گردهمایی آماری در یك روز ملی

گردهمایی آماری در یك روز ملی رئیس مركز آمار اعتقاد دارد كه حكمرانی داده بدون توجه به حكمرانی مبتنی بر شواهد و داده محور امكان پذیر نیست.به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، مراسم روز آمار و برنامه ریزی سال ۱۳۹۹ روز پنجشنبه تحت تأثیر شرایط ناشی از همه گیری ویروس کرونا با حضور حسین زاده، رئیس مرکز آمار ایران، پور محمدی، معاون امور اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور، روشن فکر، نماینده یاسوج در مجلس و نایب رییس فراکسیون عشایر مجلس شورای اسلامی، امید علی پارسا، رئیس سازمان امور مالیاتی کشور و علائی مقدم قائم مقام سازمان امور عشایر کشور برگزار گردید.

ورود به قرن جدید با حکمرانی داده ها در نظام آماری نوین

حسین زاده در ابتدای این مراسم با اشاره به شعار سال جاری روز آمار و برنامه ریزی با عنوان «ورود به قرن جدید با حکمرانی داده ها در نظام آماری نوین» و این که در آستانه ورود به قرن ۱۵ هجری مبحث حکمرانی داده و انقلاب داده بیشتر از هر زمان دیگری مطرح است، اضافه کرد: حکمرانی داده بدون توجه به حکمرانی مبتنی بر شواهد و داده محور امکان پذیر نیست.

وی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در خصوص ضرورت راه اندازی سامانه های اطلاعاتی و اتصال آنها به یکدیگر اظهار داشت: این مسئله بعنوان نظام تبادل داده ای که یکی از مصادیق سرشماری های ثبتی مبنا در کشور می باشد هم اکنون در کشور مطرح است.

وی تصریح کرد: یکی از مهم ترین موضوعات و گرایش های مسلط نظام های آماری در دنیا در بحث نوین سازی نظام های آماری تهیه و تولید آمارهای رسمی از راه استفاده از شیوه های ثبتی مبنا و استفاده از منابع داده ای جدید نظیر مه داده ها، داده های آزاد و امثال آن است.

حسین زاده با بیان این که برای اجرای سرشماری های ثبتی مبنا در کشور مصوبه ای قانونی داریم که بر مبنای آن مقرر شده است، نخستین سرشماری ثبتی مبنا در سال ۱۴۰۵ اجرا شود خاطرنشان کرد: این سرشماری از مزایای خیلی از جمله کاهش هزینه ها، صرفه جویی در منابع، کاهش بار پاسخگویی، بهنگام بودن داده ها و اطلاعات آماری و خروجی های متنوع برخوردار می باشد که دقیقاً با اصل بهره وری یعنی ارائه آمارهای با کیفیت تر، بهنگام تر در تواتر زمانی و در مناطق جغرافیایی کوچک تر و پوشش آمایش سرزمین و برنامه ریزی منطقه ای تطابق کامل دارد.

رییس مرکز آمار ابراز امیدواری کرد تا با تشکیل ستاد ملی سرشماری ثبتی مبنا به ریاست سازمان برنامه و بودجه و نمایندگان دستگاه های اجرایی، مرکز آمار بتواند داده های ثبتی جمعیت را در پایگاه های مرکز آمار دریافت نماید تا جریان تبادل و انتقال ریز داده ها تسهیل شود تا در نهایت این جریان داده برای بهینه کردن دولت الکترونیک و حمکرانی داده ها مطابق با تاکیدات مقام معظم رهبری ارزش افزوده و پتانسیل های جدیدی در کشور تولید نماید.

وی با اشاره به این که در دوره های پیشین سرشماری عشایر کوچنده به صورت سنتی و کلاسیک تنها به صورت حضوری انجام می شد اضافه کرد: با حمایت سازمان امور عشایر و همت همکاران بدون اجرای سرشماری حضوری نتایج ثبت پایه جمعیت عشایر امروز رونمایی می شود. این رویداد یک و الگوی خوبی از انجام سرشماری ثبتی مبنا در یک مقیاس کوپک است.

مرکز آمار عقل منفصل سازمان برنامه و بودجه کشور

در ادامه پور محمدی، معاون امور اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بوجه کشور، با ذکر اهمیت و سابقه طولانی آمار در فرهنگ و ادبیات تاریخی و اشعار گذشته کشور، تفکر آماری را ریشه در فرهنگ ایرانی دانست و اظهار داشت: در عرفان ایرانی هم روح اندازه گیری وجود دارد که مشخصه دنیای مادی را اعداد و اضداد، اندازه و آمار و ارقام می داند.

معاون امور اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بوجه کشور با اشاره به این که میلیاردها داده و دیتا درباره انسان وجود دارد که از راه اندازه گیری های آماری و بواسطه علم آمار بخشی از این اطلاعات قابل استخراج می شود، اظهار داشت: روح اندازه گیری و پرداختن به جزئیات از زمان رنسانس به بعد عنوان شد که هر کسی بر اندازه گیری مسلط بشود قدرتمند می شود.

پورمحمدی با اشاره به این که شناخت طبیعت جز از طریق داده و آمار امکانپذیر نیست، شناسایی روند های کوتاه مدت و طولانی مدت و پیشبینی های اقتصادی و مالی و پیشبینی میزان سرمایه گذاری و بررسی خصوصیت های جمعیتی مناطق را با روش های آماری قابل ارزیابی و بررسی ارزیابی کرد.

وی با بیان این که اگر کشوری بخواهد به توسعه اقتصادی و اجتماعی برسد باید برنامه ریزی مبتنی بر آمار و داده داشته باشد خاطرنشان کرد: با آمارها می توان به برنامه ریزی قدرتمند و امکان تسلط بر طبیعت و چیره شدن بر مشکلات و نابسامانی های کنونی و آینده دست یافت.

پورمحمدی در انتها با بیان این که مرکز آمار بعنوان یکی از بازوهای سازمان مدیریت و عقل منفصل سازمان برنامه و بودجه می تواند به این سازمان جهت و خط بدهد تصریح کرد: حسب اهمیت آمار و اطلاعات در عصر داده ها و ارتباطات، آن چه نیاز این سازمان است از لحاظ حقوقی، مالی و مقرراتی صورت گیرد با استفاده از اجرای سرشماری ثبتی مبنا با محوریت مرکز آمار می خواهیم تمامی اطلاعات اقتصادی کشور را تجمیع نماییم.

محرومیت ها و کمبودهای عشایر تا حدود زیادی بر طرف شده است

نماینده یاسوج در مجلس و نایب رییس فراکسیون عشایر مجلس شورای اسلامی که از حاضران در این مراسم بود، با بیان این که عشایر مورد تفاخر کشور بوده و در عین حال از محروم ترین و مظلوم ترین اقشار جامعه هستند، اظهار داشت: از این که نخستین سرشماری ثبتی مبنای کشور برای جامعه عشایری برنامه ریزی شده است خرسندیم. در دنیای مدیریت و برنامه ریزی، آمار صحیح جزو عناصری است که کارآیی و اثر بخشی سازمان را بهتر می کند و هر چقدر که سازمانی آمارهای صحیح و دقیق داشته باشد، برنامه ریزی صحیح تری در آن سازمان وجود خواهد داشت و در مورد عشایر هم هرچه آمار دقیق تری در اختیار قوه مقننه قرار گیرد، مسلما رسالت و اهداف فراکسیون عشایر بیشتر محقق خواهد شد.

وی اضافه کرد: ما این توقع را داریم که همچنان که سرشماری ثبتی مبنا از جامعه عشایری شروع شده است، از نظر بودجه و اعتبار نیز، بیشتر در نظر گرفته شوند؛ چون که مسئولین نظام باید قدردان آنها بوده و به دنبال آن باشند که هر چه بیشتر محرومیت عشایر کاهش پیدا کند.

روشن فکر افزود: خوشبخانه در ۴ سال قبل طبق گزارش دست اندرکاران امور عشایر، محرومیت ها و کمبود های عشایر تا حدود زیادی بر طرف شده است.

۲۵درصد از نیاز گوشت قرمز کشور توسط عشایر تولید می شود

قائم مقام سازمان امور عشایر کشور در ادامه این مراسم، با تاکید بر این که جامعه عشایر کشور نقش بسیار مهمی در امنیت غذایی و خود کفایی کشور ایفا می کنند، اضافه کرد: ۲۵ درصد از گوشت قرمز کشور، توسط عشایر تولید می شود. به عبارت دیگر نیاز کشور به صورت سالانه، حدود ۹۰۰ هزار تن است که ۲۵ درصد آن که حدود ۲۰۰ هزار تن می باشد، توسط عشایر و با استراتژی کوچ تولید می شود. یعنی یک نفر از عشایر، گوشت مورد نیاز ۱۶ نفر از جمعیت کشور را تولید می کند.

علائی مقدم افزود: از سال ۱۳۹۶ جلسات گوناگونی در ارتباط با سرشماری ثبتی مبنا برای جامعه عشایر با مسئولین ذی ربط برگزار شده و در نهایت به انعقاد تفاهم نامه با مرکز آمار ایران برای اجرای آن منتج شده است و امروز شاهد آن هستیم که یکی از کم بضاعت ترین اقشار کشور، در یکی مهم ترین پروژه های علمی و فناوری کشور همکاری کرده اند.

وی اضافه کرد: نتایج ثبت جمعیتی عشایر نشان دهد که تعداد خانوارها در عشایر افزایش داشته است که این امر نشان دهنده افرایش شاخصهای برخورداری عشایر و همینطور تحولات اداری و عرضه تسهیلات کم بهره به عشایر بوده است.

در آخر جلسه از ثبت پایه جمعیت عشایر کشور که از روش ثبتی مبنا با استفاده از پایگاه های اطلاعاتی سایر دستگاه ها و با مشارکت مرکز آمار ایران و سازمان امور عشایر انجام شد و هم نسخه جدید درگاه ملی آمار رونمایی گردید. همینطور برترین های حوزه آمار در این مراسم عرضه شدند.

منبع:

1399/08/02
20:54:23
5.0 از 5
1417
تگهای خبر: ارز , ارزش , ارزیابی , اقتصاد
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش