رصد آخرین وضعیت بازار مسكن

خریداران خانه جلو نمی آیند

خریداران خانه جلو نمی آیند بازار مسكن در چهار روز گذشته با افت تقاضا و افزایش تمایل برای فروش روبرو شده و واسطه های ملكی از كاهش ۵ تا ۱۵ درصد قیمتها از جانب مالكان پول لازم خبر می دهند.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، تأثیر روانی کاهش انتظارات تورمی به شکل تعلیق معاملات مسکن بروز کرده است. طرف تقاضا در انتظار کاهش قیمتها به سر می برد و طرف عرضه ضمن مقاومت در مقابل ریزش قیمتها تمایل بیشتری به فروش نشان داده است. واسطه های ملکی می گویند که در چهار روز اخیر بعد از انتخاب جو بایدن به ریاست جمهوری آمریکا شاهد ایجاد شوک در بازار ملک هستیم و فروشندگان مردد به فروشندگان قطعی تبدیل گشته اند.
بررسیهای میدانی از بازار مسکن شهر تهران نشان داده است سازندگان به فروش با قیمتهای کمتر از حاشیه سود راضی نیستند اما برخی دلالان که واحدهای آماده را خرید و فروش می کنند بر مبنای شرایط اقتصادی خود مقداری از نرخهای پیشنهادی کوتاه آمده اند؛ دلالانی که به هر علت نیاز فوری به نقدینگی پیدا کرده اند. از طرفی نمی توان نگرانی سازندگان را از چشم انداز کاهشی بازار مسکن نادیده گرفت. عرضه کنندگان تمایل ندارند واحدی را که در اوج گرانی ساخته در کف قیمت بفروشند. بویژه اینکه با افت ساخت و ساز طی سال های گذشته مواجهیم که در بین مدت به شکل ضربه گیر کاهش قیمت عمل می کند.


با این وجود مسکن نخستین تاثیرات را از کاهش انتظارات تورمی دریافت کرده است. گشتی در سایتهای فروش ملک نشان داده است تعداد آگهی ها افزایش یافته است. آگهی دهندگان تلاش می کنند با عباراتی همچون «فروشنده واقعی»، «به شدت پول لازم»، «از شنیدن قیمت این خانه شوکه می شوید»، نظر خریداران را جلب کنند اما برخی دفاتر املاک می گویند حتی برای شنیدن قیمت هم کسی زنگ نمی زند و متقاضیان انتظار کاهش بیشتر قیمتها را دارند.
تحلیلگران: بازار مسکن دیرپذیر است
تحلیل فعالان بازار ملک این است که در صورت سقوط قیمت دلار نرخ مسکن هم پایین می آید. البته کارشناسان معتقدند سقوط قیمت مسکن به این زودی اتفاق نمی افتد و این بازار نسبت به هیجانات کوتاه مدت واکنش فوری نشان نمی دهد.
با این وجود محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی گفته است ریزش نرخ ارز و طلا به صورت طبیعی کالاها و خدمات همچون مسکن را متاثر می کند. وی در عین حال ضمن اشاره به چسبندگی قیمت ها در بازار مسکن بیان کرده باآنکه قیمت ها با رشد ارز و طلا افزایش می یابد اما هنگامی که با کاهش نرخ ارز در بازار مواجه هستیم بازگشت قیمت ها به سادگی ممکن نیست.
از سوی دیگر مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک ضمن اخطار به احتکار کنندگان مسکن بیان کرده است: همزمان با کاهش قیمت را در بازارهای موازی شاهد سقوط چشم گیر قیمت مسکن هستیم.
مهدی سلطان محمدی کارشناس اقتصاد مسکن هم می گوید: انتخاب بایدن به ریاست جمهوری آمریکا می تواند در کوتاه مدت به کاهش نرخ ارز، خودرو و کالاهای وارداتی منجر شود اما کاهش قیمت خانه در شرایط طولانی مدت ثبات بازار مسکن اتفاق می افتد.
به قول سلطان محمدی، مسکن در کوتاه مدت کمترین تأثیر را از تحولات سیاسی اخیر می گیرد؛ چونکه چسبندگی قیمت در بخش مسکن، بالاتر از دیگر بازارها است و نمی توان برای دوره چند هفته ای انتظار افت قیمتها را داشت. بعید است که نرخها پایین بیاید اما روند افزایش قیمت کند می شود.
قیمت مسکن در تهران متری ۲۶.۷ میلیون تومان
به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران در مهرماه سال ۱۳۹۹ به ۸۶۵۶ واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۲.۳ درصد و ۱۵۴ درصد افزایش نشان داده است. همینطور بر مبنای اعلام بانک مرکزی در ماه مورد گزارش، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از راه بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران ۲۶.۷ میلیون تومان بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل ۱۰ و ۱۱۰ درصد افزایش یافته است.
منبع:

1399/08/21
22:07:22
5.0 از 5
1272
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش