بورس، مسكن، خودرو، طلا یا ارز؟ ، بخش ۴،

برای آخر دادن به كابوس سقوط بورس چه باید كرد؟

برای آخر دادن به كابوس سقوط بورس چه باید كرد؟ خراسان رضوی در گزارش پایانی از مجموعه گزارشات تحلیلی شرایط روز بازارهای ایران به تحلیل بازار بورس می پردازیم.


محمدابراهیم احمدی کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با ایسنا، در مورد علل رشد بورس در ایران، اظهار نمود: رشد بورس ایران وابسته به متغیرهای زیادی بوده که نخستین و پررنگ ترین متغیر، تورم است. در اثر تورم ارزش دارایی شرکت ها و کارخانه ها مانند املاک و ساختمان ها، دستگاه ها، ماشین آلات و... رشد پیدا کرده و حتی به قیمت محصولات و خدمات آنها افزوده می شود، در نتیجه سودآوری آنها افزایش یافته و باعث بالا رفتن قیمت سهام در بازار سرمایه می شود.
وی ادامه داد: دلیل دوم رشد هیجانی بورس از بهمن ۹۷ تا مرداد ۹۹، تبلیغات گسترده بود. برنامه دولت این بود که بخشی از دارایی های خویش را تحت عنوان دارایکم، دارادوم و داراسوم در سه مقطع زمانی در بازار عرضه نموده و به این منظور با جلب اعتماد عمومی زمینه فروش آنها را فراهم آورد. دولتمردان از هر تریبونی برای تبلیغ سرمایه گذاری در بورس استفاده کردند تا جایی که رئیس جمهور از مردم خواست دارایی های خویش را به جای سرمایه گذاری در طلا و ارز به بورس بیاورند. در اثر این تبلیغات خیل عظیمی از هموطنان به شکل هیجانی وارد این بازار تخصصی شدند و ارزش بازار را به شکل بی سابقه رشد دادند.
چرا بورس گرفتار افت شد؟
احمدی در مورد علل افت بازار سرمایه عنوان کرد: در تمام بازارها پس از هر رشد، اصلاح بازار و ریزش قیمتی اتفاق می افتد بخصوص وقتی قیمت ها به اعداد رُند می رسند. از نیمه مرداد ماه سالجاری اصلاح عمیقی به علل مختلفی رخ داد. نخستین دلیل این بود که شاخص کل به لحاظ تکنیکال به مقاومت مهمی برخورد کرد، ازاین رو اصلاح امری طبیعی بود.
این کارشناس بازار سرمایه افزود: دومین علت این بود که بازار به دلیل تزریق شدید سرمایه مردم به شکلی بسیار هیجانی رشد کرده بود، در نتیجه سهام داران جدیدی که تجربه ای در این بازار نداشتند، علم بورس را فرانگرفته بودند و تحت تأثیر تبلیغات وارد این بازار شده و سهام خریداری نموده بودند، با دیدن سرخی بازار و ریزش ارزش سهام خود با همان هیجان فروش های سنگینی را آغاز کردند.
وی افزود: سومین عامل ریزش های پی در پی بورس این بود که بازیگران قدرتمند این بازار تصمیم گرفتند فضایی در بازار ایجاد کنند تا بتواند از بازار آشفته نوسان گیری نمایند. چهارمین و به عقیده من مهمترین دلیل افت شدید بازار، اراده ای بود که برای مهار تورم وجود داشت.
احمدی بیان نمود: فعالان قدیمی بازار بورس به خوبی به یاد دارند که در سال ۹۲ یک مرتبه این مورد در بازار سرمایه طراحی و پیاده شده بود. در سال ۹۲، تصمیم گرفته شد نقدینگی زیادی که در زمان دولت قبل در جامعه تزریق شده بود جمع آوری و با این کار تورم مهار شود، به این منظور پول های سرگردان در بورس بلوکه شد.
این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: در آن سال چند عمل اثرگذار برای این منظور طراحی شد. اول اینکه برخی از کارشناسان اقتصادی شعار حبابی بودن بورس را سر دادند و متعاقب آن بازیگران قدرتمند بورس در اقدامی هماهنگ به فروش های سنگین سهام دست زدند که این اقدام سبب شد بعد از مدتی افت شدیدی در قیمت ها رخ دهد. در یک رالی صعودی همیشه باید خریدار پرقدرت حضور داشته باشد، در حالیکه سال ۹۲ حقوقی ها به شکل سهمگینی سهام می فروختند، در نتیجه توازن عرضه و تقاضا در بازار به هم خورد.
وی ادامه داد: حرکت دومی که در آن زمان انجام گرفت، افزایش نرخ خوراک پتروشیمی ها از ۷ به ۱۳ سنت در بودجه سال ۹۳ بود که تأثیر مستقیمی بر سودآوری شرکت های شاخص ساز و غول پیکر بورس یعنی پتروشیمی ها گذاشت و این شرکت ها را به صف های فروش میلیونی و میلیاردی کشاند که متعاقب آن شاخص کل بیشتر از پیش ریزشی شد.
احمدی اظهار داشت: حرکت سوم و در حقیقت تیر خلاصی که در آن زمان بر پیکر بی رمق بورس زده شد و نفس بورس ایران را برید، این بود که سودهای بانکی افزایش پیدا کرد. با افزایش نرخ بهره بانکی بورس زمین خورد، پول ها از این بازار فراری داده شد و اغلب مردمی که وارد بورس شده بودند با زیان های سنگینی روبه رو شدند که این رخداد تلخ نهایتا منجر به رکود دو ساله بورس ایران شد.
این کارشناس بازار سرمایه در ادامه با بیان این مطلب که همان ماجرای بورس ۹۲ در سال ۹۹ هم اتفاق افتاد، افزود: شعار حبابی بودن بورس و مبحث گشایش اقتصادی خیلی از بازیگران بزرگ بورس که سودهای کلان برده بودند را به فروش سهام ترغیب کرد و بدین ترتیب توازن عرضه و تقاضا بهم خورد.
وی تصریح کرد: گام دوم مبادرت به دستوری کردن نرخ محصولات پتروشیمی و فولادی در بورس کالا بود که این اقدام سبب کاهش سودآوری این شرکت ها می شد اما این کار تابحال با شکست روبرو شده است. گام سوم هم اعلام افزایش نرخ بهره بانکی از منابع غیر رسمی بود.
احمدی خاطرنشان کرد: تمامی این تلاش ها در بازار بورس بعلاوه ایجاد امکان فروش سهام عدالت و شایعه اجرایی شدن اعمال مالیات بر عایدی در بورس باعث شد که ضربات سختی به بازار وارد شود.
برای پیشگیری از سقوط بورس چه باید کرد؟
این کارشناس بازار سرمایه در مورد اقدامات لازم برای پیشگیری از سقوط بورس خاطرنشان کرد: اقدام اول حذف محرک های بیرونی و جمع شدن صف های دستوری فروش، اقدام دوم حذف قوانین خلق الساعه و اقدام سوم اجرای تمامی قوانین بورس به شکل بی غرض و نه سلیقه ای است. بعنوان مثال اگر در یک نماد چند روز صف خرید یا فروش های پی در پی شکل گیرد، باید معاملات آن نماد متوقف شود. بار اول یک ساعت و بار دوم چند روز توقف معاملات جهت برگزاری کنفرانس خبری و عرضه گزارش جهت توضیح دلیل این اتفاق است.
وی بیان نمود: متاسفانه این روزها هیچ کدام از این کارها در بازار صورت نمی گیرد، در حالیکه در ایام رشد بازار این قانون اجرا می شد. تعلیق های پی در پی و مکرر در بعضی نمادها هم سهامداران را بلاتکلیف کرده است. دولتمردان شعار پشتیبانی از سهام دار و بازار سرمایه را سر می دهند اما هیچ کدام آنها را عملی نکرده و در نتیجه مردم را به بازار بی اعتماد کردند.
احمدی افزود: اقدام چهارم حساسیت زدایی از جامعه نسبت به اتفاقات خارج از کشور است. بعنوان مثال برخی در کشورمان به قدری ذهن مردم را به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا حساس کرده اند که گویی مقرر است ۱۳ آبان در ایران انتخابات ریاست جمهوری برگزار گردد. مردم باید بدانند که انتخاب بایدن یا ترامپ در بلند مدت هیچ تاثیری بر اقتصاد بیمار ایران نخواهد داشت و علاج این بیمار بی رمق را باید در داخل کشور جستجو کرد. به بیان ساده اگر اعتماد جامعه به بورس بازگردد بازار سرمایه می تواند به سمت تعادل و صعود حرکت نماید اما هم اکنون عزمی جدی در سیاست گذاران اقتصادی برای ثبات بازار را شاهد نیستیم.
این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه بورس می تواند یک بازار مولد باشد، عنوان کرد: این بازار می تواند هم سبب رونق تولید شده و هم مشکل بیکاری را تا حد زیادی در جامعه جوان ایران برطرف نماید، به شرط اینکه جریان نقدینگی به تأمین مالی شرکت ها کمک نماید.
تاریخ قضاوت خواهد نمود در سال ۹۹ که توسط مقام معظم رهبری به شکلی هوشمندانه سال رونق تولید نامیده شد و در حالیکه یک فرصت رویایی برای اقتصاد ایران به وجود آمد، پول های بلوکه شده در طلا، سکه، ارز و خودرو توسط مردم وارد بازار سرمایه شد و می شد با هدایت درست و اصولی جریان نقدینگی و تأمین منابع مالی شرکت ها و کارخانه ها به بهبود شرایط، بالا بردن راندمان تولید، ارتقا دستگاه ها و سیستم های تولید و توزیع و اشتغال کمک کرد و اقتصاد نیمه جان ایران را نجات دهد، که این فرصت طلایی از دست رفت، در نتیجه اعتماد مردم سلب شد و جامعه سهامداران که جمعیت قابل توجهی از هموطنان را می سازند، سرخورده و ناامید شدند.
منبع:

1399/08/05
00:05:04
5.0 از 5
1147
تگهای خبر: ارز , ارزش , اقتصاد , بازار
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش