یك فعال بازار سرمایه پاسخ داد:

خروج سرمایه های مردم از بورس با دیگر بازارهای مالی چه خواهد كرد؟

خروج سرمایه های مردم از بورس با دیگر بازارهای مالی چه خواهد كرد؟ به گزارش آنی بازار مركزی یك فعال بازار سرمایه با اشاره به اینكه برخی منتظر هستند به سرمایه اولیه خود برسند و سپس از بورس بیرون بروند، اظهار داشت: در صورتیكه این اتفاق رخ دهد، پول شناور باردیگر به بازارهای مالی دیگر(خودرو، مسكن، طلا و ارز) هدایت می شود و مجدد شاهد افزایش تورم و تقاضا در این بازارها خواهیم بود.


میلاد ویسمه در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: شاخص کل بورس از دید تکنیکالی، متاسفانه تک تک حمایت های خودرا یکی بعد از دیگری از دست داده و به محدوده یک میلیون و دویست هزار واحد بازگشت. چندین بار در این محدوده شاهد افزایش تقاضا و باردیگر افزایش عرضه بودیم که شاخص را به سمت یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد سوق می داد، اما باردیگر حمایت خودرا پس می گرفت. هم اکنون مشکل اصلی بازار سرمایه، سلب اعتماد از سرمایه گذاران و عدم شفافیت و حمایت دولتی هاست.
وی ادامه داد: در صورتیکه بعضی از افراد علت اصلی را موضوع انتخابات آمریکا اعلام می کنند، ولی بازار بورس در اوج تحریم ها بدون توجه به این تهدیدها راه خودرا در پیش گرفته و بازاری مطمئن و امن بود.
این فعال بازار سرمایه اشاره کرد: در شرایط فعلی اهالی بازار در تردید هستند و خرید و فروش قابل توجهی نسبت به قبل صورت نمی گیرد. سرمایه گذاران منتظرند تا اقدام حمایتی مثبتی از اهالی دولت مشاهده کنند. گواه این مساله را می توان در ارزش معاملات روزانه بورس و فرابورس مشاهده کرد که نسبت به سه ماه پیش ارزش معاملات در حدود حداقل ۲۰۰ درصد کاهش داشته است.
وی افزود: پشتیبانی از بازار و ایجاد روند مثبت چنانچه تداوم داشته باشد و ارزش معاملات رقم بیشتری را ثبت کند، می توان امیدوار بود که پول قابل توجهی به بازار سرمایه وارد شود و این بازار باردیگر به مسیر صعودی خود باز گردد.
ویسمه اظهار داشت: در طول این مدت متاسفانه شاهد بودیم که عدم سیاست گذاری صحیح از ناحیه سازمان بورس موجب ایجاد ضرر و زیان قابل توجهی حتی تا ۸۰ درصد برای سرمایه گذاران شده است، سرمایه گذارانی که فقط بنا به پیشنهاد مسئولین وارد این بازار شدند، اما کوچکترین حمایتی از آنها انجام نشد، در طول این مدت حداقل حمایتی که می توانست از بازار بورس و سرمایه مردم صورت گیرد، کاهش دامنه نوسان بود.
وی افزود: ازین پس اگر مقرر است بازار سرمایه حمایت شود نخستین حامی که باید به عمل حمایت را اثبات کند، سازمان بورس است چونکه چشم امید مردم برای سرمایه گذاری فقط به حرکت های مثبت از جانب سازمان است، متاسفانه در سه ماه گذشته هر روز شاهد سخنرانی یکی از مسئولین بوده ایم که تاکید ویژه ای به مردم داشتند که مردم سهام خودرا نفروشند و مردم نیز با اعتماد به حرف این افراد، متاسفانه ۸۰ درصد سرمایه خودرا از دست دادند.
این فعال بازار سرمایه افزود: این عدم پشتیبانی از بازار سبب شد از مزیت های نظریه بازار بورس کاسته شود، نخستین مزیتی که در تمام کتب و مقالات از آن یاد می شود، این است که بازار بورس نهادی با حامیان قانونی و دولتی است اما عدم اثبات این مهم سبب بی اعتمادی مردم به این بازار و خروج سرمایه از بازار شد و برخی نیز منتظر هستند به سرمایه اولیه خود برسند و سپس بیرون بروند.
ویسمه افزود: در صورتیکه این اتفاق رخ دهد، پول شناور باردیگر به بازارهای مالی دیگر (خودرو، مسکن، طلا و ارز) هدایت می شود و مجدد شاهد افزایش تورم و تقاضا در این بازارها خواهیم بود. متاسفانه نوسانات نرخ طلا و ارز در ایام گذشته تاثیری در بازار سرمایه نداشته است و تنها دلیل این مهم رفتارهای غیرمدیریتی و غیراصولی سازمان بورس است.
وی بیان کرد: امیدواریم شرایط بنیادی بازار سرمایه و سیاست های کلی سازمان بورس به ویژه شورای عالی بورس و همین طور سیاست های نظارتی توسط دستگاه های مربوطه نسبت به عملکرد حقوقی ها و بازارگردانان و سایرنهادهای مالی دیگر سبب تداوم روند مثبت بورس و بازگشت به نقطه امن بورس(شاخص دومیلیون واحد) بشود.
منبع:

1399/08/15
22:41:46
5.0 از 5
1230
تگهای خبر: ارز , ارزش , بازار , بورس
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش