همتی:

بازار ارز و پول سیگنال های مثبت از بهبود وضعیت اقتصادی می دهند

بازار ارز و پول سیگنال های مثبت از بهبود وضعیت اقتصادی می دهند آنی بازار: رئیس كل بانك مركزی در یادداشتی ضمن ارائه توضیحاتی درباره شرایط اقتصادی كشور، بر روند در حال بهبود و قابل مدیریت آن تاكید كرد.


به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، در یادداشت اینستاگرامی «عبدالناصر همتی» آمده است: در اواسط اردیبهشت ماه، اعلام کردم که شرایط دشوار است. لیکن، روند در حال بهبود بوده و قابل مدیریت و ثبات نیز قابل اعاده است». امروز و پس از ۲۰ روز از آن نوشته، تأیید و تاکید می کنم که: ۱- در بخش تامین ارز، برای واردات کالاهای اساسی، دارو و مواداولیه وضروری کشور، ازطریق روشهای مختلف چهارگانه اعلامی بانک مرکزی، شرایط به وضعیت عادی خود برگشته است. به طوریکه دراین مدت بیش از ۴.۵ میلیارد دلار برای انجام واردات تامین شده است. طبعاً، بازار از شرایط به وجود آمده در سامانه نیما و دیگر روشهای تامین ارز و نیز اقدامات در دست اجرا، به تدریج متأثر خواهد شد.
۲- دربخش ریال، برای تامین کسری بودجه در دو مرحله حراج اوراق بدهی دولت، ۱۰٫۰۰۰ میلیارد تومان با نرخ سود سالانه ۱۵ درصد به فروش رفت. با این اقدام بدون افزایش پایه پولی و با بهره گیری از نقدینگی موجود، بودجه دولت تامین مالی شد. در هفته های آینده این حراج ها ادامه خواهد داشت.
۳- شاخص بهای تولیدکننده در اردیبهشت ماه، درمقایسه با ماه قبل از آن، ۰.۹ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۶ درصد رشد داشته است. این یک شاخص پیش نگر تورم است و نشان از کاهش شتاب تورم دارد. بانک مرکزی مصمم به سازوکار هدف گذاری تورمی است. لذا، سیاستهای پولی متناسب با آنرا اعمال خواهدنمود.منبع:

1399/03/20
21:14:20
5.0 از 5
2420
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش