دلار در معاملات جهانی صعود كرد

دلار در معاملات جهانی صعود كرد بعد از چهار ریزش متوالی ارزش دلار مقابل رقبای اصلی افزایش پیدا كرد.


به گزارش آنی بازار به نقل از رویترز، تنش های بین چین و آمریکا امکان دارد در ایام پایانی دولت ترامپ شعله ور شود و این مسئله رویکرد احتیاطی معامله گران را در کوتاه مدت افزایش داده است. طبق اسنادی که به دست رویترز رسیده، امکان دارد دولت ترامپ۸۹ شرکت چینی را به علت همکاری آنها با ارتش چین تحریم کند که در میان آنها نام شرکتهای مطرح هوافضای چین هم دیده می شود. به عقیده برخی کارشناسان، از آنجائیکه بایدن به دنبال ترمیم روابط با پکن بخصوص در حوزه تجاری خواهد بود، ترامپ در تلاش است تا در ایام پایانی دولت خود جلوی نرمال سازی سریع روابط را بگیرد و بدین منظور تحریم ها ضد شرکتهای چینی روز به روز در حال گسترش است.
شرکت دارویی فایزر، از آغاز مطالعات جدید بررسی اثر واکسن این شرکت با تمرکز بر نوجوانان اطلاع داده است که با وجود نرخ مرگ و میر پایین در میان سایر گروه های سنی، معمولا ناقلین ویروس کرونا هستند بی آن که علائم بالینی محسوسی داشته باشند. پیش از این نتایج واکسن بر روی گروه سنی سالمندان بسیار رضایت بخش بوده است. مرکز تحقیقات دارویی آکسفورد هم از موثر بودن واکسن تولیدی خود اطلاع داده است.
به قول صندوق بین المللی پول، رسیدن به یک راهکار دارویی در ریشه کنی کرونا می تواند تا سال ۲۰۲۵ میزان تولید ناخالص داخلی جهان را حدود ۹ تریلیون دلار افزایش دهد. این نهاد با اخطار نسبت به خطر لغو سیاست های مالی حمایتی فعلی دولت ها و بانکهای مرکزی از لزوم تداوم رویکرد حمایتی سخن گفته و افزوده است: اگر هر کشور کار خودش را در مقابله با کرونا انجام دهد، مخارج کرونا حدود دو سوم افزایش پیدا خواهد نمود.
اداره غذا و دارو آمریکا مجوز تولید انبوه واکسن ضد کرونای شرکت آمریکایی فایزر و شریک آلمانی آن یعنی بیونتک را صادر کرد. انتظار می رود در اوایل سال اینده میلادی این واکسن که طبق ادعای سازندگانش سبب ایجاد مصونیت ۹۰ درصدی در افراد مورد آزمایش شده، به صورت گسترده در اختیار عموم مردم قرار گیرد و مقرر است این واکسن ابتدا در آمریکا و سپس اروپا و سپس سایر نقاط ارائه شود.
تابحال بیشتر از ۵۹ میلیون و ۲۷۸ هزار و ۵۱۳ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین یک میلیون و ۳۹۸ هزار و ۷۷۰ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۲۶۲ هزار و ۸۲۳ نفر، برزیل با ۱۶۹ هزار و ۲۱۳ نفر، هند با ۱۳۴ هزار و ۲۱۳ نفر، مکزیک با ۱۰۱ هزار و ۶۷۶ نفر و انگلیس با ۵۵ هزار و ۲۳۰ نفر بوده است.
شدت گرفتن سرعت انتشار کرونا سبب شده است تا شاهد رقم خوردن رکوردهای جدید از مرگ و میر روزانه ویروس کرونا باشیم تا جایی که روز ۲۰ نوامبر با ثبت از ۱۱ هزار و ۲۳۹ فوتی در یک شبانه روز رکورد قبلی را که در ارتباط با روز یادهم نوامبر با ۱۱ هزار و ۱۰ قربانی بود، شکست.
همزمان با تداوم روند کاهشی دلار و احتمال معرفی واکسن کرونا، اقبال جهانی به اسکناس سبز رو به کاهش است تا جایی که طبق اعلام سوییفت، برای اولین بار در طول هشت سال گذشته، یورو به پراستفاده ترین ارز در تراکنش های بین المللی تبدیل گشته و جای دلار را گرفته است. آخرین بار یورو در فوریه ۲۰۱۳ پراستفاده ترین ارز در تراکنش های بین المللی بانکی معرفی شده بود. در ماه اکتبر ۳۷.۸ درصد کل تراکنش های انجام شده در ارتباط با یورو بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود شش درصد افزایش نشان داده است. از سوی دیگر اما سهم دلار از تراکنش های سوییفت با کاهش ۴.۶ درصدی به ۳۷.۶۴ درصد رسیده است.
چین هم یکی از بزرگ ترین استقراض های یورویی معاصر خویش را انجام داده است تا جایی که طبق اعلام خبرگزاری دولتی شین هوا، این کشور پنج میلیارد یورو اوراق قرضه صادر کرده است که ۷۵۰ میلیون یورو آن اوراق قرضه پنج ساله، دو میلیارد یورو آن اوراق قرضه ۱۰ ساله و مابقی هم اوراق قرضه ۱۵ ساله بوده است.
شمار متقاضیان دریافت مزایای بیکاری در آمریکا تا نیمه ماه نوامبر به ۷۴۲ هزار نفر رسیده که این رقم در مقایسه با هفته قبل حدود ۳۳ هزار نفر افزایش یافته است. در طول یک ماه اخیر این اولین دفعه است که شمار متقاضیان دریافت مزایای بیکاری آمریکا افزایشی می شود و این مسئله می تواند روند کلی کاهشی نرخ بیکاری در آمریکا را متوقف نماید. نرخ بیکاری آمریکا با وجود کاهش در ماه های اخیر هنوز از سطح چهار درصدی ثبت شده پیش از آغاز کرونا فاصله بسیاری دارد و بعید است که دست کم تا آخر سال جاری شاهد بازگشت نرخ بیکاری به محدوده چهار درصدی باشیم.
در خبری بد برای بانک مرکزی اروپا، مرکز آمار اروپا اعلام نمود متوسط نرخ تورم در ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در ۱۲ماه منتهی به اکتبر بدون تغییر نسبت به رقم مشابه منتهی به ماه قبل به منفی ۰.۳ درصد رسید که این نرخ تورم هنوز در فاصله بسیاری از سطح دو درصدی هدف گذاری شده توسط بانک مرکزی این منطقه باقی مانده است. همینطور متوسط نرخ تورم در ۱۲ ماه منتهی به اکتبر در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا ۰.۳ درصد اندازه گیری شده که ۰.۱ درصد کمتر از رقم ثبت شده ماه قبل بوده است. این مسئله بدان معناست که صرف صدها میلیارد یورو هنوز نتوانسته است تقاضا را به سطح پیش از بحران کرونا بازگرداند.
در شرایطی که اروپا وارد فاز تازه ای از انتشار کرونا شده است، اختلاف نظر بین اعضای اتحادیه اروپا بر سر مباحث بودجه ای می تواند به معضل جدیدی برای اقتصاد قاره سبز مبدل شود. مجارستان و لهستان لایحه کلان بودجه ای اتحادیه اروپا تا سال ۲۰۲۷ را وتو کردند و این بدان معنا خواهد بود که اجرایی شدن بسته یک میلیارد یورویی مقابله با کرونا در سطح اتحادیه اروپا باز هم به تعویق خواهد افتاد.
ادوارد مویا تحلیلگر ارشد ارزی در موسسه اواندا- اظهار داشت: باآنکه پیشرفت های خوبی برای مقابله با کرونا حاصل شده اما هنوز خیلی زود است که کار را تمام شده بدانیم. نه تنها آمریکا بلکه همه نقاط جهان با یک بحران اقتصادی رو به رو شده اند که همه برنامه ریزی ها و پیشبینی های قبلی را بهم ریخته است. کشورها کار سختی را برای غلبه بر بحران اقتصادی ناشی از کرونا دارند حتی اگر خود مسئله کرونا هم تمام شود، تا مدت ها درگیر نتایج آن خواهیم بود و بانکهای مرکزی باید سیاست های پولی الزامی را اجرا کنند.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۱۱ درصد افزایش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۲.۴۹۸ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس هم معادل ۱.۰۹۶ دلار اعلام گردید (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است).
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۲۲ درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۳۰ دلار مبادله شد. یورو ۰.۱۳ درصد پایین رفت و با باقی ماندن در کانال ۱.۱۸ به ۱.۱۸۴ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۴۱ درصد افزایش به ۱۰۴.۳۴۳ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۳۷۲ دلار مبادله شد. همینطور نرخ برابری دلار معادل ۶.۵۸۱ یوان چین اعلام گردید.
منبع:

1399/09/04
15:12:03
5.0 از 5
911
تگهای خبر: ارز , ارزش , اقتصاد , بازار
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش