كاهش جهانی دلار

كاهش جهانی دلار به گزارش آنی بازار ارزش دلار مقابل شماری از ارزهای مهم كاهش پیدا كرد.


به گزارش آنی بازار به نقل از رویترز، همزمان با تداوم روند کاهشی دلار و احتمال معرفی واکسن کرونا اقبال جهانی به اسکناس سبز رو به کاهش است تا جایی که طبق اعلام سوییفت، برای اولین بار در طول هشت سال گذشته، یورو به پراستفاده ترین ارز در تراکنش های بین المللی تبدیل گشته و جای دلار را گرفته است. آخرین بار یورو در فوریه ۲۰۱۳ پراستفاده ترین ارز در تراکنش های بین المللی بانکی معرفی شده بود. در ماه اکتبر ۳۷.۸ درصد کل تراکنش های انجام شده در ارتباط با یورو بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود شش درصد افزایش نشان داده است. از سوی دیگر اما سهم دلار از تراکنش های سوییفت با کاهش ۴.۶ درصدی به ۳۷.۶۴ درصد رسیده است.
چین هم یکی از بزرگ ترین استقراض های یورویی معاصر خویش را انجام داده است تا جایی که طبق اعلام خبرگزاری دولتی شین هوا، این کشور پنج میلیارد یورو اوراق قرضه صادر کرده است که ۷۵۰ میلیون یورو آن اوراق قرضه پنج ساله، دو میلیارد یورو آن اوراق قرضه ۱۰ ساله و مابقی هم اوراق قرضه ۱۵ ساله بوده است.
شمار متقاضیان دریافت مزایای بیکاری در آمریکا تا نیمه ماه نوامبر به ۷۴۲ هزار نفر رسیده که این رقم در مقایسه با هفته قبل حدود ۳۳ هزار نفر افزایش یافته است. در طول یک ماه اخیر این اولین دفعه است که شمار متقاضیان دریافت مزایای بیکاری آمریکا افزایشی می شود و این مسئله می تواند روند کلی کاهشی نرخ بیکاری در آمریکا را متوقف نماید. نرخ بیکاری آمریکا با وجود کاهش در ماه های اخیر هنوز از سطح چهار درصدی ثبت شده پیش از آغاز کرونا فاصله بسیاری دارد و بعید است که دست کم تا آخر سال جاری شاهد بازگشت نرخ بیکاری به محدوده چهار درصدی باشیم.
در خبری بد برای بانک مرکزی اروپا، مرکز آمار اروپا اعلام نمود متوسط نرخ تورم در ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در ۱۲ماه منتهی به اکتبر بدون تغییر نسبت به رقم مشابه منتهی به ماه قبل به منفی ۰.۳ درصد رسید که این نرخ تورم هنوز در فاصله بسیاری از سطح دو درصدی هدف گذاری شده توسط بانک مرکزی این منطقه باقی مانده است. همینطور متوسط نرخ تورم در ۱۲ ماه منتهی به اکتبر در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا ۰.۳ درصد اندازه گیری شده که ۰.۱ درصد کمتر از رقم ثبت شده ماه قبل بوده است. این مسئله بدان معناست که صرف صدها میلیارد یورو هنوز نتوانسته است تقاضا را به سطح پیش از بحران کرونا بازگرداند.
در شرایطی که اروپا وارد فاز تازه ای از انتشار کرونا شده است، اختلاف نظر بین اعضای اتحادیه اروپا بر سر مباحث بودجه ای می تواند به معضل جدیدی برای اقتصاد قاره سبز مبدل شود. مجارستان و لهستان لایحه کلان بودجه ای اتحادیه اروپا تا سال ۲۰۲۷ را وتو کردند و این بدان معنا خواهد بود که اجرایی شدن بسته یک میلیارد یورویی مقابله با کرونا در سطح اتحادیه اروپا باز هم به تعویق خواهد افتاد. این بودجه بر روی احیای رشد اقتصادی اتحادیه اروپا بعد از کرونا متمرکز است و دلیل مخالفت این دوکشور شرقی اروپایی هم آن است که آنها خواستار دریافت سهم بیشتری از این کمک ها هستند.
این احتمال وجود دارد که روزهای پایانی دولت ترامپ شاهد به اوج رسیدن تنش ها بین چین و آمریکا باشد. وبگاه آکسیوس به نقل از منابع آگاه مدعی شده است ترامپ می خواهد تا آخر دولت خود فشار حداکثری را به چین وارد و تحریم های جدیدی ضد این کشور وضع کند که حل آن برای دولت بعدی دشوار باشد. در دولت ترامپ مناقشات دو طرف به سرعت به حوزه تجاری و سرمایه گذاری کشیده است که حتی فاز نخست توافق تجاری هم نتوانست روابط دو طرف را به حالت قبل بازگرداند. رف چینی در واکنش به این خبر نسبت به عواقب هرگونه اقدام نسنجیده اخطار داده است.
اداره غذا و دارو آمریکا مجوز تولید انبوه واکسن ضد کرونای شرکت آمریکایی فایزر و شریک آلمانی آن یعنی بیونتک را صادر کرد. انتظار می رود در اوایل سال اینده میلادی این واکسن که طبق ادعای سازندگانش سبب ایجاد مصونیت ۹۰ درصدی در افراد مورد آزمایش شده، به صورت گسترده در اختیار عموم مردم قرار گیرد و مقرر است این واکسن ابتدا در آمریکا و سپس اروپا و سپس سایر نقاط ارائه شود. تولید انبوه این واکسن بخصوص در شرایطی که سرعت مبتلا شدن به کرونا باردیگر رو به افزایش است خبر بسیار خوبی برای بازارهای مالی همچون بازار ارز به حساب می آید بخصوص آنکه اروپا بخصوص شرق و مرکز آن باردیگر درگیر همه گیری کرونا شده و کشورهای غربی و شمالی هم ناگزیر به اعمال مجدد قرنطینه های سراسری و محدودیت های کسب و کار شده اند.
تابحال بیشتر از ۵۷ میلیون و ۶۹۴ هزار و ۱۰۴ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین یک میلیون و ۳۷۲ هزار و ۸۱۵ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۲۵۹ هزار و ۲۱۱ نفر، برزیل با ۱۶۸ هزار و ۲۱۸ نفر، هند با ۱۳۲ هزار و ۷۳۲ نفر، مکزیک با ۱۰۰ هزار و ۱۰۴ نفر و انگلیس با ۵۴ هزار و ۲۸۶ نفر بوده است.
جو بایدن- نامزد پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در پیامی توییتری ضمن اشاره به افزایش قابل توجه شمار قربانیان کرونا در آمریکا گفته است شرایط کرونا هم اکنون یک بحران است که نیازمند پاسخی منسجم از سوی دولت فدرال است اما این پاسخ هم اکنون (از طرف دولت ترامپ) وجود ندارد. او همینطور خواهان اقدام فوری دولت ترامپ برای مقابله با کرونا شد.
ادوارد مویا تحلیلگر ارشد ارزی در موسسه اواندا- اظهار داشت: باآنکه پیشرفت های خوبی برای مقابله با کرونا حاصل شده اما هنوز خیلی زود است که کار را تمام شده بدانیم. نه تنها آمریکا بلکه همه نقاط جهان با یک بحران اقتصادی رو به رو شده اند که همه برنامه ریزی ها و پیشبینی های قبلی را بهم ریخته است. کشورها کار سختی را برای غلبه بر بحران اقتصادی ناشی از کرونا دارند حتی اگر خود مسئله کرونا هم تمام شود، تا مدت ها درگیر نتایج آن خواهیم بود و بانکهای مرکزی باید سیاست های پولی الزامی را اجرا کنند.
شدت گرفتن سرعت انتشار کرونا سبب شده است تا شاهد رقم خوردن رکوردهای جدید از مرگ و میر روزانه ویروس کرونا باشیم تا جایی که روز ۱۱ نوامبر با ثبت بیشتر از ۱۰ هزار فوتی در یک شبانه روز رکورد قبلی را که در ارتباط با روز هفدهم آوریل با ۸۵۳۰ قربانی بود، شکست.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۱۴ درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۲.۴۱ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس هم معادل ۱.۰۹۶ دلار اعلام گردید (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است).
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۲۹ درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۲۷ دلار مبادله شد. یورو ۰.۰۴ درصد بالا رفت و با باقی ماندن در کانال ۱.۱۸ به ۱.۱۸۵ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۰۲ درصد افزایش به ۱۰۳.۸۲۷ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۳۶۸ دلار مبادله شد. همینطور نرخ برابری دلار معادل ۶.۵۶۳ یوان چین اعلام گردید.1399/09/01
16:12:25
5.0 از 5
1243
تگهای خبر: ارز , ارزش , اقتصاد , بازار
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش