انصاری:

قانون منع به كارگیری بازنشستگان برای بستن دست دولت بود

قانون منع به كارگیری بازنشستگان برای بستن دست دولت بود به گزارش آنی بازار معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان امور اداری و استخدامی كشور درباره قانون مصوب مجلس دهم در مورد منع به كارگیری بازنشستگان، اظهار داشت: چون این دولت داشت از مدیرانی استفاده می كرد كه در دولت های سازندگی و اصلاحات كار كرده بودند پس خواستند دست دولت در به كارگیری آن بخش از نیروها كه بازنشسته بودند را ببندند.


به گزارش روز چهارشنبه، «جمشید انصاری» در نشست مجازی «ایران، سیاست» حزب ندای ایرانیان در ارزیابی عملکرد مجلس یازدهم، قضاوت و نمره دادن به عملکرد مجلس را زود دانست و اظهار داشت: من خودم نماینده بودم و به ساختار و بخشنامه های داخلی اشراف دارم. باید بگویم پس از استقرار هر مجلسی حدود مدت ۲ ماه وقت صرف شکل گیری کمیسیون ها و ساختارهای داخلی می شود و پس از شکل گیری کمیسیون ها حدود ۴ تا ۵ ماه زمان لازم است که مجلس بررسی کارشناسی روی طرح ها و لوایحی که در دستور کار دارد را انجام دهد.
رییس سازمان امور اداری و استخدامی کشور اضافه کرد: بنا بر این تا حالا شاهد قانونگذاری و عملکرد مشخصی از طرف مجلس یازدهم نبوده ایم. مجلس بیشتر به رفع ایراد قوانینی بپردازد که پیش تر مصوب شده بودند و مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفته است. فقط یکی، دو طرح دو فوریتی که هنوز هم به نتیجه نرسیده را این مجلس کلید زده است. بدین سبب باید از این به بعد کار جدی خودرا آغاز و در آخر یکسال کاری عملکرد مجلس را مورد ارزیابی قرار داد.
مجالس یکدست مجالس موفقی نیستند
انصاری با اعلان اینکه مجلس فرصت کافی دارد که عملکرد خود در عرصه قانونگذاری و نظارت نشان دهد، افزود: در مجلس موضع گیری های سیاسی اتفاق می افتد که معمولا بیشتر مورد توجه فعالان سیاسی و افکارعمومی قرار می گیرد، در صورتیکه آنچه سرنوشت کشور را رقم می زند، نه موضع گیری های سیاسی بلکه قوانینی است که مجلس تصویب می کند.
وی افزود: مجلس یازدهم نسبت به مجالس پیش از خود زودتر وارد حوزه اظهارنظرهای سیاسی و جناحی شد. چون مجلس یکدستی است و متعلق به طیف ها و نحله های مختلف درون اصولگرایی است. بنا بر این هم از ابتدا تکلیفشان با دولت روشن بود. نمایندگان مجلس یازدهم از همان ابتدا با گارد و موضع گیری انتقادی مقابل دولت قرار گرفتند و از سویی هم بعضی از این نمایندگان تجربه لازم و کافی را نداشتند در موضع گیری های انتقادی خود برخی از اصول را رعایت نکردند که این رویکرد مورد انتقاد و اعتزاض بعضی از فعالان سیاسی قرار گرفت. به نظرم به مرور یاد می گیرند چگونه برخورد کنند، تجربه نشان میدهد مجالس یکدست مجالس موفقی نیستند.
معاون رئیس جمهوری، طبیعت کار پارلمان ها در دنیا را حضور همزمان اکثریت و اقلیت دانست و تصریح کرد: اتفاقاتی در انتخابات دوم اسفندماه ۹۸ مجلس پیش آمد سبب راه نیافتن قسمتی از گرایش ها و سلایق جامعه امکان شد. شاید خوشایند برخی جریان ها باشد که در انتخابات مجلس قسمتی از سلایق جامعه امکان ورود به پارلمان را نیافتند ولی به تجربه می گویم، مجلس یکدست برای کشور مفید نیست، پس امیدوارم گرایش های داخلی این مجلس در چارچوب فراکسیون های واقعی حضور پیدا کنند برای اینکه واقعا مجلس نیاز به طیف های مختلف بویژه در امور کارشناسی دارد.
صدا و سیما کشور را اداره می کند؟
انصاری با اشاره به رویکرد صدا و سیما اظهار داشت: بررسی عملکرد صدا و سیما خود یک مقوله است که باید به شکل جدی به آن پرداخت. تصوری که بعضی از مدیران صدا و سیما دارند بسیار عجیب است تا جایی که می گویند صدا و سیما است که کشور را اداره می کند. واقعا صدا و سیما کشور را اداره می کند؟ اداره کردن کشور یعنی بهبود اوضاع که کار رسانه نیست. رسانه ای مثل صدا و سیما می تواند جلوی تشدید شرایط بد را با عمل درست خود بگیرد.
وی اظهار داشت: اداره کننده کشور دولت می باشد و همه قوا، رسانه های مهمی مانند صدا و سیما و نهادهای دیگر باید کمک کنند که دولت بتواند برای حل مشکلات مردم برنامه های خودرا پیش ببرد.
کوچک سازی دولت به مدلول تعطیلی دولت نیست
انصاری اشاره کرد: حضرت امام(ره) فرمودند که دولت نباید در اموری که مردم می توانند انجام دهند مداخله کند، آن کارهایی که مردم توان انجامش را ندارند دولت انجام بدهد.
معاون رئیس جمهوری افزود: مردم در صنعت، تجارت و خدمات جز ریل گذاری و تسهیل امور به دولت نیازی ندارند. اگر همه این امور به بخش خصوصی سپرده شود دولت کوچک می شود بدین سبب کوچک سازی به معنای تعطیلی دولت نیست.
انصاری تصریح کرد: در دولت ها گرایشی وجود دارد که در حوزه های اقتصادی حضور و متصدی اموری باشند. البته گرایشی دیگری هم وجود دارد و نباید از آن غافل شد، مردم هستند. مردم هم عادت کرده اند هر کاری را از دولت بخواهند و دولت تصدی گری کند.
رییس سازمان امور اداری و استخدامی کشور افزود: دست دولت از تصدی گری های غیر ضروری کوتاه شود که اجرائی سیاست های کلی اصل ۴۴ و واگذاری بخش های اقتصادی که از ابتدا ورود دولت به آن ضرورتی نداشت، می تواند به کوچک سازی دولت کمک نماید.
انصاری، کم کردن بدنه نیروهای انسانی و تشکیلات بعنوان روش های کمک کننده توصیف کرد و اظهار داشت: اینکه گفته می شود دولت ایران بزرگ است چگونه اندازه گیری شده است؟ بعنوان مسوول نظام اداری کشور عرض می کنم، کوچکی و بزرگی دولت تابعی از حجم خدماتی است که بر عهده دولت قرار می گیرد.
وی اظهار داشت: در آخر دولت دهم ۲ میلیون ۳۸۴ هزار کارمند دولت داشتیم و در ۶ سال قبل در دولت تدبیر و امید این عدد را ۲ میلیون و ۱۶۰ هزار یعنی نزدیک به ۲۲۰ هزار نفر از نیروی انسانی دولت را کم کردیم. البته کاهش ها در آموزش پرورش اتفاق نیفتاد برای اینکه در آنجا نیاز به افزایش داشتیم. غیر از آموزش و پرورش حدود ۱۵ درصد از بدنه کارکنان و حقوق بگیران دولت را کم کردیم، در صورتیکه تا اختتام برنامه ششم این عدد باید محقق می شد.
وی درباره چابک سازی دولت افزود: در این دولت توانستیم پست های سازمانی را هم کاهش دهیم و حتی به بخش کاهش ادارات هم وارد شدیم و با همکاری با بخش های مختلف اهتمام کردی تصمیم گیری های بخشی ار پراکندگی بیرون رود، بعنوان مثال ما پیش تر یک آب فاضلاب شهری و یک روستایی داشتیم، این دو را ادغام و به شرکت آب و فاضلاب استانی تغییر نام یافت، یعنی به تعداد استان هایمان شرکت کم نماییم.
طرح منع به کارگیری بازنشستگان برای تهی کردن دولت از نیروی کارکشته بود
انصاری، در مورد قانون منع به کارگیری بازنشستگان اظهار داشت: مجلس نهاد قانونگذاری کشور است هر طرحی که در آنجا مطرح می شود حداقل ۱۵ نماینده باید آنرا امضا کند ولی وقتی مقرر است ۲۹۰ نفر نسبت به آن نظر بدهند، هر کدام نقطه نظرات و ملاحظات خودشان را دارند، در کمیسیون های تخصصی بررسی می شود. این طرح در ماه آخر مجلس نهم (اردیبشت ۱۳۹۴) به تصویب رسید.
وی افزود: باید عرض کنم آنها برای بستن دست دولت طرح را تهیه کردند. چون این دولت داشت از مدیرانی استفاده می کرد که در دولت های سازندگی و اصلاحات کار کرده بودند. پس خواستند دست دولت در به کارگیری آن بخش از نیروها که بازنشسته را ببندند. همان دوستانی که آن زمان طرح مذکور را تصویب کردند بعضی از آنها امروز به مجلس یازدهم برگشتند و خودشان هم می دانند با چه هدفی آن طرح را تهیه و تصویب کردند.
انصاری افزود: آن طرح همه مقامات موضوع ماده ۷۱ قانون استخدامی کشور را شامل می شد ولی چون هدف مشخص بود، مواردی مستثنی شدند. در طرح اصلی همه مقامات بندهای الف، ب، ج، د و ه را شامل می شد. عمده مقامات کشوری در بند د و ه هستند، یعنی استانداران و معاونین آنها، معاونین وزرا، هم ترازان آنها و معاونین رئیس جمهوری، کل مقامات ماده ۷۱ نهصد و هفتاد نفرند که از میان آنها جز نمایندگان مجلس ۵۰۰ نفر از آنها مقامات بند "د و ه" هستند.
وی افزود: هدف گذاری طرح منع به کارگیری بازنشستگان مدیران ارشد دولت بود و موفق شدند آنرا اعمال کنند که دولت هم اجرا کرد. در دولت ۲۲۰ نفر شامل این قانون می شد و دولت در موعدی که قانون گذار تعیین کرده بود اجرا کرد و آنها را مرخص و نیروهای جدید جایگزین کرد.
حوزه نفوذ احزاب اصلاح طلب بر بدنه اجتماعی کامل نیست
انصاری در مورد آخرین وضعیت جریان اصلاحات اظهار داشت: دوستانی که در مورد پارلمان اصلاحات صحبت می کنند باید توضیح دهند که چه کارکردی برای آن در نظر دارند. اینکه یک سری عناوین را به کار برده و منظور خودرا روشن نکنیم، عملا به فایده است و مشکل ایجاد می کند، چون وارد عرصه ای می شویم که ابعاد آن غیر شفاف است و در درون آن به دعوا می پردازیم.
وی عنوان کرد: جریان اصلاحات متکثر و متنوع است، ضمن اینکه نقاط مشترک قابل توجهی در این جریان وجود دارد، اختلاف نظر هم فراوان است. چه احزاب اصلاحات و چهره های موثر اصلاح طلب، در بین همه این افراد حقوقی و حقیقی اختلاف نظر وجود دارد. احزاب ما نمی توانند بدنه اجتماعی اصلاح طلب را بطور کامل بسیج کنند. قسمتی از بسیج اجتماعی بدنه اصلاح طلبان بوسیله چهره های تاثیر گذار اصلاح طلب انجام می شود. در نتیجه خیلی ساده می توان نتیجه گرفت که اگر بخواهیم کار جبهه ای انجام دهیم باید نهادی هماهنگ کننده با هر نامی ایجاد شود. اسمش مهم نیست فقط باید بتواند چابکی لازم را برای اتخاذ تصمیمات را داشته باشد و ساختارش بر منبای تصمیم بموقع شکل بگیرد.
معاون رئیس جمهوری تصریح کرد: معتقدم حالا نهاد هماهنگی واقعی را نداریم. من از آن دسته هستم که فکر می کنم ترکیب آن نهاد هماهنگی نباید و نمی تواند فقط از احزاب تشکیل گردد، چون احزاب حوزه نفوذشان بر روی بدنه اجتماعی اصلاحات کامل نیست و پس باید ترکیبی باشد، یعنی احزاب و چهرهای موثر جریان اصلاحات باید در سازو کار جدید باشند.


1399/08/09
23:35:59
5.0 از 5
1393
تگهای خبر: آموزش , ارز , ارزیابی , اقتصاد
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش