۲ تصمیم مهم دولت برای پشتیبانی از بازار سرمایه

۲ تصمیم مهم دولت برای پشتیبانی از بازار سرمایه به گزارش آنی بازار وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح كرد: نه فقط دولت كه حكومت و قوای دیگر هم از بازار سرمایه حمایت خواهند كرد. در این حوزه دولت ۲تصمیم مهم گرفته است كه در ایام آینده اجرا خواهد شد.


«فرهاد دژپسند» روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به برنامه های دولت برای بازار سرمایه، اظهار داشت: یکی از تصمیمات مهم این بود که به افزایش سرمایه شرکت های بورسی کمک می نماییم.
وی اضافه کرد: دولت برای شرکت هایی که افزایش سرمایه می دهند، اگر سلب سهام با سلب حق تقدم باشد ۲۰ درصد درآمد، مشمول مالیات با نرخ صفر محاسبه می شود و این جایزه بزرگی برای افزایش سرمایه شرکت های بورسی در بورس است.
وزیر اقتصاد اظهارداشت: اقدام دیگری که انجام شد این است که از سال ۹۴ در قانون رفع موانع تولید حکمی داشتیم که صندوق توسعه ملی باید سالیانه یک درصد ورودی خویش را بعنوان سپرده در صندوق تثبیت سرمایه بورس قرار می داد و چون تا کنون اختلاف نظر بین بورس و صندوق توسعه ملی بود، این مهم انجام نشد.
وی اضافه کرد: بعد از پیگیری ها در نهایت به اجماع رسیدیم که این کار صورت گیرد و در آینده نزدیک تمام سنوات گذشته (از سال ۹۴ تا ۹۸) یک درصد ورودی محاسبه و جزو منابع صندوق تثبیت می شود.
دژپسند افزود: همینطور مقرر شد حقوقی های دولتی وابسته به دولت خرید و فروش خویش را با پایداری بورس هماهنگ کنند، یعنی بورس باید روند هماهنگی داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه اهتمام کل کشور این است که بازار سرمایه پایدار باشد، اظهار داشت: در چهار ماه گذشته تصمیماتی که دولت اتخاذ نمود یا تصمیات شورایعالی بورس همینطور مصوبات مجلس شورای اسلامی همچون طرح دو فوریتی افزایش سرمایه که با برگزاری جلسات کمیسیون اقتصادی مصوب شد همه بر پایداری بازار سرمایه اهتمام داشت.
وزیر اقتصاد اظهار داشت: امکان دارد صاحبنظران، مقامات در پست های خاص اظهارنظر داشته باشند اما فعال بازار سرمایه باید منافع خویش را بسنجد. برای نمونه تابلو بورس امروز نسبت به روز گذشته سبز شد ازاین رو افرادی که روز گذشته فروختند امروز ضرر کردند.
وی افزود: ازاین رو باید دوره میان مدت و بلندمدت توسط سهامداران محاسبه شود و تمام افرادی که سرمایه خویش را آوردند ازآن صیانت کنند و تصمیمات هیجانی گرفته نشود چون که بورس نهاد حرفه ای است.
دژپسند اظهارداشت: من نمی گویم افراد سهام خویش را بفروشند یا نفروشند، بخرند یا نخرند چون معتقدم هر فردی که دارایی دارد صاحب دارایی خود است و حق تصمیم دارد، اما خواهش می کنم تصمیم بر اساس محاسبات عقلانی باشد، چون سرمایه حاصل از فروش سهام را کجا می خواهید ببرید؟ ایا آنجا پایدارتر است.
وی افزود: در بورس ما دو بحث داریم، سود سهام داریم که سالیانه شرکت مجمع تشکیل می دهد و سود تقسیم می شود و دیگری افزایش قیمت سهام است و این دوره هاست که تعیین کننده است، اگر ما بخواهیم زودگذر و هیجانی تصمیم بگیریم پشیمان خواهیم شد.
عضو کابینه دولت دوازدهم خاطرنشان کرد: اما روند کنونی این است که کشور به پایداری بازار سرمایه نیاز دارد و حتما برای حفظ پایداری آن برنامه دارد.
وی با اشاره به اینکه دولت به بورس نگاه ابزاری ندارد، افزود: الان برای عرضه اولیه برنامه منسجم داریم و آماده عرضه هستیم. همینطور در مورد شناورها، برنامه منسجم داریم.
دژپسند تصریح کرد: نگاه بلندمدت برای اقتصاد داریم و برای اقتصاد نیازمند بورس هستیم.
وی خاطرنشان کرد: جنس حمایت ما از بورس متفاوت می باشد. اینکه گفته می شود دولت از بورس حمایت می کند به معنای تضمین نیست بلکه حمایت ما این است که عرضه و شناورها را افزایش می دهیم و برای افزایش سرمایه تسهیلات ایجاد می نماییم تا بورس روند پرمحتوایی داشته باشد و شرایط عالی رقم بزنیم.
دژپسند تصریح کرد: نوسان در ذات بورس است و فعالان این بازار هم بهتر است نگاهی میان یا بلندمدت به آن داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه انتظار می رود سهامداران با تامل بیشتری در بورس رفتار کنند، تاکیدکرد: نگرانی ها درست است، اما در بازار سرمایه باید حساب و کتاب مبنای کار باشد.
وی خاطرنشان کرد: امروز یکی از ضروریات اجتناب ناپذیر اقتصاد ایران، پایداری، تقویت و ماندگاری بازار سرمایه است؛ موضوعی که منحصر به این دولت نیست، بلکه هر دولتی به یک بازار سرمایه قوی، عمیق و فعال نیاز دارد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: اگر بازار سرمایه قوام یابد، برای سرمایه ها و سرمایه در گردش بنگاه ها تأمین مالی می شود، بر این اساس اشتغال و تولید افزایش می یابد؛ موضوعی که یک تجربه جهانی است.
وی افزود: بانک ها هم موظفند واحدهای تملیکی خویش را واگذار کنند، به این مفهوم که اگر بانکی ملکی را از شخصی به علت انباشت بدهی اش به تملک خود در آورد، نباید آن ملک راکد بماند، بلکه باید ابتدا آنرا فعال کرده و سپس واگذار کند.
دژپسند اظهار داشت: بدین منظور سامانه ای تعریف و راه اندازی شده که به صورت فصلی پایش و نتیجه آن به رئیس جمهوری و کمیسیون های اقتصادی و برنامه ریزی مجلس منعکس می شود؛ این مهم حالا برای بانکهای دولتی با شدت و قوت پیگیری می شود و برای سایر بانک ها هم برنامه داریم.1399/06/20
11:50:07
5.0 از 5
2163
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش