پیشنهاد كمیسیون ویژه حمایت از تولید درباره خصوصی سازی باشگاه های ورزشی؛

مسئولیت باشگاه های استقلال و پرسپولیس به وزارت اقتصاد واگذار شود

مسئولیت باشگاه های استقلال و پرسپولیس به وزارت اقتصاد واگذار شود به گزارش آنی بازار كمیسیون ویژه پشتیبانی از تولید داخلی و اصل ۴۴ قانون اساسی پیشنهاد كرد: برای پیشگیری از حاشیه و هجمه های وارده بر دولت توسط ورزش دوستان و بخصوص هواداران باشگاه های ورزشی شهرستانی، لازم است تا واگذاری هر دو باشگاه، مسئولیت هر دو باشگاه پرسپولیس و استقلال توسط هیأت دولت از وزارت ورزش و جوانان گرفته شود و به وزارت اقتصاد و دارایی واگذار شود.


«رحیم زارع» روز سه شنبه در نشست علنی مجلس شورای اسلامی با قرائت گزارش کمیسیون ویژه پشتیبانی از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل(۴۴) قانون اساسی در مورد درآمدزایی و خصوصی سازی باشگاه های ورزشی اظهار داشت: تجربه خصوصی سازی در کشورهای مختلف جهان و داخل کشور نشان داده است رویکرد واحدی برای خصوصی سازی و کاهش تصدی گری دولت وجود ندارد و اجرای موفق این برنامه تابع عوامل و شرایط گوناگونی بوده و اجبار های خاصی دارد.
نماینده مردم آباده و بوانات در مجلس شورای اسلامی افزود: بدون فراهم شدن زیرساخت های درآمدزایی باشگاه ها و تعیین ضوابط حِرف و مشاغل ورزش حرفه ای و ضوابط بیمه ای و مالیاتی، نوع و روش واگذاری، به تنهایی نمی تواند ضامن موفقیت خصوصی سازی در ورزش حرفه ای کشور باشد. برای نمونه، فقدان زیرساخت های درآمدزا برای باشگاه ها همچون عدم بهره مندی آنها از درآمدهای ناشی از پخش مسابقات ورزشی هم مساله ای است که با خصوصی سازی باشگاه های ورزشی گره خورده است.
سخنگوی کمیسیون ویژه پشتیبانی از تولید ملی، درباره منابع درآمدزایی باشگاه های فوتبال ایران تصریح کرد: این درآمدها می تواند مشتمل بر فعالیت تجاری (حق نامگذاری باشگاه، فروش لوازم ممهور به آرم باشگاه، پرورش بازیکن و فروش آنها، نقل و انتقال بازیکن، راه اندازی فروشگاه، رستوران و هتل به نام باشگاه و راهاندازی تورهای گردشگری)، حامیان (حامیان مالی اصلی، حامی لباس و تجهیزات)، رسانه (حق پخش تلویزیونی، حق پخش اینترنتی و رادیویی، موبایل رایت)، تبلیغات (تبلیغات محیطی، تبلیغات روی البسه، صحه گذاری)، درآمد روز مسابقه (بلیط فروشی، درآمد جنبی استادیوم (بوفه، فروش پیراهن، پرچم، فروش غذا و نوشیدنی و فروش و اجاره پارکینگ)، هواداران (حق عضویت هواداران، خرید محصولات باشگاه توسط هواداران، هدایا و کمکهای بلاعوض هواداران و خیرین) و سایر منابع (کمک های دولت (واگذاری استادیوم، وام و...)، شرکت مادر و کمک های مالی کنفدراسیون فوتبال آسیا و سازمانهای بین المللی مثل فیفا) باشد.
وی افزود: واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس (به عنوان بخشی از هویت فرهنگی و ورزشی کشور)، تنها بخشی از این مساله مهم و لازم است. سایر ابعاد مربوط در چارچوب «نظام ورزش حرفه ای کشور و یا نظام باشگاه داری کشور» باید به تصویب نهاد قانونگذاری کشور برسد. معهذا، این هم به سرانجام نخواهد رسید مگر آنکه دولت یک گام برداشته و به واگذاری باشگاه ها اقدام نماید و در گامی دیگر، قانونگذار نسبت به تسهیل شرایط و بسترسازی فعالیت اقتصادی باشگاه ها و نظام باشگاه داری ورزش حرفه ای کشور اقدام نماید.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: از طرفی، مطابق حکم بند «هـ» تبصره «۲» قانون بودجه سال ۱۳۹۸، وزارت ورزش و جوانان باید حداکثر تا آخر شهریورماه ۱۳۹۸، شرایط پذیرش دو شرکت فرهنگی ـ ورزشی استقلال و پرسپولیس را در بازار پایه فرابورس فراهم آورد. با این وجود، این حکم اجرایی نشد.
وی اضافه کرد: در صورت اصرار قانونگذار در خصوص واگذاری دو شرکت فرهنگی ـ ورزشی دو پیشنهاد در اینباره مطرح است؛ پیشنهاد نخست اینکه عبارت «و باقی سهام به صورت خرد» از حکم قانون بودجه سال ۱۳۹۸ حذف شود و این یعنی اینکه درحال حاضر نیمی از سهام دو باشگاه از راه فرابورس به صورت بلوکی ارائه شود.
زارع اظهار داشت: پیشنهاد دوم این است که در مقطع کنونی و با اقتضائات و موانع موجود «واگذاری ۸۰ درصد از سهام برند دو باشگاه (دارایی های نامشهود) از راه فرابورس (بازار دارایی فکری) به شرکت های سهامی عام دارای حداقل ده هزار سهام دار به صورت بلوکی و باقی سهام به صورت خرد به هواداران (در قالب شرکت تعاونی سهامی عام) ارائه شود. در غیر این صورت، واگذاری به روش «پیمان مدیریت» (حفظ مالکیت دولت و مدیریت بخش غیردولتی) از راه مزایده عمومی سازمان خصوصی سازی پیشنهاد می شود.
سخنگوی کمیسیون ویژه پشتیبانی از تولید ملی و نظارت براجرای اصل ۴۴ قانون اساسی در ادامه خاطرنشان کرد: مطلب حائز اهمیت دیگر این است برای پیشگیری از حاشیه و هجمه های وارده بر دولت توسط ورزش دوستان و بخصوص هواداران باشگاه های ورزشی شهرستانی، لازم است تا واگذاری هر دو باشگاه، مسئولیت هر دو باشگاه پرسپولیس و استقلال توسط هیأت دولت از وزارت ورزش و جوانان گرفته شود و به وزارت اقتصاد و دارایی واگذار شود.


1399/02/23
14:16:43
5.0 از 5
2994
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بورس , بیمه
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش