منطقه آزاد ماكو گام‎‎های طلایی دولت تدبیر و امید برای توسعه منطقه ای

منطقه آزاد ماكو گام‎‎های طلایی دولت تدبیر و امید برای توسعه منطقه ای ایرنا- منطقه آزاد ماكو بعنوان بزرگترین منطقه آزاد كشور، نقشی محوری برای ارتقای ظرفیت تجاری ایران با كشورهای همسایه و منطقه دارد كه هم اكنون با تدابیر دولت تدبیر و امید با رویكرد زیرساختی، گام های طلایی را در جهت ایفای این نقش در توسعه منطقه ای بر داشته است.


شرایط امروز حاکم بر کشور و تحریم های ناعادلانه اعمال شده بر پیکره اقتصاد، دولت تدبیر و امید را برآن داشت تا هم نظر با اقتصاددانان و با تاکید بر صادرات غیرنفتی با جذب بخش خصوصی، نقش مناطق آزاد در پویایی اقتصاد کشور را تقویت کند.
اقتصاددانان بر این باور هستند که در شرایط تحریم، مراودات اقتصادی در مناطق آزاد نسبت به سرزمین اصلی از سهولت بیشتری برخوردار بوده و ریسک پذیری در این مناطق کمتر است.
هرچند منطقه آزاد ماکو در سال ۱۳۸۹ تشکیل شد ولی اقدامات جدی جهت راه اندازی منطقه آزاد و شروع به کار آن، از سال ۱۳۹۲ و همزمان با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید کلید خورد.
منطقه آزاد ماکو بعنوان بزرگترین منطقه آزاد کشور دارای ۱۴۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور جمهوری آذربایجان و ۱۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکیه است که دروازه ای به سمت اروپا محسوب شده و نقش تعیین کننده ای در تبادلات اقتصادی می تواند ایفا کند.
با وجود بحث تحریم ها، مشکلات اقتصادی و کاسته شدن درآمدها که در مناطق آزاد هم مانند سایر مناطق کشور وجود دارد، اقدامات اساسی در منطقه آزاد ماکو شکل گرفته و در حال انجام می باشد که با به ثمر رسیدن آن، زمینه توسعه بیشتر از پیش منطقه و عمل به وظایف راهبردی آن فراهم می شود.
بزرگترین ظرفیت اقتصادی کشور در منطقه آزاد ماکو
معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه 23 خرداد 1399 درگفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با وجود ۲ پایانه مرزی، منطقه آزاد ماکو صاحب بزرگترین ظرفیت صادراتی در کشور است که باید از آن در جهت تدابیر دولت در حوزه تجارت خارجی بیشتر از پیش بهره برد.
غلامرضا انصاری تصریح کرد: سال جاری و سال آینده، برنامه صادراتی محور اصلی کار دولت تدبیر و امید قرار گرفته که در این راستا، ظرفیت های مرزی کشور مورد بررسی دقیق قرار می گیرد.
وی با اشاره به اینکه با عنایت به این که مهمترین وظیفه مناطق آزاد، توسعه صادرات است، اضافه کرد: امیدواریم هستیم که با ظرفیت های موجود بتوانیم به نحو شایسته از ظرفیت های مرزی بخصوص در منطقه ماکو بیشتر استفاده نماییم.
منطقه آزاد ماکو عاملی برای تحقق اقتصاد مقاومتی مدنظر رهبر معظم انقلاب
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان نمود: ایفای نقش در پیوند اقتصاد ملی با کشورهای منطقه بخصوص همسایگان یکی از راهبردهای تحقق سیاست های کلی اقتصادمقاومتی مدنظر رهبر معظم انقلاب است که ما همواره در کوشش برای تحقق این امر هستیم.
محمدرضا عبدالرحیمی افزود: نقش منطقه آزاد ماکو در تقویت پیوند اقتصادی کشور با ترکیه بخصوص کشورهای منطقه، باید به کمک وزارت امور خارجه تقویت شود.
وی با اشاره به اینکه دیپلماسی اقتصادی می تواند زمینه ارتقای شاخصهای تجاری با کشورهای مختلف دنیا بخصوص کشورهای همسایه را ارتقا بخشد، تصریح کرد: ظرفیت های مختلف سرمایه گذاری و فعالیتهای اقتصادی منطقه در مذاکرات از راه سفارت های جمهوری اسلامی ایران در خارج کشور با ایرانی ها مقیم خارج و سرمایه گذاران بالقوه خارجی در بخش های مختلف لجستیک، حمل و نقل، کشاورزی، دامپروری، شیلات، صنعت و معدن، طبیعت گردی و بخش بوم گردی عرضه شود.
صدور مجوز برای ۱۲۰۰ فعالیت اقتصادی
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو اظهار داشت: جهت بهره مندی فعالان اقتصادی منطقه از مزایای قانونی مناطق آزاد تجاری صنعتی، از آغاز سال قبل بیشتر از یک هزار و ۲۰۰ مجوز فعالیت اقتصادی برای فعالیتهای تجاری، خدماتی، بانکداری، صنعتی، فنی و مهندسی صادر و تمدید گردید.
وی افزود: طی سال قبل همینطور ۳۰ فقره پروانه بهره برداری صنعتی و معدنی صادر شد که با بهره برداری از این واحدهای تولیدی ۷۱۷ نفر اشتغالزایی محقق و سرمایه ای به میزان بیشتر از یک هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال و ۱۰ میلیون دلار جذب شد.
عبدالرحیمی با اشاره به اینکه تعداد واحدهای صنعتی و معدنی فعال پارسال رشد بیشتر از ۲۰ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۷ داشت، افزود: الان ۱۲۰ واحد در حوزه صنعت در حال فعالیت هستند و از این تعداد، ۱۲ واحد تولیدی متوسط و بزرگ بوده و مابقی خرد و کوچک است.
به گفته وی از آغاز فعالیت منطقه آزاد ماکو، اشتغال زایی بوجود آمده در بخش صنعت و معدن این منطقه به بیشتر از پنج هزار نفر رسیده و در این راستا ۹ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال سرمایه داخلی و ۱۲۶ میلیون دلار سرمایه خارجی جذب شده است.
توسعه جاده ای؛ رکن اساسی ارتقای اقتصادی دروازه ایران به اروپا
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو بیان نمود: یکی از مهمترین طرح های زیرساختی، تبدیل مسیر ورودی منطقه تا شهر ماکو به بزرگراه بوده که برای اجرای کامل این طرح، یک هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال اعتبار توسط دولت تدبیر و امید هزینه شده است.
محمدرضا عبدالرحیمی اضافه کرد: هم اینک این طرح ها با ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی توسط سه پیمانکار به طول ۵۰ کیلومتر در دست اجراست.
وی با اشاره به اینکه یک قطعه ۲۱ کیلومتری در راه مرگنلر به پلدشت به صورت تبدیل جاده یک بانده به ۲ بانده وجود دارد، افزود: الان ۱۲ کیلومتر از این مسیر برای آسفالت ریزی آماده شده که توسط اداره راهداری تکمیل می شود.
وی بیان نمود: برای این طرح ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته و تلاش بر این است که سال جاری این قطعه هم به بهره برداری کامل برسد.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با اشاره به اهمیت بهره برداری از این مسیر برای مردم پلدشت در جهت دسترسی به راه ایمن خاطرنشان کرد: همینطور با تکمیل این بزرگراه، مسیر ترانزیتی منطقه آزاد ماکو به نخجوان و پایانه مرزی پلدشت که روزانه صدها کامیون از آن تردد می کنند، از نظر کیفیت بهبود می یابد.
منطقه آزاد ماکو ظرفیت تبدیل به قطب دیتاسنتر کشور را دارد
عبدالرحیمی اظهار داشت: این منطقه ظرفیت تبدیل شدن به قطب دیتاسنتر کشور را دارد و برای تحقق آن و توسعه ICT تمام تلاش خویش را به کار گرفته ایم.
محمدرضا عبدالرحیمی تصریح کرد: توسعه ICT (فناوری اطلاعات و ارتباطات) در این منطقه به رونق تولید، اشتغالزایی، افزایش سطح زیست پذیری و بهبود شاخص تولید ناخالص ملی می شود.
وی با اشاره به اینکه مناطق آزاد باید نسبت به سرزمین اصلی پیشرفته تر باشد، اضافه کرد: زیرساخت ها باید در هر زمینه ها توسعه یابد و هم ساکنان این منطقه و هم فعالان اقتصادی و مسافران باید به فناوری های ارتباطاتی و دستاوردهای ICT دسترسی کامل داشته باشند.
منطقه آزاد ماکو در آستانه تبدیل شدن به قطب پوشاک کشور
مدیر تسهیل تولید، صنایع و معادن سازمان منطقه آزاد ماکو هم با اشاره به اینکه گام های مهمی در حوزه صنعت پوشاک برداشته شده است، اظهار داشت: این منطقه در زمان حاضر در آستانه تبدیل شدن به قطب پوشاک کشور است.
آرش یوسف زاده تصریح کرد: بعد از بهره برداری از پنج طرح تولیدی پوشاک طی ۲ سال گذشته، الان هم ۲ طرح دیگر در این حوزه با سرمایه گذاری بیشتر از ۲۰۰ میلیارد ریالی در حال اجراست.
وی افزود: این ۲ طرح جدید در صورت بهره برداری می تواند برای بیشتر از ۵۰۰ نفر در منطقه اشتغالزایی ایجاد کند.
وی اضافه کرد: عزم جدی سازمان منطقه آزاد ماکو در جهت تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی، ایجاد بستر مناسب برای جذب و پشتیبانی از سرمایه گذاری و بهره مندی از مزایای قانون ارزش افزوده است تا سرمایه گذاران را به حضور در منطقه ترغیب کند.
وی تصریح کرد: با روند رو به توسعه فعلی بزودی شاهد شکل گیری قطب تولید پوشاک در منطقه آزاد ماکو خواهیم بود تا علاوه بر رفع نیاز داخلی، سهم قابل توجهی از بازار کشورهای خارجی هم به تولیدکنندگان این منطقه اختصاص پیدا کند.
70 برابری میزان سرمایه گذاری در منطقه آزاد
مدیر تسهیل تولید، صنایع و معادن سازمان منطقه آزاد ماکو اظهار نمود: میزان سرمایه گذاری خارجی با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید تابحال در این منطقه ۷۰ برابر افزایش داشته است.
آرش یوسف زاده تصریح کرد: میزان سرمایه گذاری خارجی در سال ۱۳۹۲ در ماکو ۱.۴ میلیون دلار بود که این میزان به بیشتر از ۱۱۰ میلیون دلار پارسال رسیده است.
وی با اشاره به رشد ۱۶ برابری سرمایه گذاری داخلی در همین مدت در ماکو افزود: میزان سرمایه گذاری داخلی هم از آخر سال ۱۳۹۲ در منطقه آزاد ماکو ۵۳۸ میلیارد ریال بود که پارسال به حدود ۹ هزار میلیارد ریال رسید.
وی تعداد واحدهای فعال تولیدی منطقه در انتهای سال ۱۳۹۲ را ۳۸ واحد عنوان نمود و اضافه کرد: هم اکنون ۱۰۲ واحد صنعتی فعال در این منطقه فعالیت می کند.
مساحت منطقه آزاد ماکو حدود پنج هزار کیلومتر مربع و جمعیت آن بر مبنای نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵، حدود ۲۰۰ هزار نفر است که با این آمار، این منطقه عنوان بزرگترین منطقه آزاد کشور را به خود اختصاص داده و در بسیاری محافل مرتبط بعنوان "شانگهای ایران" شناخته می شود که باید برای رسیدن به اهداف این حوزه، شاهد تلاش بیشتر مسووولان باشیم.
ماکو یکی از شهرهای شمالی آذربایجان غربی است که در مجاورت کشورهای ترکیه و جمهوری آذربایجان قرار دارد و به ترتیب دارای ۱۳۰ و ۱۴۰ کیلومتر مرز مشترک با این کشورهاست.منبع:

1399/04/04
22:10:38
5.0 از 5
2590
تگهای خبر: ارز , ارزش , اقتصاد , بازار
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش