گام جدید پاكستان برای تقویت مدیریت مرزهای مشترك با همسایگان

گام جدید پاكستان برای تقویت مدیریت مرزهای مشترك با همسایگان به گزارش آنی بازار دولت پاكستان با هدف ایجاد محیط سازگار و امن برای تجارت با همسایگان اداره جدیدی جهت نظارت بر مدیریت مرزهای مشترك تشكیل داد.به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از منابع رسمی پاکستان، نشست مقامات بلندپایه ای به ریاست «عمران خان» نخست وزیر این کشور با دستور کار بررسی فرایند تجارت در مرزهای زمینی و عرضه تسهیلات بیشتر برای ایجاد محیط سازگار و امن برگزار گردید.

دفتر نخست وزیری پاکستان در اطلاعیه ای که یک نسخه آن در اختیار دفتر ایرنا در اسلام آباد قرار گرفت، اعلام نمود: عمران خان دستور تشکیل اداره جدید نظارت بر مدیریت بهتر مرزها و امنیت را صادر کرد و برپایه آن تبادل بموقع اطلاعات و داده ها تسریع می شود.

در این بیانیه آمده است: اداره جدید نظارت بر مدیریت مرزها به ریاست معاونت وزارت کشور پاکستان فعالیت می کند و دستور اصلی آن پیشبرد اولویت تجارت آزاد و البته در مرزهای امن است.

جلسه بررسی روند مدیریت مرزها با حضور مقامات ارشد پاکستانی همچون "عبدالرزاق داوود" مشاور نخست وزیر در امور بازرگانی، "سیدعلی حیدر زیدی" وزیر امور کشتیرانی، "اعجاز احمد شاه" وزیر کشور، "معید یوسف" مشاور امنیت ملی و "شبلی فراز" وزیر اطلاع رسانی پاکستان برگزار گردید.

در این جلسه اعلام گردید که ۱۰ وزارتخانه پاکستان در کنار دولت های ایالتی برای مدیریت مرزهای مشترک با همسایگان با یکدیگر همکاری می کنند اما اداره ای ویژه در سطح دولت فدرال (اسلام آباد) برای نظارت بر نظام مدیریت مرزی وجود نداشت و نخست وزیر پاکستان با صدور فرمان تشکیل اداره فوق، تمامی وزارتخانه ها و نهادهای ذی ربط را موظف به تبادل بموقع اطلاعات و داده ها کرد.مقامات پاکستانی ضمن بررسی پیشرفت های صورت گرفته در اجرای طرح حصارکشی مرزهای مشترک این کشور با جمهوری اسلامی ایران، بر دریافت نتایج موثر از ایجاد سیستم های نظارتی در گذرگاه های مشترک مرزی تاکید نمودند.

آنان افزودند: انسداد خلأ ها در نوار مشترک مرزی و مقابله با پدیده قاچاق طی یک سال قبل ضمن بهبود معیشت پاکستان میلیاردها روپیه برای خزانه ملی سود داشته است.

عمران خان نخست وزیر پاکستان از مقامات حاضر در جلسه مدیریت مرزها خواست تا برای توسعه تجارت مرزی با همسایگان اقدامات عملی را تقویت نمایند و برای این مهم تقویت بیشتر از پیش امنیت مرزی هم باید در اولویت قرار گیرد.

گام جدید دولت عمران خان برای مدیریت بهتر مرزها و تقویت تجارت درحالی اعلام می شود که وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بیست و یکم آبانماه سال جاری طی چهارمین سفر خود به اسلام آباد (از زمان آغاز دولت فعلی پاکستان) آمادگی کشورمان برای توسعه همه جانبه مناسبات با همسایه شرقی پاکستان را ابراز داشت.

ظریف ضمن اشاره به تصمیم جمهوری اسلامی ایران برای توسعه گذرگاههای مرزی با پاکستان، از تصمیم دولت این کشور در مورد گشایش بازارچه های جدید مرزی در جهت توسعه مناسبات تجاری دو کشور استقبال و آمادگی کشورمان برای توافق پیرامون مدلهای جدید تبادلات تجاری را هم اعلام نمود.

گشایش مرز ریمدان، از مهم ترین نتایج سفر ۲۰ روز پیش دکتر ظریف به پاکستان است. وزیر امور خارجه ایران به مقامات پاکستانی اطلاع داد که جمهوری اسلامی ایران بزودی گذرگاه «ریمدان» در استان سیستان و بلوچستان را افتتاح خواهد نمود و از سوی پاکستانی خواست تا این کشور هم گذرگاه «گبد» را باز کند. همینطور پیشنهاد شد به مرور گذرگاه های مرزی دیگری همچون گذرگاه «پیشین» - «مند» بین دو کشور افتتاح شود و معبرهای ورودی و خروجی میان دو کشور افزایش یابد.


1399/09/12
13:08:40
5.0 از 5
1146
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش