بانك ها دخالتی در افزایش قیمت سكه ندارند

بانك ها دخالتی در افزایش قیمت سكه ندارند به گزارش آنی بازار خرید و فروش گواهی سپرده سكه در بورس كالا با قیمتی بالاتر از بازار در حال انجام می باشد كه طلافروشان را نگران كرده و از بانك ها دلخورند. این در شرایطی است كه بنابر توضیح بانك ها، آنها دخالتی در این روند ندارند و آنها دلیل اصلی افزایش قیمت سكه را افزایش تقاضا در بورس كالا می دانند.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، این روزها طلافروشان بازار از تاثیرگذاری قیمت های بورس کالا بر این بازار ناراحت و نگرانند. آنها معتقدند که باید بورس متاثر از بازار باشد نه برعکس.
بازار خرید و فروش گواهی های سپرده در بورس کالا به اندازه ای داغ شده که خیلی از مردم طلای خویش را تبدیل به سکه کرده و با تبدیل آن به گواهی سپرده در بورس کالا، سود بیشتری می برند.
به قول فعالان بازار طلا هم اکنون گواهی های سپرده در بورس کالا حدود ۵۰۰ هزار تومان گران تر از قیمت سکه در بازار خرید و فروش می شود.
یکی از مهم ترین علل این موضوع، رونق بازار سرمایه و توجه بیشتر مردم به بورس در ایام اخیر بوده که عده بیشتری را به سمت این بازار کشانده و در شرایطی که هنوز اوضاع بورس خوب است، مردم کماکان به سمت این بازار در حرکتند؛ هرچند که کارشناسان معتقدند که بزودی این بازار روند اصلاح پیش گرفته و ریزش خواهد نمود.
گفته می شود هم اکنون چهار نماد بانکی رفاه، صادرات، ملت و تجارت در بورس کالا گواهی سپرده صادر کرده و مردم هم این گواهی را با قیمتی بالاتر از قیمت سکه در بازار معامله می کنند.
طلافروشان نسبت به این مورد ابراز نگرانی کرده و از بانک ها دلخورند و این در شرایطی است که بنابر توضیح بانک ها، آنها دخالتی در این روند ندارند.
یکی از بانک ها در توضیح این ماجرا گفته است که بانک ها در بورس کالا سکه خرید و فروش نمی کنند، بلکه تنها گواهی سپرده برای سکه های مردم صادر می کنند و این گواهی ها بین خود مردم بر مبنای سیستم عرضه و تقاضا خرید و فروش می شود. این گواهی ها دارای اعتبار و زمان سررسید است و با عنایت به نرخ تورم، افزایش قیمتی در بورس کالا خواهد داشت و بر همین مبنا مردم هم مبادرت به خرید و فروش آن می کنند. البته این اتفاق در نهایت می تواند به رشد قیمت سکه و طلا در بازار منجر شود و امکان دارد سازوکاری برای آن اندیشیده شود، اما هم اکنون اقدام غیرقانونی صورت نمی گیرد.
بانک ها علاوه بر صدور گواهی سپرده در بورس کالا، این گواهی ها را بعنوان ضمانت تسهیلات هم می پذیرند و به نظر می آید که در حال انجام فرایند عادی خود هستند، اما افزایش تقاضا در بورس کالا قیمت سکه را در این بازار افزایش داده است.
1399/02/24
16:14:04
5.0 از 5
2977
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش