اوج گیری بورسهای جهانی

اوج گیری بورسهای جهانی آنی بازار: بیشتر فاكتورهای مهم بورسی جهانی سبزپوش شدند.


به گزارش آنی بازار به نقل از بلومبرگ، شواهد نشان میدهد که احیانا تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا قرار نیست تغییری در روابط پرتنش آمریکا و چین ایجاد شود. دونالد ترامپ در جمع خبرنگاران گفته است شخصا دستور تعویق مذاکرات جدید با چین را صادر کرده و افزوده است نمی خواهد فعلا با چینی ها رو در رو شود. ترامپ هم چنین چین را متهم کرده که در جلوگیری از شیوع ویروس کرونا کوتاهی کرده است.
با این وجود مارک میدز- رئیس کارکنان کاخ سفید در موضعی معتدلانه تر گفته است نمایندگانی از وزارت بازرگانی آمریکا با همتایان چینی در ارتباط خواهند بود هر چند تاریخی قطعی برای دیدار سطح بالای دو طرف تعیین نشده است.
بنظر می رسد هزینه جنگ تجاری با چین برای کشورهای اروپایی و آمریکایی بیشتر از چیزی باشد که پیش تر تصور می شد. یک مدل سنجی صورت گرفته توسط بانک آف اکریکا نشان میدهد خارج کردن خطوط تولیدی غربی از چین به دست کم پنج سال زمان و بیش از یک تریلیون دلار منابع مالی نیاز خواهد داشت. این بانک باتوجه به هزینه های بسیار بالای ترک چین به سیاستگذاران غربی پیشنهاد داده است تا تمرکز خودرا روی متقاعد کردن کارخانه ها در تاسیس واحدهای تولیدی جدید در کشور مبدا بوسیله مشوق های مالیاتی بگذارند.
قبل از این شرکت مشهور آمریکایی کوکا کولا گفته بود به همراه زیرمجموعه های تابعه خود به گسترش حضور در بازار چین ادامه خواهد داد. بگفته خبرگزاری ین هوا مقرر است یک کارخانه جدید این برند در چین با سرمایه گذاری ۳۶ میلیون دلاری تا قبل از اختتام سال جاری افتتاح شود. علاوه بر کوکا کولا، خیلی از برندهای مشهور غربی نظیر خودروسازی فولکس واگن آلمان، خودروسازی جگوار لندروور انگلیس، برند لوکس لوئی ویتون فرانسه و بانک جی پی مورگان آمریکا اعلام نموده بودند به حضور خود در بازار چین وسعت خواهند بخشید.
بگفته کارشناسان اقتصادی، در صورتیکه دولت آمریکا نتواند موافقت کنگره را برای اجرای یک بسته حمایتی بزرگ دیگر کسب کند، رشد بخش مخارج مصرفی در آمریکا باردیگر تحت فشار قرار خواهد گرفت؛ بدین سبب یک فاکتور مهم برای صعود بورس های آمریکا در آینده این خواهد بود که دولت بتواند با کنگره بر سر اجرایی شدن این بسته به توافق برسد.
تابحال بیش از ۲۲ میلیون و ۴۵۷ هزار و ۶۷۸ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین ۷۸۷ هزار و ۴۸۷ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۱۷۵ هزار و ۶۸۶ نفر، برزیل با ۱۱۰ هزار و ۱۷۱ نفر، مکزیک با ۵۷ هزار و ۷۷۴ نفر، هند با ۵۳ هزار و ۹۹۱ نفر و انگلیس با ۴۱ هزار و ۳۹۷ نفر بوده است.
هم اکنون بین معامله گران بر سر مسیر آینده بازار وحدت نظر وجود ندارد. شماری از معامله گران معتقدند که با کاهش شدت شیوع ویروس کرونا و از سرگیری کارهای اقتصادی و تجاری، رشد اقتصادی در ماه های پیش رو باردیگر وارد محدوده مثبت خواهد شد اما شماری دیگر معتقدند تشدید تنش های بین چین و آمریکا، نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و احتمال شیوع موج دوم کرونا در پاییز و زمستان ریسک های مهمی هستند که باید در تصمیم گیری ها لحاظ شوند و دارایی های امن، مقصد مناسب تری برای سرمایه گذاری خواهند بود. وارن بافت- یکی از مشهورترین معامله گران بورسی جهان همچون افرادی است که بتازگی تصمیم گرفته است تا جریان سرمایه گذاری های خودرا به دارایی های امن تری نظیر طلا منتقل کند. در هفته های اخیر بهای اونس جهانی طلا و هم چنین نقره به رکوردهای جدیدی دست یافته است.
به لطف صعودهای اخیر، فاکتورهای بورسی تا حد زیادی از زیان های ماه مارس فاصله گرفته اند به شکلی که شاخص اس اند پی ۵۰۰ در رزهای اخیر حدودا ۵۰ درصد بالاتر از وضعیت خود در اواسط ماه مارس قرار دارد. بانک گلدمن ساکس پیش بینی کرده است طی ماه اینده شاهد رکوردشکنی جدیدی در فاکتورهای بورسی باشیم.
دیوید کاستین- تحلیل گر بازار بانک گلدمن ساکس اظهار داشت: تحلیل تکنیکال نمادهای اصلی بازار نشان میدهد وضعیت امیدوارکننده است و در ایام اخیر شاهد بهبود محیط کلان اقتصادی نیز بوده ایم. اگر در زمینه واکسن مقابله با کرونا به دستاوردهای قابل اتکای جدیدی برشسیم آن وقت شاهد یک دوره طولانی و باثبات در صعود شاخص ها خواهیم بود اما حتی بدون آن هم انتظار داریم شاخص ها در سطح بالاتری از جایی که ماه قبل در ان قرار داشتند، بایستند.
بورس آمریکا
در وال استریت، همه شاخص ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۰۴ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۷ هزار و ۷۹۰.۳۵ واحد بسته شد.
شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۱۲ درصد افزایش تا سطح ۳۳۸۵.۸۲ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۲۱ درصد صعود در سطح ۱۱ هزار و ۱۸۶.۷۹ واحدی بسته شد.
ماتیاس بوش- استراتژیست ارشد سرمایه گذاری در کومرتس بانک اظهار داشت: در طول دو ماه اخیر شاهد یک جو نسبتا محتاطانه در بازارهای اروپایی بوده ایم. عملکرد بازارهای اروپا در مقایسه با آنچه در آمریکا شاهد می باشیم متفاوت است و بنظر می رسد برای آن که شاهد یک روند محسوس صعودی باشیم باید جریان نقدی زیادی وارد بازار شود.
بورس های اروپایی
وضعیت بازار کار کشورهای اروپایی کماکان رو به بهبود است و این مساله می تواند پیش درآمدی از خروج این کشورها از رکود فراگیر فعلی باشد. برای نمونه، شمار بیکاران فرانسه تا اختتام سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ به ۷.۱ درصد رسید که این نرخ ۰.۴ درصد کمتر از پیش بینی ها و ۰.۶ درصد کمتر از دوره مشابه قبلی است. این نرخ بیکاری هم چنین از زمان ثبت داده های بیکاری در ژوین سال ۱۹۸۳ تابحال بی سابقه بوده است.
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۵۸ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۱۱۱.۹۸ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با صعود ۰.۷۴ درصدی و ایستادن در سطح ۱۲ هزار و ۹۷۷.۳۳ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با جهش ۰.۷۲ درصدی در سطح ۴۹۷۷.۲۳ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۷۹ درصد بالا رفت و به ۷۰۹۴.۳۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد متفاوتی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با افزایش۰.۲۶ درصدی تا سطح ۲۳ هزار و ۱۱۰.۶۱ واحدی بالارفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۷۴ درصد پایین رفت و در سطح ۲۵ هزار و ۱۷۸.۹۱ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" ریزش ۱.۵ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۷۴۰.۶۸ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۷۲ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۶۱۶۷.۶۴واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر فاکتورهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود.
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها ریزشی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۰۸ درصد کاهش به ۴۲.۸۷ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با افت ۰.۱۱ درصدی به ازای ۴۵.۱۳ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همین طور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با ریزش۳.۰۴ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۹۴۱.۰۴ دلار معامله شد. هر اونس نقره با کاهش ۲.۷۶ درصدی به ازای ۲۷.۰۳ دلار مبادله شد.
منبع:

1399/05/31
12:15:18
5.0 از 5
2126
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش