دبیر كانون بانك های خصوصی:

افزایش نرخ سود بانكی نقدینگی را به بانك ها نمی برد

افزایش نرخ سود بانكی نقدینگی را به بانك ها نمی برد به گزارش آنی بازار درپی افزایش نرخ سود سپرده های بانكی، دبیر كانون بانك ها و موسسات اعتباری خصوصی اظهار داشت: در مصوبه جدید شورای پول و اعتبار، فقط زمان سپرده ها به سه و شش ماه و دو سال تغییر كرده است. آنجاكه نرخ سود سپرده ها افزایش قابل توجهی پیدا نكرده نمی توان انتظار داشت كه این امر سبب هدایت نقدینگی های سرگردان به بانك ها شود و تا زمانی كه مشكل تورم حل نشود، افزایش سود سپرده های بانكی نمی تواند در هدایت نقدینگی های سرگردان به بانك ها موثر باشد.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، با تصویب شورای پول و اعتبار نرخ سود سپرده های بانکی افزایش یافته و طبق آن که نرخ سود سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت عادی، سرمایه گذاری کوتاه مدت ویژه سه ماهه و سرمایه گذاری کوتاه مدت ویژه شش ماهه به ترتیب ۱۰، ۱۲، ۱۴ درصد تعیین شده است. همچنین، نرخ سود سپرده سرمایه گذاری با سررسید یک سال و سپرده سرمایه گذاری با سررسید دو سال به ترتیب ۱۶ و ۱۸ درصد است.
که در این زمینه محمدرضا جمشیدی - دبیر کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی - در گفت و گو با ایسنا، توضیح داد: آنچه مصوبه جدید درباره نرخ سپرده های بانکی نشان میدهد همان مصوبه قبلی شورای پول و اعتبار است که حداکثر نرخ سود سپرده ها ۱۸ درصد بود اما حالا سپرده ها را به مدت زمان های کوتاه تری چون سه و شش ماهه تقسیم کرده اند.
وی با اعلان اینکه هدف این تصویب افزایش نرخ سود برای جمع آوری نقدینگی سرگردان در بازارهاست، اظهار داشت: باتوجه به نرخ تورمی که حالا در اقتصاد کشور موجود است، این افزایش نرخ سود سپرده های بانکی در کنترل یا کاهش نقدینگی بی تاثیر نیست اما نمی توان تاثیر چشم گیری دراین زمینه پیش بینی نمود، برای اینکه این مصوبه تغییری با گذشته نکرده و همان ۱۸ درصد سود است اما سود سپرده دوساله هم درنظر گرفته اند که در گذشته بانک ها نمی توانستند بیش از یکسال سپرده صادر کنند.
در ادامه جمشیدی با اعلان اینکه با وجود تورم نمی توان پیش بینی از افزایش جذب نقدینگی توسط بانک ها کرد، اظهار نمود: نرخ تورم سبب می شود میزان زیادی نقدینگی سرگردان در بازارها داشته باشیم و تا زمانی که مشکل تورم حل نشود، افزایش سود سپرده های بانکی نمی تواند در هدایت نقدینگی های سرگردان به بانک ها موثر باشد.
بگفته وی، بیشتر از این مقدار هم نمی توان نرخ سود سپرده ها را افزایش داد، برای اینکه بر میزان سپرده های بانکی تاثیر منفی می گذارد. در این مصوبه نرخ سود سپرده با سررسید دو ساله ۱۸ درصد تعیین شده، درحالیکه نرخ تسهیلات هم ۱۸ درصد است که در این شرایط، سود سپرده را ماه به ماه می پردازیم و سود تسهیلات را بانک ها شش ماه تا یکسال بعد دریافت می نماییم و این سود برای بانک ها زیان آور است.
منبع:

1399/04/27
21:28:41
5.0 از 5
2424
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , تسهیلات
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش