دنده عقب بورس ها در آمریكا و آسیا

دنده عقب بورس ها در آمریكا و آسیا آنی بازار: برخلاف بورس های اروپایی، بیشتر شاخص ها در آمریكا و آسیا ریزشی بودند.


به گزارش آنی بازار به نقل از آسوشیتدپرس، بعد از مدت ها تنش و جدال لفظی در دیدار مایک پمپیو، وزیر خارجه آمریکا با مقامات چینی در هاوایی بر سر کاهش تنش ها توافق هایی حاصل شده است. از طرف دیگر نیز آمریکا اعلام نمود فعلا از تصمیمش برای تحریم ارائه تجهیزات به شرکت هواوی در توسعه نسل پنجم اینترنت عقب نشسته است. این دو اتفاق موجب کاهش نگرانی معامله گران از شروع یک جنگ تجاری دیگر بین دو اقتصاد نخست جهان آن هم در شرایطی که رشد اقتصادی در بدترین وضعیت نیم قرن اخیر خود قرار دارد، شده است.
روند مبتلاشدن به کرونا در بعضی از کشورها همزمان با بازگشایی کسب و کارها باردیگر حالت صعودی به خود گرفته و همین مساله زنگ خطر بازگشت موج کرونا در جهان را تقویت کرده است. با این وجود بنظر می رسد هزینه قرنطینه برای اقتصاد کشورها آنچنان سنگین بوده است که بسیاری از آنها ترجیح می دهند به هر قیمتی شده کارهای اقتصادی را ادامه دهند.
استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا گفته است حتی در صورت بروز موج دوم همه گیری، دولت قصدی برای اعمال یک قرنطینه سراسری دیگر ندارد و فعالیت کسب و کارها ادامه خواهد یافت و دولت از آنها حمایت می کند. در فرانسه نیز امانوئل مکرون، رئیس جمهور این کشور گفته است چاره ای جز بازگشایی اقتصاد وجود ندارد و مردم باید نحوه زندگی با کرونا را بیاموزند.
دولت ترامپ به دنبال جلب موافقت کنگره و سنا برای ارائه یک بسته عظیم سرمایه گذاری یک تریلیون دلاری در زیرساخت های اقتصادی آمریکا است که در صورت اجرایی شدن می تواند نقش موثری در تقویت رشد اقتصادی این کشور داشته باشد. جروم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا نیز در نامه ای به اعضای کنگره این کشور گفته است بازگشت میزان کارهای اقتصادی به سطوح پیش از بحران دست کم دو سال زمان خواهد برد و نباید در آخر دادن به رویکردهای حمایتی عجله کرد.
تابحال بیش از هشت میلیون و ۴۰۷ هزار و ۳۶۴ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین ۴۵۱ هزار و ۴۳۹ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۱۱۹ هزار و ۹۴۱ نفر، برزیل با ۴۶ هزار و ۶۶۵ نفر، انگلیس با ۴۲ هزار و ۱۳۵ نفر، ایتالیا با ۳۴ هزار و ۴۴۸ نفر و فرانسه با ۲۹ هزار و ۵۷۵ نفر بوده است.
بااینکه بانکهای مرکزی بزرگ در سراسر جهان به تزریق نقدینگی به بازارهای مالی ادامه می دهند، اما نسبت به توانایی بانک ها برای تداوم رویکرد حمایتی کنونی یا نگه داشتن نرخ بهره در سطوح منفی تردیدهایی وجود دارد. نرخ بهره حالا در آمریکا ۰.۲۵ درصد و در منطقه یورو، سوئیس و ژاپن منفی است.
دفتر توسعه و تجارت سازمان ملل نیز در گزارشی با اشاره به شیوع ویروس کرونا و محدودیت های به وجود آمده در زمینه سرمایه گذاری خارجی در سطح جهان پیش بینی کرده است برای اولین بار از سال ۲۰۰۵ میزان سرمایه گذاری خارجی در جهان به زیر یک تریلیون دلار کاهش پیدا کند. این رقم در سال ۲۰۱۹ معادل ۱.۵۴ تریلیون دلار اندازه گیری شده است.
جیمز مک گلو - تحلیل گر بازار در موسسه آرگناو - اظهار داشت: اگر شاهد بروز موج دوم کرونا باشیم، سرمایه گذاران خیلی ناامید خواهند شد. ما هنوز مشکل کرونا را حل نکرده ایم و چه بخواهیم و چه نخواهیم هنوز شدت همه گیری کرونا یک عامل بسیار کلیدی و تعیین کننده برای اقتصاد جهانی خواهد بود.
بورس آمریکا
در وال استریت، بیشتر شاخص ها نزولی بودند تا جایی که دو شاخص از سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۶۵ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۶ هزار و ۱۱۹.۶۱ واحد بسته شد.
شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۳۶ درصد ریزش تا سطح ۳۱۱۳.۴۹ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۱۵ درصد افزایش در سطح ۹۹۱۰.۵۳ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
مساله برگزیت کماکان در مرکز توجه معامله گران اروپایی قرار دارد. کابینه انگلیس اعلام نموده است قصدی برای تمدید دوران گذار فعلی ندارد و مصمم است هر چه سریع تر به جمع بندی بر سر شکل روابط آینده خود با اتحادیه اروپا برسد. هم چنین گاردین گزارش کرده است بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس مقرر است گفت وگویی ویدیوئی با سران بعضی از کشورهای اروپایی برای شکستن بن بست مذاکرات برگزیت داشته باشد.
این وضعیت تنها محدود به انگلیس نیست. گزارش جدید بانک مرکزی فرانسه از وضعیت اقتصاد این کشور بیان کننده آن است که بازگشت فعالیت ها به سطوح قبل از بحران دست کم دو سال به طول خواهد انجامید. طبق برآورد صورت گرفته توسط این بانک اقتصاد فرانسه قبل از آنکه در سال آینده به رشد ۶.۹ درصدی برسد، امسال ۱۰.۳ درصد کوچک خواهد شد که در صورت تحقق حتی از عملکرد اقتصاد این کشور در سال های جنگ جهانی دوم نیز بدتر خواهد بود.
گوین گیدز، کارشناس بازار سرمایه در موسسه "ریموند جیمز" اظهار داشت: خیلی از معامله گران به این نتیجه رسیده اند که باید خودرا برای یک دوره بازیابی اقتصادی طولانی مدت آماده کنند. در صورتیکه بازارها مثل سابق بخواهند به هر خبر واکنش احساسی نشان دهند، شاهد ادامه روند نوسانات شدید به مانند هفته های اخیر خواهیم بود.
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۱۷ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۲۵۳.۲۵ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با صعود ۰.۵۴ درصدی و ایستادن در سطح ۱۲ هزار و ۳۸۲.۱۴ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با جهش ۰.۸۸ درصدی در سطح ۴۹۹۵.۹۷ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۲۲ درصد پایین رفت و به ۷۴۷۸.۷۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
عملکرد اقتصادهای آسیایی هنوز تا زمان پیش از شیوع ویروس کرونا فاصله بسیاری دارد. طبق اعلام دولت ژاپن، صادرات این کشور در ماه می حدود ۲۸ درصد و واردات آن ۷.۱ درصد کاهش یافته که این وضعیت دست کم در طول یک دهه اخیر بی سابقه بوده است.
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با ریزش ۰.۴۵ درصدی تا سطح ۲۲ هزار و ۳۵۵.۴۶ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۲۵ درصد پایین رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۳۳۷.۱۰ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" صعود ۰.۴۹ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۰۳۴.۰۳ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۹۲ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۵۹۳۶.۵۰ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر فاکتورهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود.
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها نزولی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۱.۱۹ درصد کاهش به ۳۷.۵۱ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با ریزش ۰.۷۴ درصدی به ازای ۴۰.۴۱ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همین طور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با صعود ۰.۲۲ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۳۵.۵۰ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افزایش ۰.۱۱ درصدی به ازای ۱۷.۷۴ دلار مبادله شد.
منبع:

1399/03/29
17:56:32
5.0 از 5
2231
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش