ایست بورس ها در اروپا و آسیا

ایست بورس ها در اروپا و آسیا آنی بازار: فاكتورهای مهم بورسی آمریكا صعودی ماندند.


به گزارش آنی بازار به نقل از بلومبرگ، شواهد نشان داده است که احیانا تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا قرار نیست تغییری در روابط پرتنش آمریکا و چین ایجاد شود. دونالد ترامپ در جمع خبرنگاران گفته است شخصا دستور تعویق مذاکرات جدید با چین را صادر کرده و افزوده است نمی خواهد فعلا با چینی ها رو در رو شود. ترامپ هم چنین چین را متهم کرده که در پیشگیری از انتشار کرونا کوتاهی کرده است.
با این وجود مارک میدز- رئیس کارکنان کاخ سفید در موضعی معتدلانه تر گفته است نمایندگانی از وزارت بازرگانی آمریکا با همتایان چینی در ارتباط خواهند بود هر چند تاریخی قطعی برای دیدار سطح بالای دو طرف تعیین نشده است. سخنگوی وزارت بازرگانی چین گفته است بزودی مذاکرات دو طرف بعد از شش ماه وقفه از سر گرفته خواهد شد.
به نظر می آید هزینه جنگ تجاری با چین برای کشورهای اروپایی و آمریکایی بیشتر از چیزی باشد که پیش تر تصور می شد. یک مدل سنجی صورت گرفته توسط بانک آف اکریکا نشان داده است خارج کردن خطوط تولیدی غربی از چین به دست کم پنج سال زمان و بیشتر از یک تریلیون دلار منابع مالی نیاز خواهد داشت. این بانک با عنایت به هزینه های بسیار بالای ترک چین به سیاستگذاران غربی پیشنهاد داده است تا تمرکز خویش را روی متقاعد کردن کارخانه ها در تاسیس واحدهای تولیدی جدید در کشور مبدا از راه مشوق های مالیاتی بگذارند.
پیش از این شرکت مشهور آمریکایی کوکا کولا گفته بود به همراه زیرمجموعه های تابعه خود به گسترش حضور در بازار چین ادامه خواهد داد. به قول خبرگزاری شین هوا مقرر است یک کارخانه جدید این برند در چین با سرمایه گذاری ۳۶ میلیون دلاری تا قبل از آخر سالجاری افتتاح شود. علاوه بر کوکا کولا، خیلی از برندهای مشهور غربی نظیر خودروسازی فولکس واگن آلمان، خودروسازی جگوار لندروور انگلیس، برند لوکس لوئی ویتون فرانسه و بانک جی پی مورگان آمریکا اعلام نموده بودند به حضور خود در بازار چین وسعت خواهند بخشید.
تابحال بیشتر از ۲۲ میلیون و ۷۱۳ هزار و ۶۰۵ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین ۷۹۳ هزار و ۶۱۶ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۱۷۶ هزار و ۶۶۷ نفر، برزیل با ۱۱۱ هزار و ۴۴۳ نفر، مکزیک با ۵۸ هزار و ۴۸۱ نفر، هند با ۵۴ هزار و ۹۴۸ نفر و انگلیس با ۴۱ هزار و ۴۰۳ نفر بوده است.
هم اکنون بین معامله گران بر سر مسیر آینده بازار وحدت نظر وجود ندارد. شماری از معامله گران معتقدند که با کاهش شدت انتشار کرونا و از سرگیری فعالیتهای اقتصادی و تجاری، رشد اقتصادی در ماه های پیش رو باردیگر وارد محدوده مثبت خواهد شد اما شماری دیگر معتقدند تشدید تنش های بین چین و آمریکا، نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و احتمال شیوع موج دوم کرونا در پاییز و زمستان ریسک های مهمی هستند که باید در تصمیم گیری ها لحاظ شوند و دارایی های امن، مقصد مناسب تری برای سرمایه گذاری خواهند بود. وارن بافت- یکی از مشهورترین معامله گران بورسی جهان همچون افرادی است که به تازگی تصمیم گرفته است تا جریان سرمایه گذاری های خویش را به دارایی های امن تری نظیر طلا منتقل کند. در هفته های اخیر بهای اونس جهانی طلا و هم چنین نقره به رکوردهای جدیدی دست یافته است.
به لطف صعودهای اخیر، شاخصهای بورسی تا حد زیادی از زیان های ماه مارس فاصله گرفته اند بگونه ای که شاخص اس اند پی ۵۰۰ در رزهای اخیر حدودا ۵۰ درصد بالاتر از وضعیت خود در اواسط ماه مارس قرار دارد. بانک گلدمن ساکس پیشبینی کرده است طی ماه اینده شاهد رکوردشکنی جدیدی در شاخصهای بورسی باشیم.
دیوید کاستین- تحلیل گر بازار بانک گلدمن ساکس اظهار داشت: تحلیل تکنیکال نمادهای اصلی بازار نشان داده است وضعیت امیدوارکننده است و در ایام اخیر شاهد بهبود محیط کلان اقتصادی هم بوده ایم. اگر در زمینه واکسن مقابله با کرونا به دستاوردهای قابل اتکای جدیدی برشسیم آن وقت شاهد یک دوره طولانی و باثبات در صعود شاخص ها خواهیم بود اما حتی بدون آن هم انتظار داریم شاخص ها در سطح بالاتری از جایی که ماه قبل در ان قرار داشتند، بایستند.
بورس آمریکا
در وال استریت، همه شاخص ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۱۳ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۷ هزار و ۷۲۸.۹۴ واحد بسته شد.
شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۰۵ درصد افزایش تا سطح ۳۳۷۶.۹۴ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۶۸ درصد صعود در سطح ۱۱ هزار و ۲۲۲.۶۰ واحدی بسته شد.
تیم گیرسکی- استراتژیست ارشد سرمایه گذاری در موسسه "اینورنس کانسیل" اظهار داشت: نگرانی هایی وجود دارد که اقتصاد چه زمانی باردیگر احیا خواهد شد. در بلندمدت چشم انداز اقتصادی امیدوارکننده است اما اگر یک شوک دیگر بوجود بیاید مثلا در پاییز شاهد یک موج همه گیری دیگر باشیم، حدس زدن در مورد اینکه چه پیش خواهد آمد اصلا کار ساده ای نیست.
بورس های اروپایی
وضعیت بازار کار کشورهای اروپایی کماکان رو به بهبود است و این مسئله می تواند پیش درآمدی از خروج این کشورها از رکود فراگیر فعلی باشد. برای نمونه، شمار بیکاران فرانسه تا آخر سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ به ۷.۱ درصد رسید که این نرخ ۰.۴ درصد کمتر از پیشبینی ها و ۰.۶ درصد کمتر از دوره مشابه قبلی است. این نرخ بیکاری هم چنین از زمان ثبت داده های بیکاری در ژوین سال ۱۹۸۳ تابحال بی سابقه بوده است.
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۱.۶۱ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۰۱۳.۳۴ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با افت ۱.۱۱ درصدی و ایستادن در سطح ۱۲ هزار و ۸۳۰ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با ریزش ۱.۳۳ درصدی در سطح ۴۹۱۱.۲۴ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۱.۴۲ درصد پایین رفت و به ۶۹۹۳.۳۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با افت ۱.۰۱ درصدی تا سطح ۲۲ هزار و ۸۸۰.۶۸ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۱.۵۴ درصد پایین رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۷۹۱.۳۹ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" ریزش ۱.۳ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۶۷۹.۱۶ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۷۷ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۶۱۰۲.۲۰ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود.
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها ریزشی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۷۹ درصد کاهش به ۴۲.۵۹ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با افت ۰.۸۴ درصدی به ازای ۴۴.۷۶ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با صعود ۰.۵۶ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۹۴۲.۵۶ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افزایش ۰.۳۸ درصدی به ازای ۲۷.۲۸ دلار مبادله شد.
منبع:

1399/05/31
21:36:46
5.0 از 5
2055
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش