استرالیا و چین تنشهای تجاری با چاشنی سیاست

استرالیا و چین تنشهای تجاری با چاشنی سیاست آنی بازار: در صورتیكه تنش های تجاری بین استرالیا و چین تشدید شده و كانبرا می خواهد شكایت از چین را در سازمان تجارت جهانی پیگیری كند اما برخی كارشناسان معتقدند كه این تنش های تجاری در اصل ریشه در رقابت های ژئوپلتیك چین با آمریكا دارد.


به گزارش روز دوشنبه ایرنا، چین در تازه ترین اقدام خود تعرفه های "آنتی – دامپینگ" تا حد ۲۱۲ درصد بر واردات محصولات نوشیدنی از استرالیا اعمال کرده و این رشته اقدامات تجاری چین محصولات مختلف استرالیا از زغال سنگ گرفته تا مس و جو را شامل شده است. وزارت بازرگانی چین روز جمعه اعلام نمود که تعرفه های ضد دامپینگ از ۱۰۷ درصد تا ۲۱۲ درصد بر محصولات نوشیدنی از استرالیا اعمال خواهد شد که منجر به دو تا سه برابر شدن قیمت این محصولات می شود و صادرات آنرا برای خیلی از تولیدکنندگان استرالیایی دشوار یا ناممکن خواهدنمود.
این در حالی است که چین بزرگترین بازار این محصولات استرالیایی است که در سال مالی منتهی به سپتامبر ۲۰۲۰ نزدیک به ۴۰ درصد این محصولات را وارد کرده است. بگفته "تونی باتاگلین" مدیر اجرائی اتحادیه ملی نوشیدنی های استرالیا، اعمال تعرفه چین بر صادرات استرالیا "تاثیر ویرانگری" بر تولیدکنندگان کوچک استرالیایی خواهد داشت.
در همین حال موریسون نخست وزیر استرالیا روز یکشنبه اظهار داشت که دولت کمک به صادرکنندگان لطمه دیده از تصمیمات چین را بررسی می کند. وی اظهار داشت: زمان دشواری است و تنش هایی وجود دارد. هر کاری بتوانیم برای پرداختن به این مسائل تجاری با چین انجام خواهیم داد و طبعا در این خصوص بسیار نگران هستیم.دولت استرالیا نیز از طرف دیگر به اظهارات خصمانه مقابل چین در بخش تجارت ادامه می دهد و در تازه ترین مورد، سیمون بیرمنگام وزیر تجارت استرالیا تهدید کرده است که دولت کانبرا شکایت از پکن را در سازمان تجارت جهانی مطرح خواهدنمود. وزیر تجارت استرالیا اظهار داشت که اقدامات چین برای محدود کردن واردات از استرالیا کاری "تهاجمی " است و اطمینان به احیای اقتصاد جهانی بعد از شیوع ویروس کرونا را مخدوش می سازد.
وی به شبکه تلویزیونی "ای بی سی" اظهار داشت: ما شاهد یک چین تهاجمی و قاطع از لحاظ نحوه تعامل با جهان هستیم. این نوع اقدامات نه فقط به شرکتها و کسب وکارهای استرالیا لطمه وارد میکند بلکه به همتایان چینی هم لطمه می زند و اعتماد به اقتصاد جهانی را مخدوش می سازد و این برای احیای (اقتصادی) جهان بعد از کرونا خوب نیست.
تنش ها بین کانبرا و پکن از سال ۲۰۱۸ که دولت استرالیا از ساخت شبکه نسل پنجم مخابراتی این کشور توسط شرکت "هوآوی" چین جلوگیری کرد، رو به افزایش بوده است. روابط دو کشور امسال میلادی و بعد از درخواست اسکات موریسون نخست وزیر استرالیا برای تحقیق درباره منشاء ویروس کرونا در چین تیره تر شد.
ضربه به صادرات محصولات نوشیدنی استرالیا بعد از آن صورت می گیرد که چین در ماه مه (اردیبهشت) هم تعرفه هایی بر صادرات جو استرالیا اعمال و در شهریور ماه واردات جو از استرالیا را متوقف کرد. در همین حال دستکم ۶۰ کشتی حامل زغال سنگ تولیدی استرالیا در بیرون از سواحل چین در انتظار به نتیجه رسیدن تلاش مقام های استرالیا برای حل و فصل اختلافات تجاری و دریافت مجوز برای ورود به بنادر چین هستند.
وزیر تجارت استرالیا در گفتگو با شبکه خبری "ای بی سی" اعلام کرد، بعد از کوشش برای حل مساله بوسیله فرایندهای داخلی حزب کمونیست چین، حالا کشاندن مساله توقف واردات جو از استرالیا به سازمان تجارت جهانی گام بعدی است و اشاره کرد که کوشش برای حل مساله بوسیله فرایندهای داخلی چین ناموفق بوده است.
وی اضافه کرد: با دقت در حال کار روی این مساله هستیم تا اطمینان حاصل نماییم مدارک کافی داریم. استرالیا هفته گذشته بوسیله کمیته تجارت کالای سازمان تجارت جهانی به طور جدی نگرانی های خود از تصمیمات ضدتجاری چین مقابل استرالیا را بیان کرد.
وزیر تجارت استرالیا در عین حال اشاره کرد: ما آنها را در سازمان تجارت جهانی احضار می نماییم و مورد بازخواست قرار می دهیم اما همزمان از فرایندهای موجود در سیستم چین هم برای حل مسائل استفاده می نماییم. اما درنهایت اینها تصمیمات چین هستند و تنها چین می تواند تصمیم به لغو تصمیمات خود درباره استرالیا بگیرد.
وی همین طور اظهار داشت که مساله صادرات محصولات نوشیدنی استرالیا قسمتی از شکایت این کشور در سازمان تجارت جهانی نخواهد بود برای اینکه تعرفه بر این کالا هنوز بعنوان "اقدامی موقتی" توصیف شده و فرایندهای داخلی چین به پایان نرسیده است.
جاش فریدنبرگ خزانه دار استرالیا هم یکشنبه شب اظهار داشت که تجارت با استرالیا به رشد اقتصادی چین کمک کرده اما حالا یک طرف مبادرت به تغییر مقررات کرده است. وی ادامه داد: ما موضع خودرا تغییر نداده ایم. چین جسورتر شده و این مساله چالش های واقعی در جبهه تجاری به وجود آورده است. اما ما به ارائه ادله خود به دولت چین درباره اهمیت رابطه دوجانبه تجاری ادامه خواهیم داد.
بیرمنگام وزیر تجارت استرالیا هم با اعلان اینکه حزب کمونیست چین همزمان با رشد اقتصادی این کشور جسورتر و قاطع تر شده است، اظهار داشت که "استرالیا می خواهد این قاطعیت به شکلی به تعامل با سایر کشورهای جهان هدایت شود که به رشد اقتصادی کمک نماید.تنش هایی با ریشه در اختلافات چین و آمریکا
در حالی که اختلافات و تنش های دو کشور فراتر از مساله تجارت رنگ و بوی سیاسی هم دارد، در تازه ترین تحول در رابطه با مجادله های سیاسی بین دو کشور، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در واکنش به گزارش جرایم جنگی سربازان استرالیایی در افغانستان اظهار داشت: پکن از جزئیات افشا شده در این گزارش حیرت زده شده و این اقدام ها را بعنوان ناقض پیمان های بین المللی و وجدان انسانی به شدت محکوم می کند و خواهان رسیدگی جدی و مجازات عاملان مربوطه است.
پس از آنکه سخنگوی وزارت خارجه چین تصویری از یک نظامی استرالیایی با چاقو بر گلوی کودک افغان منتشر کرد، نخست وزیر استرالیا به خشم آمد و خواهان عذرخواهی پکن شد اما سخنگوی وزارت خارجه چین از این کار دفاع و اصرار کرد که استرالیا باید از کشتن غیرنظامیان بی گناه افغانستانی خجالت بکشد.
در همین ارتباط شبکه خبری بلومبرگ در یادداشتی تحلیلی نوشت: بنظر می رسد که تنش های تجاری بین استرالیا و چین قسمتی از یک پدیده بزرگتر است که می توان منشاء آنرا در چالش های موجود در روابط چین با آمریکا جست وجو کرد و حتی ممکنست ترکش های آن به کشورهای دیگری هم به هدف خوردن کند.
معدود افرادی دلیلهای ذکر شده اقتصادی از طرف پکن برای اعمال تعرفه های تجاری را باور دارند و بسیاری اعتقاد دارند که اقدامات تجاری پکن بیشتر به مثابه استفاده از اهرم تعرفه های تجاری برای مقاصد ژئوپلتیک است و انگیزه آن هم بیانیه ها و مواضع تحریک آمیز کانبرا از نگاه پکن و با تشویق آمریکا درباب مسائلی مانند هنگ کنگ، تایوان و منشاء ویروس کرونا است.
به اعتقاد این گروه از کارشناسان، پکن با شاخ و شانه کشیدن از این طریق به همان روشی عمل می کند که دولت ترامپ بارها از آن بهره برده و کشوری را هدف قرار داده که به طور تاریخی روابط امنیتی ویژه ای با آمریکا داشته است.
این گزارش اضافه کرد: بعید است دولت آتی آمریکا به ریاست جو بایدن نگاه خیلی متفاوتی درباره تهدیدات ناشی از توسعه قدرت چین برای منافع آمریکا داشته باشد و بدین جهت هزینه این تقابل برای کشورهایی مانند کانادا و سنگاپور هم افزایش خواهد یافت.
هر چه آمریکا مواضع سخت تری در مقابل چین اتخاذ کند و چین هم متناسب با آن واکنش نشان دهد، کشورهایی که از "مدل راهکار دوگانه " پیروی می کنند یعنی برای امنیت ملی وابسته به آمریکا و برای سرمایه گذاری و بازار اقتصادی به چین وابسته هستند، با خطر بیشتری برای سوگیری و انتخاب یکی از دو طرف بویژه در رابطه با فناوری های خاص رو به رو خواهند شد.منبع:

1399/09/11
23:21:43
5.0 از 5
1165
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش