وزیر اقتصاد اعلام كرد:

پرداخت ۹۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانكی پارسال

پرداخت ۹۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانكی پارسال وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: سال قبل بیشتر از ۹۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات توسط نظام بانكی پرداخت شده كه ۳۰۰ هزار میلیارد تومان آن مربوط به تسهیلات جدید و بقیه بابت رد دیون و امهال مطالبات بوده است.


«فرهاد دژپسند» روز سه شنبه در سیزدهمین نشست هیات نمایندگان دوره نهم اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با اشاره به اینکه بانک ها به دنبال عر ضه دارایی های مازاد خود هستند، اضافه کرد: ظرفیت نظام بانکی ما محدود است بنابراین باید کارکردهایش تغییر کند.
وزیر اقتصاد تصریح کرد: بانک ها به جهت اینکه مشکلی برای تولید و بخش خصوصی به وجود نیاید، این تسهیلات را امهال کرده اند و در چارچوب تسهیلات جدید ثبت کرده اند.
دژپسند افزود: تأمین مالی ثابت باید از راه بازار سرمایه باشد، همینطور تأمین مالی بنگاه های بزرگ باید از راه بازار سرمایه صورت گیرد.
وی تصریح کرد: در صورت تأمین مالی از بانک توسط شرکت های بزرگ، حق بنگاه های کوچک تضییع می شود.
وی با اشاره به اینکه قرار نیست بازار سرمایه جایگزین بازار پول شود، افزود: بانک ها معوقات زیادی دارند و اگر رقم ۶۰۰ هزار میلیارد تومانی تمدید تسهیلات که اشاره شد، نباشد قدرت تسهیلات دهی بانک ها افزایش خواهد یافت.
وزیر اقتصاد با اشاره به سیاست های مالیاتی دولت برای پشتیبانی از رشد اقتصادی اظهار داشت: سال جاری می خواهیم هزار هزار میلیارد تومان تأمین مالی داشته باشیم که باید ۵۰ درصد آن از بازار سرمایه تامین گردد.
دژپسند اضافه کرد: در صورتیکه مودیان مالیاتی، مالیات سال بعد را زودتر پرداخت کنند به ازای هر ماه ۱.۵ درصد پاداش مالیاتی دریافت خواهند کرد که در مجموع یک سال، میزان آن از سود بانکی هم بیشتر است.
وزیر اقتصاد تصریح کرد: افزایش درآمدهای مالیاتی به معنای افرایش فشار به مودیان خوش حساب نیست.
وی با تاکید بر ضرورت تقویت حضور بخش خصوصی در اقتصاد اظهار داشت: برای تحقق اهداف مورد نظر، دولت به تنهایی قادر به فعالیت نیست، برای دستیابی به توسعه پایدار و رشد اقتصادی مداوم باید میدان به بخش خصوصی سپرده شود.
دژپسند با اشاره به اینکه بخش خصوصی یار دوازدهم اقتصاد نبوده بلکه بازیگر اصلی است، تصریح کرد: ما باید به رشد اقتصادی و رفاه بیشتر برای مردم برسیم.
وی خاطرنشان کرد: در سال های گذشته به علت وجود درآمدهای سرشار نفتی، از آن برای جبران شکاف سرمایه و همینطور انباشت سرمایه استفاده می کردیم؛ بانک ها هم سهم اصلی را در سرمایه گذاری برای رشد اقتصادی بر عهده داشتند.
وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه حالا شرایط تغییر یافته است، افزود: حالا باید همه توان خویش را برای رشد سرمایه گذاری صرف نماییم و از تکنولوژی های سطح پایین رهایی یابیم.
دژپسند اظهار داشت: سهم ایران از نظر جمعیت و مساحت در دنیا بالای یک درصد است، ازاین رو باید سهم کشورمان از اقتصاد جهانی کمتر از نیم درصد باشد.
وی تصریح کرد: برای تحقق این اهداف باید قوانین مزاحم بخش خصوصی حذف شده و روند تأمین مالی تسهیل شود.
وزیر اقتصاد با اشاره به کوشش برای بهبود فضای کسب و کار اظهار داشت: قواعدی که دولت وضع می کند نباید دست و پا گیر باشد، بر این اساس در جلسات دولت تلاش می نماییم که زمان صدور مجوز ها کاهش پیدا کند.
دژپسند با اشاره به راه اندازی پنجره واحد صدور مجوز کسب و کار اظهار داشت: تا دو هفته آینده شرکت های سهامی خاص هم وارد این سامانه خواهند شد، همینطور چهار استان دیگر هم از این پنجره واحد استفاده می نمایند.
وی از طریق اندازی سراسری این سامانه تا دهه فجر سال جاری اطلاع داد و اظهار داشت: پنجره واحد الکترونیک شروع کسب و کار تا آخر سال جاری راه اندازی می شود که از راه آن دیگر نیازی به رجوع حضوری وجود نخواهد داشت.
وزیر اقتصاد با تاکید بر ضرورت استفاده از ظرفیت های بازار سرمایه برای تأمین مالی اظهار داشت: ابزارهای گوناگونی در بازار سرمایه شکل گرفته که شرکت های بزرگ می توانند از آن برای تأمین مالی استفاده کنند، البته قرار نیست که بازار سرمایه جایگزین بازار پول باشد شود.
دژپسند با اشاره به طرح ادعاهای مربوط به کسری بودجه ۱۴۰ هزار میلیارد تومانی اظهار داشت: این موضوع، قطعی نیست بلکه پیش از این اعلام کردیم که برآورد شده است که می تواند چنین کسری بودجه ای رخ دهد.
وی با اشاره به تأمین ۹۰ درصد منابع بودجه توسط وزارت اقتصاد اظهار داشت: برای تأمین بودجه حاضر نیستیم مبادرت به اعمال فشار از راه افزایش مالیات نماییم.
وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه افزایش درآمدهای مالیاتی به معنای افزایش فشار به مودیان خوش حساب نیست، اظهار داشت: از راه طرح بخشودگی معوقات مالیاتی ۱۰ هزار میلیارد تومان به درآمدهای دولتی کمک کردیم اما ۲۰ هزار میلیارد تومان به سود بخش خصوصی شد.
وی اظهار داشت: مالیات فقط ابزاری برای تأمین مالی نیست، بلکه از آن بعنوان ابزاری برای رشد اقتصادی استفاده می نماییم.
دژپسند افزود: شرکت هایی که در سال ۹۹ بتوانند در بورس پذیرش شوند فقط مالیات سال آخر از آنها دریافت می شود و مباحث مالیاتی مربوط به سال های گذشته مورد بررسی قرار نمی گیرد.
وزیر اقتصاد همینطور به حذف قوانین مزاحم گمرک اشاره نمود و تصریح کرد: ما در حال تبدیل نظارت پیشینی به نظارت پسینی هستیم و بر این اساس کارکرد نوار سبز در گمرک افزایش یافته و تا آخر سال جاری هم از گمرک هوشمند رونمایی خواهیم کرد.
وی با اشاره به بعضی از گلایه ها و هشدارها نسبت به رشد سریع بورس اظهار داشت: بعضی می گویند که احتمال دارد در بورس مشکلی رخ دهد که به نظر ما درست نیست و مانند این است که بگوییم شاید در تهران زلزله ای رخ دهد ازاین رو نباید کاری کرد.
دژپسند افزود: برای مقابله با زلزله مبادرت به مقاوم سازی ساختمان ها می نماییم، بر این اساس تلاش می نماییم برای تقویت بورس، عرضه های اولیه و همینطور ابزارهای مالی را افزایش دهیم.منبع:

1399/03/30
21:50:11
5.0 از 5
2633
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش