بانك مركزی:

صادركنندگان مكلف به برگشت و عرضه ارز صادرات به چرخه اقتصادی هستند

صادركنندگان مكلف به برگشت و عرضه ارز صادرات به چرخه اقتصادی هستند بانك مركزی با صدور اطلاعیه ای اصرار كرد كه كلیه صادركنندگان مكلف هستند برابر ضوابط ابلاغی نسبت به برگشت و عرضه ارز صادرات خود به چرخه اقتصادی اقدام نمایند.


به گزارش چهارشنبه شب بانک مرکزی، این بانک با صدور اطلاعیه ای درباب بازگشت ارز حاصل از صادرات نوشت: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در امتداد اجرای سیاست های کلان کشور و باتوجه به اهمیت و لزوم برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور بمنظور تامین مواد اولیه و کالای واسطه ای بخش های تولیدی/صنعتی کشور در جهت حفظ اشتغال، تولید و رفاه مردم، برمبنای سیاست های تعیین شده توسط کمیته ماده (۲) مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی، دستورالعمل های لازم برای برگشت ارز حاصل از صادرات غیرنفتی را تنظیم و از سال ۱۳۹۷ ابلاغ کرده است.
این اطلاعیه می افزاید: این بانک طی دو سال قبل جلسات مختلفی با اتاق های بازرگانی و فعالان اقتصادی در ارتباط با تشریح اوضاع و شرایط و اهمیت برگشت ارز صادراتی در این شرایط بمنظور کمک به رشد تولید و اشتغال کشور و تقویت ثبات اقتصادی برگزار کرده است. خوشبختانه طی دو سال اخیر، با وجود شدیدترین تحریم های ظالمانه و محدودیت های اعمال شده در چارچوب جنگ تمام عیار اقتصادی مقابل کشور، با همراهی و همکاری فعالان دلسوز و متعهد بخش های مختلف اقتصادی و هماهنگی دولت و سایر دستگاه های حاکمیتی، حتی با وجود بروز و شیوع بیماری کرونا، روال تامین ارز مواد اولیه تولید و تهیه کالاهای اساسی به نحو نسبتاً مناسبی اجرا شده است که این مهم ماحصل تلاش و همراهی بخش عمده ای از تولیدکنندگان و صادرکنندگان اصیل و متعهد به جامعه و دوستدار کشور عزیزمان بوده است. پس بانک مرکزی ضمن قدردانی از تمامی کوشش های این عزیزان انتظار دارد که با تداوم این وضعیت به خدمت رسانی به مردم عزیز کشورمان اهتمام داشته باشند.
بانک مرکزی در ادامه این اطلاعیه نوشت: در کنار این مساله عده ای در شرایط جنگ تمام عیار ضد کشور، بدون توجه به سیاست های کلان ابلاغی با بهره مندی از منابع و امکانات کشور اقدام به صادرات کالا از کشور کرده و هیچ گونه مدارک و مستنداتی درباب برگشت ارز حاصله به چرخه اقتصادی ارائه نکرده اند. بانک مرکزی در مرحله اول اطلاعات مربوط به ۲۵۰ نفر شخص حقیقی و حقوقی، که قسمتی از مجموع ۲۷ میلیارد دلار ارز صادراتی را برنگردانده اند، را به مرجع محترم قضایی ارسال کرده و حتی پس از شکایت نیز بمنظور مساعدت، جلسات گوناگون بمنظور برگشت ارز حاصل از صادرات با آنها برگزار کرده، لیکن متأسفانه کماکان از برگشت ارز اجتناب کرده اند.
در ادامه این اطلاعیه آمده است: ضمن تشکر از همکاری و پیگیری های بسیار موثر مراجع محترم قضایی و دستگاه های نظارتی در تحت پیگرد قرار دادن افراد متخلف، بانک مرکزی بمنظور پیگرد سایر افراد که در برگشت ارز حاصل از صادرات برابر سیاست های ابلاغی اقدام نکرده اند، بوسیله مراجع محترم قضایی اقدام خواهدنمود.
در این اطلاعیه تاکید گردیده است با توجه به بسته سیاستی مصوب مورخ ۱۳۹۹.۰۴.۲۴، کلیه صادرکنندگان مکلف هستند برابر ضوابط ابلاغی نسبت به برگشت و عرضه ارز صادرات خود به چرخه اقتصادی اقدام نمایند.


1399/05/02
17:20:43
5.0 از 5
2377
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازرگانی , بانك
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش