با موافقت وزارت اقتصاد؛

۱۲ هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولتی حراج شد

۱۲ هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولتی حراج شد آنی بازار: وزارت امور اقتصادی و دارایی با فروش و حراج 12 هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولتی موافقت نمود.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از بانک مرکزی، این بانک ضمن اعلان نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی مورخ ۱۴ آبان ماه امسال، اعلام نمود: حراج جدید اوراق یاد شده در تاریخ ۲۰ آبان ماه انجام می شود.
بانک مرکزی پیرو اطلاعیه روز سه شنبه (۶ آبان ماه) درباب برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی، اعلام نمود: طی برگزاری بیست و سومین مرحله از این حراج، چهار بانک سفارش های خودرا به ارزش ۱۲ هزار میلیارد ریال ارسال کردند.
وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز با فروش ۴۶۹ میلیارد ریال اوراق اراد۴۹ با نرخ بازده تا سررسید ۲۱ درصد و ۱۱.۵ هزار میلیارد ریال اوراق اراد۵۴ با نرخ بازده تا سررسید ۲۰ درصد (در مجموع به ارزش ۱۲ هزار میلیارد ریال) موافقت نمود.
معاملات مربوط به فروش این اوراق در روز ۱۴ آبان ماه ۱۳۹۹ توسط کارگزاری بانک مرکزی در سامانه معاملاتی بورس ثبت گردید.
برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی (۲۰ آبان ماه ۱۳۹۹)
کارگزاری بانک مرکزی در امتداد عرضه تدریجی اوراق در تواترهای هفتگی، مرحله بیست و چهارم حراج اوراق بدهی دولتی برای فروش به بانک ها، موسسات اعتباری غیربانکی صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های بیمه ای و شرکت های تامین سرمایه را در روز سه شنبه (۲۰ آبان ماه ۹۹) اجرا می کند. اوراق عرضه شده در این حراج، مرابحه عام، کوپن دار و با تواتر پرداخت سود ۶ ماهه (پرداخت کوپن دوبار در سال) و به شرح جدول زیر است.


برپایه این گزارش، بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی متقاضی شرکت در این حراج می توانند نسبت به ارسال سفارش های خود تا ساعت ۱۲ روز یکشنبه (۱۸ آبان ماه ۹۹) تنها بوسیله سامانه بازار بین بانکی اقدام نمایند.
صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های بیمه ای و شرکت های تامین سرمایه متقاضی شرکت در این حراج نیز می توانند سفارش های خودرا تا ساعت ۱۲ روز یکشنبه (۱۸ آبان ماه ۹۹) بوسیله سامانه مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت کنند. معاملات مربوط به این حراج در روز سه شنبه (۲۰ آبان ماه ۱۳۹۹) صورت خواهد گرفت.
همه نهادهای مالی متقاضی شرکت در این حراج می توانند سفارش های خودرا در هر نماد بطور جداگانه ارسال نمایند.
حداقل حجم سفارش در هر یک از نمادهای مزبور ۵۰۰ هزار ورقه است. همین طور به نهادهای مالی شرکت کننده در این حراج سفارش می شود تنوع بخشی به سبد دارایی های مالی را در سفارش گذاری مد قرار دهند.
وزارت امور اقتصادی و دارایی الزامی به پذیرش همه پیشنهادات دریافت شده یا فروش همه اوراق عرضه شده در حراج ندارد.
بانک مرکزی سفارشات دریافت شده را برای تصمیم گیری به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال می کند و وزارتخانه مزبور، نسبت به تعیین سفارش های برنده بوسیله مشخص کردن حداقل قیمت پذیرفته شده در ساز و کار حراج اقدام می کند. در نهایت، عرضه اوراق به همه برندگان به قیمت یکسان انجام می شود.
همین طور برمبنای جزء (۴) بند «ک» تبصره (۵) قانون بودجه سال ۹۹، بانک مرکزی فقط مجاز به خرید و فروش اوراق مالی اسلامی دولت در بازار ثانویه اوراق است.
بنابراین در قالب قوانین، بانک مرکزی مجاز به خرید اوراق مالی اسلامی در بازار اولیه نبوده و نمی تواند در پروسه برگزاری حراج، اوراق بدهی دولتی را با هدف تامین مالی دولت خریداری کند.
همچنین، کارگزاری بانک مرکزی تامین کننده زیرساخت معاملات و برگزارکننده حراج فروش اوراق به بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی عضو بازار بین بانکی است و تعهدی نسبت به حجم و قیمت اوراق به فروش رفته در بازار اولیه ندارد.منبع:

1399/08/16
13:04:06
5.0 از 5
1110
تگهای خبر: ارز , ارزش , اقتصاد , بازار
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش