرد، با ۳۳۴هزار و ۲۴۱واحد رشد، معادل ۱۸۷ درصد افزایش را به ثبت رساند و به ارتفاع ۵۱۲هزار و ۹۰۱واحد رسید. روند صعودی شاخص در سال جدید نیز ادامه یافت و شاهد ورود شاخص بورس به کانال ۸۰۰ هزار واحد بودیم. روند صعود شاخص در بعضی روزها واقعا قابل توجه بود. بطور مثال چهارشنبه هفته جاری شاخص کل ۳۱ هزار واحد صعود کرد تا رکورد خودرا بشکند.
زمانی که این آمار در کنار عزم جزم دولت برای توسعه و گسترش بازار سرمایه قرار می گیرد و از جانب دیگر در شرایطی که مردم در شرایطی قرار دارند که نمی دانند با سرمایه های خرد و گاهی کلان خود چه کنند تا ضمن حفظ سرمایه، بتوانند سود کسب کنند، طبیعی است که بازار سرمایه روز به روز بیشتر شاهد ورود سهام داران باشد.
می توان به جرات گفت تب و تابی که امروز بین مردم برای ورود به بورس افتاده، بی سابقه است و حتی افرادی که کم ترین دانش و تخصصی در این عرصه دارند، مصرانه به دنبال ستاندن کد بورسی هستند. اما عدم داشتن تخصص مردم، موضوعی است که یکی از چالش های این حوزه بشمار می رود و همیشه نقدهایی درمورد عدم اطلاع رسانی کافی و آموزش افراد به سازمان بورس وارد است.
در این روزها حتی مسئولان هم بارها تاکید کرده اند که اگر فردی دانش کافی برای خرید و فروش سهم ندارد، به صورت غیرمستقیم وارد این بازار شده و سرمایه خودرا به صندوق های سرمایه گذاری یا سبدگردان ها بسپارد. هرچند به نظر نمی رسد این تاکیدات تاثیری در نحوه تصمیم گیری مردم داشته باشد و باید گفت اعتماد و شناخت مردم نسبت به صندوق های سرمایه گذاری خیلی کم است.
اما از مهم ترین سفارش ها برای افراد جدیدالورودی که از تخصص کافی برخوردار نیستند این است که از سرمایه گذاری در بازار سرمایه با پول وام یا قرض اجتناب کنند و با سرمایه کم وارد بازار شوند، هیجانی تصمیم نگیرند و نگاهی طولانی مدت به بورس داشته باشند.
تشریح الفبای ورود به بازار سرمایه
در این میان اما هنوز خیلی از علاقه مندان نمی دانند اولین قدم ورود به بازار سرمایه چیست و یا پس از ورود به این بازار و ستاندن کد بورسی چه باید بکنند. در این راستا یک کارشناس بازار سرمایه ضمن تشریح الفبای ورود به بورس، سفارش هایی را برای جدیدالورودها به این بازار ارائه کرد.
احمد جواهری در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه هر فردی که می خواهد کد بورسی دریافت کند و معاملات آنلاین انجام دهد، باید دو اقدام مراجعه به کارگزاری و ثبت نام در سجام (سامانه جامع اطلاعات مشترین) را انجام دهد، اضافه کرد: بطور کلی ۱۰۷ کارگزاری مجوزدار در کشور وجود دارد و هر فردی که قصد گرفتن کد بورسی دارد باید به یکی از این کارگزاری ها مراجعه و فرم های مختلف همچون فرم های مشتریان حقیقی، دستیابی به سامانه معاملات آنلاین و... را پر کند و تحویل کارگزاری دهد تا کارگزاری به فرد دسترسی به سامانه آنلاین معاملات به کارگزاری را بدهد. البته فرم های مذکور در وب سایت بیشتر کارگزاری ها موجود است و در دسترس متقاضیان قرار دارد.
وی افزود: از جانب دیگر فرد برای ستاندن کد بورسی باید احراز هویت شود. برخی کارگزاری ها این خدمت را مشتریان خود ارائه می دهند و برخی دیگر ارائه نمی دهند. چنانچه کارگزاری عملیات احراز هویت را برای متقاضی انجام نداد، فرد باید به دفاتر منتخب پیشخوان دولت مراجعه کند. افراد باید توجه داشته باشند که پروسه احراز هویت یک دفعه انجام می شود و چنانچه فرد پس از مدتی قصد داشته باشد کارگزاری خودرا تغییر دهد، نیاز به احراز هویت باردیگر ندارد.
تفاوت کارگزاری های بورسی با یکدیگر چیست؟
این کارشناس بازار سرمایه در ادامه به این پرسش که تفاوت کارگزاری ها با یکدیگر چیست، پاسخ داد: اصلی ترین خدمت که همان خدمات معاملات آنلاین است، حدودا توسط همه کارگزاری ها ارائه می شود و سایر خدمات کارگزاری ها با یکدیگر متفاوت می باشد. برای مثال برخی کارگزاری ها خدمات عرضه و پذیرش، خدمات مربوط به بورس کالا و بورس انرژی دارند، برخی کارگزاری ها با مشتریان خود قرارداد خرید اعتباری امضا می کنند و یا مجوز مشاوره دارند. اطلاعات کارگزاری ها و خدماتی که ارائه می دهند در دسترس همه قرار دارد.
جواهری افزود: کارگزاری های بزرگ تر مشتری، مراجعه کننده، دفتر و نیروهای بیشتری دارند اما ممکنست سامانه معاملاتی آنها نسبت به کارگزاری های کوچک تر بیشتر مبتلا به اختلال شود. کارگزاری های بزرگ نیروهای پاسخ دهنده بیشتری دارند اما اگر قرار باشد به هر علتی تماسهای سهام داران با کارگزاری ها بیشتر شود، ممکنست مردم دسترسی کم تری به کارگزاری داشته باشند، برای اینکه ممکنست یک کارگزاری پنج نیرو و هزار مشتری داشته باشد اما کارگزاری بزرگ تر با ۲۰ نیرو باید به ۵۰ هزار مشتری پاسخ بدهد.
روش های سرمایه گذاری در بازار سرمایه
وی در ادامه با اعلان اینکه متقاضیان ورود به بورس می توانند به صورت مستقیم یا غیرمستقیم سرمایه گذاری کنند، توضیح داد: مفهوم سرمایه گذاری مستقیم این است که فرد بطور مستقیم و شخصا مبادرت به خرید و فروش سهام، اوراق مشارکت و... کند. در این نوع سرمایه گذاری هیچ واسطه ای وجود ندارد اما این روش فقط برای افراد حرفه ای و آشنا به بازار سرمایه سفارش می شود.
این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه سرمایه گذاری غیرمستقیم برای افرادی است که تخصص، تجربه و وقت کافی ندارند، اظهار نمود: این افراد می توانند بوسیله صندوق های سرمایه گذاری یا شرکت های سبدگردانی اقدام نمایند. عملکرد صندوق های سرمایه گذاری به این صورت است که فرد به کد بورسی نیاز ندارد و فقط یونیت های (واحدهای سرمایه گذاری) صندوق را خریداری می کند. در نتیجه متوجه نمی گردد چه سهمی برایش خرید یا فروش شده است. فقط از میزان سود و ضرر و اطلاعات کلی مطلع می شود.
به گفته وی، صندوق های سرمایه گذاری به دو نوع غیرقابل معامله و قابل معامله تقسیم می شوند که صندوق های قابل معامله ETFها هستند که برای معامله آنها کد بورسی نیاز است. صندوق های غیرقابل معامله عموما برمبنای صدور و ابطال هستند.
جواهری اضافه کرد: بیشتر سبدگردان ها مبالغ کم تر از ۱۰۰ میلیون تومان را نمی پذیرند. سبدگردان ها درصدی کار می کنند و ابتدا با متقاضی درمورد میزان درصدی که سهم سبدگردان می شود، توافق می کنند. در این روش هم فرد متوجه نمی گردد چه سهمی خرید و فروش شده است.
توصیه به افراد جدیدالورود به بازار سرمایه
وی در ادامه به جدیدالورودهای بازار سرمایه سفارش کرد: برای ورود به بازار سرمایه به هیچ عنوان مبادرت به فروش مسکن و خودروی خود نکنند، از سایر افراد پولی بعنوان قرض یا وام بانکی نگیرند. بازار سرمایه در تمام دنیا، ریسک های خاص خودرا دارد. به افراد جدیدالورود به بازار بورس اکیدا سفارش می شود شخصا نسبت به خرید و فروش سهام اقدام نکنند و برای سرمایه گذاری، بوسیله صندوق های سرمایه گذاری و شرکت های سبدگردان تحت مجوز و معتمد سازمان بورس و اوراق بهادار اقدام نمایند.
این کارشناس بازار سرمایه افزود: این نکته مهم را نیز مد نظر داشته باشند که حتی حرفه ای ترین معامله گران جهان نیز همیشه در بعضی از معاملات خود زیان کرده اند. بدین سبب انتظار سوددهی همیشگی سهام بازار، غیرمنطقی است و محقق نخواهد شد. هر فرد سرمایه گذار باید بداند که در هر معامله ای احتمال زیان نیز وجود دارد.
بر اساس این گزارش، متقاضیان می توانند فهرست کارگزاری های مجوزدار و فعال بازار سرمایه را بوسیله سایت WWW.CFI.CODAL.IR مشاهده کنند.
منبع:

1399/02/12
21:17:00
5.0 از 5
2656
تگهای خبر: آموزش , بازار , بانك , بورس
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش