كارشناس مالی در گفت وگو با آنی بازار:

قیمت ها در بازار ارز به علت افزایش عرضه دلار بزودی كاسته می شود

قیمت ها در بازار ارز به علت افزایش عرضه دلار بزودی كاسته می شود كارشناس ارشد بازارهای مالی، عرضه روزانه ۵۰ میلیون دلار در بازار ارز و همینطور افزایش احتمال پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریكا را سبب كاهش انتظارات تورمی دانست و اظهار داشت: در این شرایط، بازار ارز دیگر امكان ادامه دادن به این روند را نداشته و به زودی با تغییر مسیر در حركت این بازار شاهد فروكش قیمت ها خواهیم بود.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در ابتدای هفته با صدور اطلاعیه ای از تصمیم خود در خصوص عرضه روزانه ۵۰ میلیون دلار به صورت اسکناس در بازار ارز پرده برداشت. همین طور در این اطلاعیه سقف خرید کارگزاران بانکی و صرافی ها در بازار متشکل ارزی به ۵۰۰ هزار دلار افزایش یافت.
این تدابیر بانک مرکزی در حال رخ داد که طی هفته های گذشته بازار ارز تحت تاثیر التهابات شدید شاهد گذر قیمت دلار از مرز ۳۰ هزار تومان هم بود و البته همچنان روندی صعودی آن ادامه دارد. در چنین شرایطی «میثم رادپور» کارشناس حوزه های پولی و بانکی، در گفت و گو با ایرنا، ضمن تایید این اقدام بانک مرکزی اظهار داشت: این طرح و عرضه نقدی در زمان موثری اجرا شده است. البته شرایط حاکم بر بازار به شکلی است که احیانا در ایام ابتدایی انجام این عرضه، شاهد کاهش قابل توجه قیمت ها نباشیم و به اصطلاح بازار این اقدام بازارساز را جدی نگیرد. اما پیش بینی می شود بازار ارز دیگر امکان ادامه دادن به این روند را نداشته باشد و به زودی با تغییر مسیر در حرکت این بازار شاهد فروکش قیمت ها خواهیم بود.
وی با اشاره ضمن اشاره به ارزش ریالی این عرضه روزانه اشاره کرد: هرچند رقم ۵۰ میلیون دلار عدد بزرگی محسوب نمی گردد، اما باتوجه به ارزش ریالی دلار در این روزها، میزان عرضه بانک مرکزی در بازار، می تواند نقدینگی زیادی را جذب نماید و همین طور بخش زیادی از تقاضای موجود در بازار را برطرف سازد.
رادپور در ادامه به دیگر عوامل موثر در پیش بینی اصلاح قیمت ها در بازار ارز اشاره نمود و اظهار داشت: نباید فراموش نماییم که باتوجه به نزدیک بودن انتخابات آمریکا و اینکه باتوجه به نظرسنجی های انجام شده احتمال پیروزی بایدن بسیار بیشتر از پیروزی ترامپ است، به زودی انتظارات تورمی هم در بازار داخلی کاهش پیدا خواهدنمود. بدین سبب در این شرایط که قیمت ارز به قله قیمتی خود رسیده است، بانک مرکزی با انجام این عرضه روزانه می تواند فشار فروش را در بازار ایجاد کند. تجمیع این اقدامات در نهایت منجر به فروکش قیمت ارز خواهد شد.
وی اشاره کرد: با کاهش یافتن انتظارات تورمی و در شرایطی که قیمت ارز به شدت افزایش یافته است، پیش بینی می شود به صورت خودکار تقاضا برای خرید کاهش پیدا کند. چونکه خریداران دلار در این شرایط که احتمال شکست ترامپ در انتخابات وجود دارد، ریسک خرید ارز با قیمت نجومی را نمی پذیرد.
این کارشناس ارشد بازارهای مالی اشاره کرد: جهت بررسی تاثیر این دخالت بانک مرکزی در بازار، نباید به اطلاعات همین چند روز اکتفا کرد. ما در بازار با عدم تطابق هایی مواجه هستیم که شرایط را پیچیده می کند. اما در این ایام از طرف بانک مرکزی تصمیم های مبارکی اتخاذ شده است که نمایان شدن آثار این اقدامات زمان بر است.
وی در آخر افزود: همچون این اقدامات بانک مرکزی صدور مجوز معاملات ارز در خارج از صرافی های معرفی شده است. این اقدام سبب می شود تا در افرادی که ارز در اختیار دارند انگیزه برای فروش ایجاد شود.


1399/07/24
14:30:59
5.0 از 5
1195
تگهای خبر: ارز , ارزش , بازار , بانك
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش