مستخدمین حسینی:

نقدینگی در بورس به سفته بازی دامن زده است

نقدینگی در بورس به سفته بازی دامن زده است یك تحلیلگر اقتصادی با اعلان اینكه حركت نقدینگی در بورس به سمت تولید تورم را می كاهد، اظهار داشت: نقدینگی خلق شده در بازار سرمایه نه فقط به تولید تزریق نشده بلكه منجر به شكل گیری كارهای سفته بازانه و دلالی در بورس شده است زیرا، به سبب بازدهی بالای این بازار برخی شركت ها از بانك ها تسهیلات دریافت می كنند تا با آن سهام خرید و فروش كنند.


حیدر مستخدمین حسینی در گفت و گو با ایسنا درباره دلیلهای رشد نقدینگی و نقش بازار سرمایه در آن، اظهار نمود: خلق نقدینگی زمانی می تواند نقطه ضعفی برای اقتصاد باشد که تامین کسری بودجه بوسیله نظام بانکی با خلق اعتبار و نقدینگی همراه باشد. درحالیکه اگر نقدینگی به سمت تولید هدایت و تزریق شود و رشد نقدینگی با رشد تولید برابر باشد، آنگاه سبب افزایش تولید ناخالص داخلی، رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال می شود.
وی ادامه داد: در صورتیکه نقدینگی به تولید تزریق نشود، ما به تفاوت آن بر تورم می نشیند و میزان تورم افزایش می یابد. به عبارت دیگر، هر چه رشد تولید پایین باشد، رشد نقدینگی برابر با تولید نیست و بر تورم نشسته است که این امر، مرحله بحرانی برای اقتصاد به وجود می آورد.
این کارشناس اقتصادی افزود: در شرایطی که نقدینگی موجود به سمت تولید هدایت نشده است، دولت تصمیمم می گیرد تا در بورس دخالت کند که انگیزه برای خرید و فروش در آن بازار ایجاد کند. وجوه نقدینگی که به سمت بورس رفت، اگر به سمت تولید حرکت می کرد اساسا می توانست به کاهش تورم کمک نماید اما نقدینگی موجود در بازار سرمایه به سفته بازی دامن زده است.
بگفته مستخدمین حسینی اشخاص حقوقی و شرکت ها قسمتی از تسهیلات دریافت کرده از بانک ها را به سبب بازدهی بالا وارد بورس و سهام خرید و فروش می کنند. دخالت دولت در بورس مکانیزم خودکار آن بازار را بهم می زند و منجر می شود تا یک روز شاخص بورس بالا و روز دیگر پایین برود.
در ادامه این تحلیلگر اقتصادی با اعلان اینکه برای کنترل نقدینگی دولت باید اهتمام کند که کسری بودجه نداشته باشد، اظهار داشت: بانک مرکزی نیز نظارت بیشتری بر بانک ها در زمینه خلق اعتبار داشته باشد تا خلق اعتبار به سمت سمت تولید برود زیرا، اگر نقدینگی وارد سوداگری شود منجر به افزایش تورم می شود. دولت و مجلس باید اهتمام کنند تا پایه پولی بانک مرکزی افزایش پیدا نکند و با هدف تقویت بورس از صندوق توسعه ملی برداشت نکنند که این امر، پایه پولی بانک مرکزی را بیشتر می کند و تورم را بالا می برد.
وی با تاکید براینکه بورس و حتی بانک ها باید مطابق استانداردهای خود عمل کنند و دولت و مجلس نباید دخالتی در آن داشته باشند، اشاره کرد: هدف اصلی بورس تامین منابع مالی است و در این راستا، دولت باید توضیح دهد که امسال برای چه پروژه هایی تامین مالی بوسیله بازار سرمایه صورت گرفته است درحالیکه وضعیت فعلی سفته بازی و سوداگری در بورس بیان کننده این است که نقدینگی بورس وارد تولید نشده است و تنها دست به دست شده است.
این کارشناس اقتصادی در آخر سخنانش اشاره کرد که همچنان بنگاه های تولیدی در بورس برای تامین مالی باید به بانک ها مراجعه کنند درحالیکه بازار سرمایه با این حجم از نقدینگی نتوانسته است برای تولید تامین مالی داشته باشد.1399/07/01
15:31:24
5.0 از 5
1545
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش