اوضاع چك های عادی و رمزدار در مردادماه

اوضاع چك های عادی و رمزدار در مردادماه به گزارش آنی بازار از ۳۰۴ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان چك وصول شده در مرداد ماه سال جاری ۵۷.۴ درصد آن مربوط به چك های عادی است كه ۴۲.۶ درصد دیگر آنرا هم چك های رمزدار می سازند.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، مجموع چک های مبادله شده در مرداد سالجاری به بیشتر از ۸.۵ میلیون فقره رسید که تلفیقی از انواع چک همچون عادی، مرزدار و... را تشکیل می دهد.
جدید ترین آمار بانک مرکزی مبین این است که از مجموع چک های مبادله شده ۸.۴ میلیون فقره وصول شده که از این تعداد بالغ بر ۷.۷ میلیون فقره عادی و حدود ۰.۷ میلیون فقره رمز دار بوده است بنابراین، در کل کشور ۹۲ درصد از کل چک های وصولی را چک های عادی و ۸ درصد را چک های رمز دار می سازند.
از نظر مبلغی نیز، از ۳۰۴ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان چک های وصولی در کل کشور بالغ بر ۱۷۴ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان برای چک های عادی و بیشتر از ۱۳۰ هزار میلیارد تومان خاص چک های رمزدار بوده است. بر این اساس، در کل کشور ۵۷.۴ درصد از کل مبلغ چک های وصولی را چک های عادی و ۴۲.۶ درصد دیگر را چک های رمزدار به خود اختصاص داده اند.
طبق این گزارش، در مردادماه سال جاری در کـل کشـور حـدود ۶۷۲ هـزار فقـره چـک رمـزدار بـه ارزشـی معادل ۱۳۰ هزار میلیارد تومان وصول شده که نسبت به ماه پیش از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۱۸.۷ درصـد و ۱۷.۷ درصد کاهش داشته است.

در ماه مورد بررسی، در استان تهران حدود ۲۰۴ هزار فقـره چـک رمـزدار بـه ارزشـی بـیش از ۷۲ هزار میلیارد تومان وصول شد که در این ماه، ۴۷.۸ درصد از تعداد چک های رمزدار وصولی در سه استان تهـران (۳۰.۳ درصـد)، اصفهان (۸.۹ درصد) و خراسان رضوی (۸.۶درصد) وصول شده است که بیشترین سهم را در مقایسه با سایر استانها دارا بوده اند.
همچنــین ۶۶.۸ درصــد از ارزش چــک هــای فــوق در اســتان هــای تهــران (۵۵.۴ درصــد)، اصفهان (۵.۸ درصد) و خراسان رضوی (۵.۶رصد) وصول شده است.
در این بین لازم است بدانید که چک های عادی به چک هایی گفته می شود که اشخاص به حساب جاری خود صادر کرده و دارنده آن تضمینی جز اعتبار صادرکننده آن ندارد. گیرنده وجه چک امکان دارد خود صادرکننده و یا حامل آن بوده و یا چک در وجه شخصی معین و یا به حواله کرد آن صادر شده باشد.
همچنین، چک های رمزدار چک هایی هستند که بنا به درخواست مشتری و به نام اشخاص حقیقی یا حقوقی توسط بانک به عهده همان بانک و یا شعب آن و همینطور می توانند بر عهده سایر بانک ها تحت عنوان چک رمزدار بین بانکی صادر شود. این قبیل چک ها جهت تسهیل و تسریع در نقل و انتقال وجوه بین بانکی صادر شده و پرداخت وجه آن توسط بانک صادرکننده تضمین می شود.


منبع:

1399/07/18
11:04:50
5.0 از 5
1334
تگهای خبر: ارز , ارزش , بانك , بانك مركزی
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش