دنده عقب دلار

دنده عقب دلار به گزارش آنی بازار ارزش دلار در مقابل خیلی از ارزهای جهانی كاهش پیدا كرد.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، به نقل از رویترز، با وجود آن که با بازگشایی تدریجی اقتصاد، شاخصهای کلان اقتصادی وضعیت بهتری پیدا کرده اند اما رئیس بانک مرکزی آمریکا گفته است چالش های کاملا محسوسی بر سر راه اقتصاد وجود دارد. جروم پاول چشم انداز اقتصاد آمریکا را کاملا نامطمئن دانست و اضافه کرد: همه چیز به این بستگی دارد که سرعت شیوع ویروس کرونا تا چه حد مهار شود و تلاشهای دولت برای پشتیبانی از بخش های مختلف اقتصادی تا چه حد موفق باشد.
داده های منتشرشده توسط وزارت بازرگانی آمریکا نشان میدهد کارهای صنعتی این کشور در ماه ژوئن به میزان کاملا محسوسی تقویت شده و در حال بازگشت به سطوح پیش از بحران کرونا است. روند اشتغال زایی در بازار کار هم کماکان مثبت باقی مانده و نرخ بیکاری رو به کاهش است.
از طرف دیگر با بازگشایی مجدد کسب و کارها شاهد اوج گیری شیوع ویروس کرونا بوده ایم و در بعضی از نقاط چین محدودیت های رفت و آمدی باردیگر به اجرا درآمده اند تا جلوی شیوع بیشتر ویروس کرونا که طبق اعلام مقامات بهداشتی چین دارای برخی رفتارهای متفاوت از ویروس اولیه آن است گرفته شود. طبق اعلام مقامات چینی ویروس کرونای جدید از راه اروپا وارد چین شده است. در بعضی از نقاط انگلیس و استرالیا هم محدودیت هایی برای جلوگیری از شیوع بیشتر کرونا در نظر گرفته شده است.
هم اکنون با بازگشایی مجدد کسب و کارها، شمار مبتلایان به کرونا در بزرگ ترین اقتصاد جهان بار دیگر رو به فزونی رفته است و این مسئله چشم انداز نامطمئنی را پیش روی فعالان اقتصادی قرار داده است. نتایج یک نظرسنجی از مدیران مالی ۵۰۰ شرکت بزرگ آمریکایی که توسط دانشگاه یورک انجام شده است نشان میدهد اغلب آنها نسبت به باقی ماندن سطح تقاضای مصرف کنندگان در سطوح پایین نگران اند.
تابحال بیشتر از ۱۲ میلیون و ۱۷۰ هزار و ۹۴۰ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین ۵۵۲ هزار و ۱۱۴ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۱۳۴ هزار و ۸۶۲ نفر، برزیل با ۶۸ هزار و ۵۵ نفر، انگلیس با ۴۴ هزار و ۵۱۷ نفر، ایتالیا با ۳۴ هزار و ۹۱۴ نفر و مکزیک با ۳۲ هزار و ۷۹۶ نفر بوده است.
رودریگو کارتیل، استراتژیست مسائل ارزی در "بانک ملی استرالیا" اظهار داشت: افزایش مجدد شمار مبتلایان به کووید-۱۹ در جهان امکان دارد سیاستگذاران را به تغییر ریل سیاست بازگشایی اقتصادها سوق دهد و این مسئله برای بازارها بسیار تلخ خواهد بود. لازم است بدانیم تأثیر قرنطینه فاز نخست بر روی اقتصادها بخصوص روی اقتصاد آمریکا چه قدر بوده است.
باتوجه به افزایش مخارج دولت، روند صعودی بدهی و کسری بودجه در آمریکا ادامه دارد؛ میزان بدهی های آمریکا تا آخر ماه ژوئن ۲۰۲۰ به ۲۶ تریلیون و ۳۲۳ میلیارد و ۸۹۴ میلیون دلار رسیده است. کسری بودجه دولت آمریکا هم تا آخر ماه ژوئن به شش تریلیون و ۲۵۱ میلیارد و ۸۳ میلیون دلار رسیده است.
کارل شاموتا - استراتژیست ارشد بازارهای ارز در موسسه " کمبریج گلوبال پیمنتس" - اظهار داشت: به صورت واضحی شاهد بهبود اطمینان معامله گران نسبت به ریسک های موجود بر سر راه اقتصاد جهانی بوده ایم و مقامات آمریکا و چین حمایت های خوبی از بازارهای مالی خود کرده اند، با این وجود بخصوص در حوزه پولی سیاست گذاری ها با آنچه در طول بحران مالی ۲۰۰۹ اتفاق افتاد، متفاوت است.
دور تازه تنش های آمریکا و چین بر سر مسئله هنگ کنگ حالا امکان دارد به حوزه ارزی هم کشیده شود و بعضی از منابع آگاه گفته اند شماری از مقامات دولت آمریکا به ترامپ پیشنهاد داده اند تا اتصال دلار هنگ کنگ به دلار آمریکا را ملغی اعلام نماید. با این وجود بعضی از کارشناسان نگران اند چنین اقدامی سبب شود تا چین با فروش بخشی از اوراق قرضه خزانه داری آمریکا که در اختیار دارد، فشار روی بازدهی این اوراق را تشدید کند.
چین دومین دارنده بزرگ اوراق قرضه وزارت خزانه داری آمریکا در جهان، بعد از ژاپن است اما تابحال از این سلاح استفاده نکرده است. از طرف دیگر مایک پمپئو- وزیر خارجه آمریکا از احتمال ممنوعیت فعالیت اپلیکیشن های محبوب چینی نظیر تیک تاک در آمریکا اطلاع داده است.
یوکیو ایشیزوکی- استراتژیست ارزی در موسسه "دایوا سکیوریتیز" - اظهار داشت: روز به روز رفتار معامله گران تغییر می کند و الگوی ثابتی ندارد. حالا همه به خاطر ویروس (کرونا) باردیگر دست به عصا شده اند. چون که هنوز ویروس را تحت کنترل در نیاورده ایم ریسک های جدید نظیر ریسک جنگ ارزی بین پکن و واشنگتن می تواند به سرعت با واکنش منفی بازار مواجه شود.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۴۱ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۹۶.۲۵۷ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس معادل ۱.۰۶۷ دلار اعلام گردید.
ارزهای اروپایی
مخالفت بعضی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نظیر هلند، دانمارک، سوئد و اتریش با طرح پیشنهادی فرانسه و آلمان تابحال مانع از آن شده است تا بسته یک تریلیون یورویی حمایتی از اقتصادهای اروپایی در مقابل ویروس کرونا به مرحله اجرا درآید. از طرف دیگر مرزهای اتحادیه اروپا هنوز به روی شمار زیادی از کشورها بسته باقی خواهد ماند که این مسئله روی تجارت خارجی و جریانات سرمایه ای موثر خواهد بود.
در انگلیس هم به دنبال کاهش شدید رشد اقتصادی این کشور، بوریس جانسون- نخست وزیر - از عرضه یک بسته حمایتی جدید از اقتصاد در مقابل نتایج کرونا اطلاع داده است. جانسون هم چنین از اعمال تغییرات ساختاری در شیوه مدیریت و بودجه بندی دولت اطلاع داده است.
از سوی دیگر با اینکه پیشنهاد انگلیس برای محدودیت های زمانی معاملات بازارهای ارزی دو طرف کانال مانس با مخالفت بعضی از طرف های اروپایی روبرو شده است اما مقامات انگلیسی از توافق با سوئیس بر سر تقویت همکاری در حوزه بازارهای مالی و ارزی اطلاع داده اند.
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۵۸ درصد صعود نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۲۶۲ دلار مبادله شد. یورو ۰.۷۳ درصد بالا رفت و با گذشتن از کانال ۱.۱۳ به ۱.۱۳۵ دلار رسید.
مینوری اوچیدا - تحلیلگر بازار ارز در بانک "میتسوبیشی"- اظهار داشت: به صورت کلی بازار باتوجه به تحولات اخیر محتاط شده است. کاهش روابط تجاری و تعطیلی کسب و کارها تقاضا برای ارز را کاهش داده است و انتظار می رود این روند دست کم تا دو ماه آینده هم ادامه داشته باشد.
ارزهای آسیایی
با وجود آن که بانک مرکزی چین مربوط به تزریق ده ها میلیارد دلار نقدینگی به بازارهای مالی این کشور برای کاستن از تبعات اقتصادی کرونا شده اما آن طور که دفتر مدیریت ذخایر ارزی چین اعلام نموده، میزان ذخایر ارزی این کشور با ۱۰ میلیارد دلار افزایش نسبت به ماه می به ۳.۱۱۲ تریلیون دلار رسیده است.
تا آخر ژوئن چین دارای ۱۱۰.۷۶ میلیارد دلار ذخایر طلا هم بوده است که در مقایسه با ماه قبل ۲.۴۵ میلیارد دلار بالا رفته است.
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۲۲ درصد کاهش به ۱۰۷.۲۹۳ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۴۳۱ دلار مبادله شد. همینطور نرخ برابری دلار معادل۶.۹۹۱ یوان چین اعلام گردید.1399/04/20
13:56:58
5.0 از 5
2228
تگهای خبر: ارز , ارزش , اقتصاد , بازار
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش