آغاز عرضه ۵۰ میلیون دلار به بازار اسكناس ارز

آغاز عرضه ۵۰ میلیون دلار به بازار اسكناس ارز به گزارش آنی بازار طبق اعلام بانك مركزی، از امروز این بانك ۵۰ میلیون دلار به بازار اسكناس ارز تزریق خواهد نمود.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، این روزها که بازار ارز قیمت های بالایی را تجربه می کند، بانک مرکزی هم به منظور مدیریت این بازار یکسری اقدامات نظارتی در نظر گرفته است که جدید ترین آنها افزایش سقف خرید در بازار متشکل ارزی و عرضه روزانه ۵۰ میلیون دلار در بازار اسکناس ارز است.
درباره چرایی افزایش قیمت ها در بازار ارز رئیس کل بانک مرکزی در آخرین اظهارات خود در این حوزه تلاشهای دولت آمریکا برای ایجاد التهاب در بازار ارز را با طرح لغو تمام معافیت های تحریمی و راه اندازی ماشین تبلیغاتی خود توسط رسانه های وابسته، عامل موثر بر وضعیت کنونی بازار دانسته است.
همچنین، طبق گفته همتی پس از طرح مکانیزم ماشه، اخباری در مورد قطع کامل ارتباط نظام مالی ایران مطرح می شود که فارغ از قابلیت عملیاتی داشتن و میزان تاثیر عملی آن، تاثیر روانی آن در بازار ارز سایه افکنده است.
طبق این گزارش، از امروز بانک مرکزی در جهت افزایش عرضه برای تأمین نیازهای متقاضیان می خواهد تا روزانه ۵۰ میلیون دلار به صورت اسکناس در بازار متشکل ارزی عرضه نماید تا با این اقدام بتواند نرخ ها را در این بازار بشکند. علاوه براین، این بانک افزایش سقف خرید کارگزاران در بازار متشکل ارزی را مدنظر قرار داده است که بر این اساس سقف خرید بانک ها و صرافی ها از امروز در حالی به ۵۰۰ هزار دلار افزایش یافته است که تا پیش از این ۵۰ هزار یورو و یا معادل آن به سایر ارزها بوده است.
از آنجائیکه پیش از این بانک مرکزی افزایش عرضه در بازار ثانویه ارز (نیما) را هدف قرار داده بود؛ بگونه ای برای تسهیل و تسریع تأمین ارز واردکنندگان در این بازار به پتروشیمی ها، فولادی ها و معدنی ها اعلام نمود که آنها هم می توانند ارز حاصل از صادرات خویش را علاوه بر صرافیهای بانکی، مستقیم به صرافیهای مجاز جهت واردات کالاهای دارای تخصیص ارز بفروشند. با این حساب، طبق اعلام بانک مرکزی با این اقدامات روند عرضه و معاملات حواله های ارزی در بازار دوم به خصوص در سه ماهه اخیر، بهتر از قبل شده است.
حال این بانک می خواهد با افزایش عرضه در بازار اسکناس ارز جواب تقاضاها در این حوزه را بدهد تا بتواند به آرامش بازار ارز کمک نماید که باید منتظر ماند و دید این اقدامات چه میزان در این امر تأثیر گذار هستند.1399/07/21
15:13:59
5.0 از 5
1825
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش