بررسی تحولات بازار ارز در هفته منتهی به ۷ آذرماه ۱۳۹۹؛

كاهش دوهزار تومانی قیمت دلار در هفته كم نوسان بازار

كاهش دوهزار تومانی قیمت دلار در هفته كم نوسان بازار معاملات بازار ارز ایران در ماه آذر هم نزولی پی گرفته شد و در نخستین هفته از این ماه، قیمت دلار و یورو در بازار آزاد نزدیك به دو هزار تومان كم شد.


بازار ارز در هفته گذشته، روزهای آرامی و کم نوسانی را گذراند. قیمت ارز در بازار داخلی ایران از شروع آبان ماه به صورت پیوسته روند نزولی به خود گرفته است. روندی که به استثنای شوک چند روزه ناشی از شکست دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری امریکا، همیشه با سرعتی آهسته حرکت کرده است.
تداوم کاهش قیمت ها در بازار ارز
به گزارش آنی بازار به نقل از ایرنا، در هفته ای که گذشت هم تحلیل معاملات انجام شده در بازار، نوید بخش تداوم روند نزولی قیمت ها در ماه آذر بود. در این هفته داد و ستد دلار در بازار آزاد از کانال ۲۶ هزار تومان آغاز شد، اما در کانال ۲۴ هزار تومان به پایان رسید و همین طور خرید و فروش یورو هم از میانه کانال ۳۰ هزار تومان به کف کانال ۲۹ هزار تومان رسید.
معاملات ارز روز شنبه با ثبت نرخ دلار ۲۶ هزار و ۴۵۰ تومان شروع شد. نرخی که مطابق انتظار دلالان معاملات شنبه ای در هفته قبل از آن بود، اما این نرخ به سرعت روند ریزشی به خود گرفت و در آخر روز به قیمت ۲۵ هزار و ۹۰۰ تومان رسید، نرخی که صرافی های بانکی از شروع روز برای فروش دلار تعیین کرده بودند.
این روند نزولی تا میانه روز معاملاتی یکشنبه ادامه پیدا کرد و قمیت دلار در بازار غیررسمی به ۲۵ هزار و ۴۰۰ تومان هم رسید، اما در ساعات پایانی کار رسمی صرافی ها و در ادامه آن در معاملات شبانه، که بعد از توقفی چند روزه در هفته پیش باردیگر فعالیت خودرا آغاز نموده اند، تلاش ها برای افزایش قیمت ارز شروع شد. به همین دلیل در روز دوشنبه که به گواهی شاهدان عینی کم معامله ترین روز معاملاتی هفته گذشته بود، قیمت دلار تا سقف ۲۵ هزار و ۸۵۰ تومان نیز افزایش پیدا کرد. بنا بر این بازارساز نیز قیمت دلار در صرافی های بانکی که در روز یکشنبه به ۲۵ هزار و ۴۵۰ تومان کاهش یافته بود را به ۲۵ هزار ۵۵۰ تومان افزایش داد. ولی در نهایت این تلاش دلالان بازار ارز نیز توفیق چندانی کسب نکرد و بازار ارز روز سه شنبه کار خودرا با اختلاف قیمتی معنادار در مرز ۲۵ هزار تومان شروع کرد.
با این وجود بازار ارز در هفته ای که گذشت، برای تجربه قیمت گذاری دلار در کانال ۲۴ هزار تومانی تا چهارشنبه صبر کرد و از میانه این روز معاملاتی صرافی های بانکی با کاهش قیمت فروش دلار خود به قیمت ۲۴ هزار و ۹۷۰ تومان، تلاش جدی خود برای شکست مقاومت بازار مقابل کاهش قیمت از کانال ۲۵ هزار تومان را شروع کرد که موفق بود. بر این اساس بازار غیر رسمی ارز در هفته ای که گذشت کار خودرا در حالی به انتها رساند که دلار در محدوده قیمتی ۲۴ هزار و ۵۵۰ تومان قیمت گذاری شد.
بهای خرید و فروش یورو هم در بازار آزاد هفته گذشته از قیمت ۳۰ هزار و ۶۰۰ تومان در روز شنبه آغاز در آخر هفته در مرز قیمت ۲۹ هزار تومان متوقف گردید.
انتظار کاهش قیمت دلار به کانال ۲۳ هزار تومانی
کاهش قیمت یک هزار و ۹۰۰ تومانی دلار و یک هزار و ۶۰۰ تومانی یورو در بازار هفته گذشته، البته به مفهوم فروکش کردن میل بازار برای کاهش قیمت ها نیست. علاوه بر اینکه وزن قیمت گذاری دلار در معاملات شنبه ای فعالان بازار ارز در محدوده ۲۴ هزار و ۴۰۰ تا ۲۴ هزار و ۵۰۰ قرار گرفته است، نحوه فعالیت بازارساز هم نشان دهنده تلاش فعالان عمده بازار برای ادامه کاهش قیمت ارز تا خالی شدن حباب موجود در بهای آنست. بازارساز در هفته ای که گذشت همیشه قیمت خرید دلار در صرافی های بانکی را نسبت به قیمت فروش آن، بین ۱۰۰۰ تا یک هزار و ۴۰۰ تومان کمتر از قیمت فروش دلار نگاه داشت. این اختلاف قیمتی برای یورو نیز ۱۰۰۰ تا یک هزار و ۲۰۰ تومان بود.
به اعتقاد کارشناسان بازار، وجود این اختلاف معنادار نشان دهنده این است که بازارساز همچنان در انتظار کاهش بیش از این قیمت ها است. برمبنای ارقام ثبت شده بر تابلوهای صرافی های بانکی در هفته گذشته می توان این برداشت را داشت که خرید و فروش دلار در کانال ۲۳ هزار تومان و همین طور خرید و فروش یورو در کانال ۲۸ هزار تومان، ارقامی هستند که بازارساز برای دلار و یورو طی چند روز آتی پیش بینی کرده است.
سبقت نیما از بازار آزاد
در هفته ای که گذشت، قیمت گذاری حواله دلار در سامانه نیما نسبت به بازار آزاد بالاتر بود که اتفاقی کم سابقه ای در بازار ارز است. بر این اساس طبق ارقام میانگین اعلام شده از طرف بانک مرکزی در هفته گذشته، به استثنای روز شنبه در تمامی دیگر ایام هفته قیمت میانگین حواله دلار در سامانه نیما، گرانتر از رقم خرید و فروش دلار در سامانه نیما ثبت شده است. بگفته کارشناسان، این پدیده بیان کننده این است که میزان عرضه ارز در بازار بیش از تقاضا است، که این مساله خود یکی از دلیلهای انتظار تداوم روند کاهشی قیمت ها در هفته آتی است.


1399/09/10
16:19:15
5.0 از 5
1090
تگهای خبر: ارز , افزایش قیمت , بازار , بانك
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش