جهانگیری:

باید از اعتماد مردم به بازار سرمایه حفاظت شود

باید از اعتماد مردم به بازار سرمایه حفاظت شود به گزارش آنی بازار معاون اول رئیس جمهوری از بازار سرمایه و مشاركت فعال مردم در این بازار بعنوان فرصتی بزرگ برای اقتصاد كشور یاد كرد و اظهار داشت: باید از اعتماد مردم به بازار سرمایه حراست و حفاظت شود البته مردم باید بدانند كه بازار سرمایه ریسك پذیر است و باید برای فعالیت در این بازار با كارشناسان مشورت كنند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهوری، اسحاق جهانگیری در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی که روز دوشنبه به ریاست وی برگزار شد، نقش بازار سرمایه را در مردمی کردن اقتصاد پراهمیت و اساسی دانست و اظهارداشت: حضور و فعالیت مردم در بازار سرمایه به معنای این است که افراد صاحب و مالک سهم کارخانجات بزرگ کشور می شوند.
معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به گزارش رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص اینکه هم اکنون ۱۳ میلیون نفر دارای کد معاملاتی هستند و در بازار سرمایه فعالیت می نمایند، از دست اندرکاران سازمان بورس قدردانی کرد و اضافه کرد: فاکتورهای موجود نظیر تامین مالی، شاخص کل بورس، ارزش معاملات و تعداد کدهای معاملاتی فعال نشان میدهد که بازار سرمایه کشور بزرگ شده و عمق پیدا کرده است.
جهانگیری با تاکید بر اینکه بازار سرمایه همیشه و به خصوص در شرایط کنونی از اهمیت فراوانی برای کشور برخوردار است، اشاره کرد: بازار سرمایه برای همه دولت ها و حکومت ها با اهداف مختلفی که دارند اهمیت دارد و یکی از مهمترین اهداف آن شفاف سازی اقتصاد است.
وی با تاکید بر اینکه بازار سرمایه نقش مهم و اساسی در شفاف سازی اقتصاد ایفا می کند، تصریح کرد: عملکرد شرکت هایی که سهام خودرا در بازار سرمایه عرضه می کنند تا حد زیادی باید شفاف باشد و عملکرد آنها زیر نظر سرمایه گذاران و کارشناسان اقتصادی خواهد بود و این برای هر اقتصاد و به خصوص اقتصاد کشور ما اهمیت دو چندان دارد.
معاون اول رئیس جمهوری، آزادسازی سهام عدالت و امکان خرید و فروش آن در بورس را یکی از بزرگترین طرح های اقتصادی و اجتماعی کشور بعد از انقلاب اسلامی برشمرد و اشاره کرد: حدود ۵۰ میلیون نفر از مردم کشور در چارچوب طرح سهام عدالت، سهامدار کارخانجات مهم دولتی شده اند و امروز ارزش سهام آنها از رشد قابل قبولی برخوردار شده است به شکلی که هم اکنون ارزش سهام ۵۰۰ هزار تومانی بین ۷ تا ۸ میلیون تومان و ارزش سهام یک میلیون تومانی بین ۱۵ تا ۱۶ میلیون است.
جهانگیری با اشاره به امکان مدیریت مستقیم و غیرمستقیم سهام عدالت توسط دارندگان این سهام اظهار داشت: البته دولت به مردم سفارش می کند که سهام خودرا نفروشند چونکه ارزش آن افزایش پیدا خواهدنمود. البته شرایط برای کسانی که واقعا به پول آن نیاز دارند مهیا است تا بتوانند سهام خودرا در بورس بفروش برسانند.
معاون اول رئیس جمهوری همین طور با اشاره به توافقات صورت گرفته برای پذیرش سهام عدالت بعنوان وثیقه و اعطای کارت اعتباری به دارندگان سهام عدالت اشاره کرد: با اجرای این طرح این امکان فراهم می شود که سهام عدالت بعنوان وثیقه پذیرفته شود و افراد بتوانند با دریافت کارت اعتباری، قسمتی از نیازهای خودرا برطرف کنند.
وی با اشاره به طرح موضوع شرکت های سرمایه گذاری استانی در جلسه هیات دولت گفت: این مساله در دست بررسی می باشد و درباره ساز و کار آن به نحوی تصمیم گیری خواهد شد که مصلحت سهامداران و مردم مدنظر باشد.
معاون اول رئیس جمهوری افزایش چشم گیر حضور و فعالیت مردم در بازار سرمایه را از مهمترین اتفاقات اقتصادی دانست و با اشاره به امکان خرید و فروش سهام عدالت در بورس اظهار داشت: با اجرای طرح آزادسازی سهام عدالت و امکان خرید و فروش آن، بخش مهمی از یکی از اهداف اصلی اقتصاد مقاومتی برای مردمی کردن اقتصاد محقق شده است.
وی همین طور با اشاره به افزایش برنامه های تامین مالی در بازار سرمایه اشاره کرد: البته اقتصاد ایران اقتصادی بزرگ است و باید تامین مالی بوسیله بازار سرمایه بیش از میزان فعلی باشد و دراین زمینه بخش خصوصی و شرکت های بزرگ عمومی نیز باید فعالیت گسترده تری داشته باشند چونکه بهترین محل برای تامین مالی آنها بازار سرمایه است.
معاون اول رئیس جمهوری با اعلان اینکه روز گذشته حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان اوراق مالی دولت با نرخ سود ۱۵ درصد به فروش رسید، البته بیش از ۱۸ هزار میلیارد تومان تقاضا برای آن وجود داشت، به برنامه سال قبل دولت برای فروش اوراق مشارکت اشاره و اشاره کرد: سال قبل با وجود آنکه نرخ سود فروش اوراق مشارکت ۲۰ درصد بود اما به اندازه امسال استقبال نشد و این افتخار بزرگی است که نرخ سود بانکی در کشور به سمت منطقی شدن در حال حرکت است.
جهانگیری با تاکید بر اهمیت بازار سرمایه برای تامین مالی طرح ها و پروژه های مختلف گفت: اقتصاددانان کشور این مساله را مورد توجه قرار دهند. حدود ۱۰ سال است که نرخ رشد سرمایه گذاری کشور منفی بوده و این برای آینده اقتصاد ایران مشکل بزرگی است. باید برای فعالان بازار سرمایه و بخش خصوصی انگیزه ایجاد نماییم تا با بهره گیری از بازار سرمایه، تامین مالی و نسبت به سرمایه گذاری اقدام نمایند.
معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به دستور رئیس جمهوری در خصوص عرضه و فروش سهام شرکت ها در بازار سرمایه اظهار داشت: سهام شرکت های دولتی با مسئولیت وزارت امور اقتصادی و دارایی در بازار سرمایه عرضه شده و می شود و امروز که تقاضا برای خرید سهام شرکت ها از طرف مردم رو به افزایش است، هیچ فرصتی برای شرکت های بزرگ و نهادهای عمومی بهتر از شرایط فعلی نیست.
جهانگیری اضافه کرد: با دستور و مجوزی که مقام معظم رهبری دادند، حتی نهادهای نظامی نیز می توانند سهام شرکت ها و بنگاه های زیرمجموعه خود که کارهای غیرنظامی دارند را در بازار سرمایه عرضه کنند.
معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به ادغام هفت بانک و موسسه اعتباری وابسته به نیروهای مسلح در بانک سپه اشاره کرد: خوشبختانه اتفاق مهمی دراین زمینه رخ داده و نهادهای نظامی از کارهای بانکداری کناره گیری کرده اند و شاهد ادغام بانکهای متعلق به این نهادها در بانک سپه هستیم.
وی از بازار سرمایه و مشارکت فعال مردم برای حضور در این بازار بعنوان فرصتی بزرگ برای اقتصاد کشور یاد کرد و اضافه کرد: باید از اعتماد مردم به بازار سرمایه حراست و حفاظت شود البته مردم باید بدانند که بازار سرمایه ریسک پذیر است و حتما باید برای فعالیت در این بازار با کارشناسان مشورت کنند.
معاون اول رئیس جمهوری همین طور با اشاره به مصوبه جدید شورای عالی اقتصادی سران سه قوه درباب واگذاری سهام شرکت ها در بورس اضافه کرد: بر طبق این مصوبه شرکت هایی که در سال ۹۹ موفق به عرضه سهام خود در بازار سرمایه شوند، سازمان امور مالیاتی کشور تنها مالیات یک سال آنها را محاسبه می کند و به مالیات سالیان گذشته آنها ورود نخواهدکرد.
جهانگیری در ادامه این جلسه با اشاره به گزارش ارائه شده از طرف رئیس سازمان شیلات ایران درباب طرح توسعه پرورش ماهی در دریا و اهداف و مزایای این طرح اظهار داشت: طرح توسعه پرورش ماهی در قفس از هر نظر مورد حمایت دستگاه های اقتصادی دولت می باشد و وزارت جهاد کشاورزی نیز با جدیت این مساله را در دست پیگیری دارد.
وی طرح تدوین شده سازمان شیلات برای توسعه پرورش ماهی در قفس را از طرح های مهم اقتصاد مقاومتی توصیف کرد و تصریح کرد: در سال های نخست شروع اجرای این طرح، دولت در حد توان خود از آن حمایت خواهدنمود و لازم است که ستادی در وزارت جهاد کشاورزی مسئولیت پیگیری این طرح را عهده دار شود و وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز برای ساخت تجهیزات مورد نیاز صنعت پرورش ماهی در قفس در داخل کشور برنامه ریزی کند و پیگیری های لازم را برای تامین نیازهای در رابطه با این صنعت را انجام دهد.
معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به وجود سواحل طولانی در شمال و جنوب کشور اظهار داشت: سواحل کشور در شمال و جنوب از نعمت های بزرگی است که خداوند به کشور به ما عطا کرده که می توانند نقش بسیار موثری در روند توسعه کشور داشته باشند اما متأسفانه آنطور که باید مورد استفاده قرار نگرفته و مناطق اطراف این سواحل نظیر سواحل مکران معمولاً بعنوان مناطق محروم محسوب می شوند.
جهانگیری با تاکید بر اینکه باید برای اقتصاد دریا محور کاری جدی در کشور صورت گیرد، اضافه کرد: برای توسعه اقتصاد دریامحور بخش خصوصی، سازمان برنامه و بودجه، وزارتخانه های اقتصاد و صمت و همه دستگاه های مرتبط باید بسیج شوند چونکه با فعال شدن اقتصاد دریا محور هزاران فرصت شغلی در صنایع و خدمات در رابطه با آن راه اندازی خواهد شد.
معاون اول رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه توانایی صنعتی کشور بسیار فراتر از میزان فعلی است، اظهار داشت: سازمان برنامه و بودجه باید موضوع ساخت داخل و تامین نیازهای طرح توسعه پرورش ماهی در قفس را از معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری و وزارت صنعت معدن و تجارت پیگیری کند.
وی با اشاره به اعلام آمادگی صندوق توسعه ملی برای اعطای تسهیلات ریالی و ارزی برای طرح توسعه پرورش ماهی در قفس، از رئیس این صندوق خواست زمان بازپرداخت این تسهیلات را طولانی تر در نظر بگیرند و دوره تنفس مناسب نیز برای بازپرداخت این تسهیلات لحاظ کنند.
معاون اول رئیس جمهوری تصریح کرد: اگر سیاست ها و برنامه های مناسبی برای توسعه صنعت پرورش ماهی در قفس به کار گرفته شود و دولت نیز از این طرح حمایت کند، باتوجه به بازدهی مناسب و بازگشت سرمایه، این طرح به زودی جایگاه خودرا پیدا خواهدنمود و روندی رو به رشد در پیش خواهد داشت و در مدت زمان کوتاهی از حمایت دولت بی نیاز خواهد شد.

در این نشست که وزرای میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، جهاد کشاورزی، نفت، امور اقتصادی و دارایی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس سازمان برنامه و بودجه، رئیس سازمان امور اداری و استخدامی، معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا، رئیس اتاق بازرگانی ایران و رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی نیز حضور داشتند، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گزارشی از وضعیت بازار سرمایه و عملکرد پروژه های اقتصاد مقاومتی در رابطه با این سازمان ارائه کرد.
حسن قالیباف اصل در این گزارش به تشریح مسیر پیش روی این سازمان پرداخت و اظهار داشت: ارتقاء اثربخشی و کارآیی نظام نظارتی سازمان بورس، بهبود نقد شوندگی در بازار سرمایه، بین المللی شدن بازار سرمایه و حضور در بازارهای بین المللی، توسعه کمی و کیفی ابزارها و نهادهای مالی در کنار بهبود نقش ارکان بازار سرمایه، ارتقاء راندمان سرمایه های سازمانی و توسعه آموزش و فرهنگ سرمایه گذاری و بهبود نظام اطلاع رسانی در بازار سرمایه همچون اهدافی است که سازمان بورس دنبال می کند.
وی همین طور گزارشی از نقش بازار سرمایه در تامین مالی، ارزش بازار سرمایه، ارزش معاملات، شاخص کل، تعداد نهادهای مالی فعال و تعداد کدهای معاملاتی در این بازار ارائه کرد و اضافه کرد: ارتقاء شفافیت در انتشار اطلاعات شرکت های فعال در بازار سرمایه همچون دستاوردهای اخیر است به شکلی که با پیگیری های سازمان بورس و اصلاحات صورت گرفته تأخیر در انتشار اطلاعات شرکت ها از چند روز به نصف روز کاهش یافته است.
رییس سازمان شیلات ایران نیز در این جلسه گزارشی از طرح توسعه پرورش ماهی در دریا و اهداف و مزایای این طرح ارائه کرد و اظهار داشت: اشتغالزایی در جوامع محلی خصوصاً جامعه صیادی، بهره برداری از ظرفیت جزایر برای افزایش تولید ناخالص ملی، بهره برداری از منابع آب شور و لب شور باتوجه به محدودیت منابع آب شیرین، دستیابی به تولید ۲۰۰ هزارتن تا اختتام برنامه ششم و ۴۰۰ هزارتن در افق ۱۴۰۴ و بهره برداری از پهنه های دریایی و استفاده کمتر از اراضی خشکی خصوصاً در شمال کشور همچون اهداف این طرح شمرده می شود.
وی گزارشی از ظرفیت آب های دریای خزر و خلیج فارس و دریای عمان در طرح توسعه پرورش ماهی در قفس ارائه کرد و اضافه کرد: ظرفیت آب های دریای خزر یک میلیون تن و خلیج فارس و دریای عمان ۳.۶ میلیون تن است.
رییس سازمان شیلات ایران همین طور ضمن ارائه گزارشی از وضع موجود تولید آبزیان کشور و تراز تجاری سازمان شیلات در سال های برنامه، برخی مشکلات و چالش های پیش روی اجرای این طرح را بیان کرد.
در ادامه این جلسه یکی از تولیدکنندگان بخش خصوصی فعال در حوزه آبزی پروری و پرورش ماهی در قفس نیز گزارشی از طرح ها و برنامه های در دست اجرای خود ارائه کرد و ضمن تشریح برخی مسایل و مشکلات پیش رو، خواهان حمایت دولت از این صنعت نوین شد.منبع:

1399/03/13
13:52:19
5.0 از 5
2766
تگهای خبر: آموزش , ابزار , ارز , ارزش
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش