آیا دومین صندوق ETF تا اختتام مردادماه عرضه می شود؟

آیا دومین صندوق ETF تا اختتام مردادماه عرضه می شود؟ آنی بازار: در ایام گذشته شایعاتی مبنی عرضه مرحله دوم صندوق های ETF در تاریخ 10 مردادماه عنوان شد كه مسئولان سازمان خصوصی سازی و سازمان بورس ضمن تكذیب این خبر، از عرضه این صندوق ها تا اختتام مرداد ماه خبر دادند.


یکی از برنامه های مهم پیش روی دولت برای بازار سهام، عرضه صندوق های قابل معامله (ETF) به بورس است که خیلی از کارشناسان معتقدند این اقدام دولت در کنار دیگر حمایت هایی که صورت گرفته می تواند در امتداد عمق بخشیدن به معاملات بازار و جهش قیمت سهام شرکت های دیگر موثر باشد و این صندوق ها با هدف دسترسی اکثریت مردم به بازار سرمایه و ارتقای وضعیت اقتصادی خانواده ها از طرف دولت عرضه خواهد شد.
با توجه به چنین تصمیمی، پذیره نویسی اولین مرحله واگذاری سهام دولتی در چارچوب صندوق های قابل معامله بورسی که شامل سهام سه بانک ملت، تجارت و صادرات و دو بیمه البرز و اتکایی بود از روز یکشنبه (۱۴ اردیبهشت) آغاز و تا ساعت ۱۶ (۳۱ اردیبهشت) ادامه داشت که با استقبال نزدیک به سه و نیم میلیون سهامدار مواجه گردید و تابحال بزرگترین صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) در بورس بوده است.
در خرداد ماه بود که وزیر اقتصاد و دارایی از عرضه مرحله دوم این صندوق ها در مرداد ماه آگاهی داد این در حالی بود که معاون وزیر، زمانی متفاوت با زمان اعلام شده از طرف وزیر را مطرح و اعلام نمود مرحله دوم عرضه این صندوق ها (سهام پالایشی ها) در تیر ماه و مرحله سوم (سهام خودرو و فلزی ها) در مرداد ماه عرضه خواهد شد.
عرضه سهام گروه خودرو و فلزی ها در مرحله دوم صندوق های ETF
با توجه به اینکه بارها صحبت از عرضه مرحله دوم صندوق های ETF در گروه پالایشی ها مطرح شده بود اما مدتی پیش علی صحرایی، رئیس شرکت بورس تهران در گفت و گویی اعلام نمود تغییراتی در تصمیمات اتخاذ شده ایجاد و گروه خودرو و فلزی ها (خودرو، خساپا، فملی و فولاد) قبل از پالایشی ها در مرحله عرضه قرار خواهند گرفت اما همچنان اطلاع دقیقی از زمان ارائه این صندوق ها در دست نیست.
عرضه صندوق های ETF در تاریخ ۱۰ مرداد
به دلیل رشد بسیار خوبی که این صندوق ها به دنبال روند صعودی بورس به دست آورده اند، خیلی از فعالان بازار، مشتاق عرضه هر چه زودتر مرحله دوم این صندوق ها و مشارکت برای پذیره نویسی آن هستند. در این راستا، خبری در خصوص عرضه مرحله دوم صندوق های ETF در تاریخ ۱۰ مردادماه عنوان شد که در ابتدا این خبر از طرف حسن علایی، معاون سازمان خصوصی سازی رد و اعلام گردید که تابحال به صورت رسمی چنین صحبتی مطرح نشده و قطعیتی در امتداد زمان ارائه مرحله دوم این صندوق مطرح نشده است.
با توجه به تکذیب این خبر، در چند روز گذشته باز هم شایعاتی در امتداد قطعیت عرضه صندوق های ETF در تاریخ ۱۰ مرداد عنوان شد که با پیگیری های صورت گرفته از طرف خبرنگار ایرنا، یک مسوول حاضر در سازمان بورس اعلام کرد، تابحال تاریخ مشخصی در زمینه زمان ارائه این صندوق ها به این سازمان ابلاغ نشده است، در ابتدا باید این مساله از طرف وزارت اقتصاد و دارایی مطرح و تاریخ دقیق بوسیله این وزارتخانه به سازمان بورس اعلام گردد تا بتوان باقی اقدامات لازم را دراین زمینه در دستور کار قرار داد.
عرضه دو ETF دولتی دیگر در نیمه اول سال
به دنبال چنین صحبت هایی، عباس معمارنژاد معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در اواسط هفته گذشته درباره زمان ارائه این صندوق ها اعلام نمود: نیمه نخست سال جاری دو ‪ ETF ‬ دولتی دیگر با تخفیف ۲۰ تا ۳۰ درصدی برمبنای قیمت میانگین یک ماه آخر منتهی به آگهی واگذاری، عرضه می شود‪.‬
وی درباره نوع سهام عرضه شده در مرحله دوم صندوق های ETF اظهار داشت: صندوق دارا دوم از گروه پالایشی (شبریز، شپنا، شتران، شبندر) و صندوق دارا سوم مرکب از گروه فلزی و خودرویی (فولاد، فملی، خودرو، خساپا) است.
عرضه مرحله دوم صندوق های ETF تا اختتام مرداد ماه
به دنبال چنین صحبت هایی، رئیس سازمان خصوصی سازی از عرضه مرحله دوم صندوق های ETF در بورس آگاهی داد و اظهار داشت: اقدامات لازم بمنظور تشکیل دومین صندوق سرمایه گذاری قابل معامله(ETF) با نام «صنایع پالایش نفت» متشکل از شرکت های پالایش نفت تبریز، پالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت اصفهان و پالایش نفت تهران توسط وزارت نفت در مرحله انجام بوده و امید است تا اختتام مرداد ماه این صندوق نیز بوسیله پذیره نویسی عمومی تشکیل گردد.
وی سومین صندوق سرمایه گذاری قابل معامله را «خودروسازی و صنایع» اعلام نمود و اضافه کرد: این صندوق متشکل از شرکت­ های ایران خودرو، سایپا، ملی صنایع مس ایران و فولاد است که باید توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تشکیل و مقدمات ثبت سفارش سهام آن در بازار سرمایه صورت گیرد و الان زمان دقیق عرضه آن موکول به اقدامات اجرایی اولیه در ثبت صندوق توسط وزارت صنعت است.
ثبت نام عرضه مرحله دوم صندوق نیز مانند صندوق دارا یکم برای همه افراد ایرانی که دارای کد ملی هستند آزاد است، حال باتوجه به اظهارات مطرح شده از طرف مسئولان مربوطه در زمینه دومین مرحله از عرضه این صندوق ها تا اختتام مرداد ماه باید منتظر ماند که آیا عرضه این صندوق در زمان اعلام شده انجام می شود یا خیر؟منبع:

1399/05/09
12:07:58
5.0 از 5
1958
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , بورس
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش