چشم انداز فروش نفت در بودجه منعطف ۱۴۰۰

چشم انداز فروش نفت در بودجه منعطف ۱۴۰۰ به گزارش آنی بازار از لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ بعنوان بودجه غلطان یا منعطف نام برده شده است؛ در حالیکه برخی کارشناسان ارقام این لایحه، بخصوص صادرات نفت را خوشبینانه توصیف می کنند، اما به نظر شماری دیگر از کارشناسان، رقم تعیین شده برای صادرات نفت، واقع بینانه است.


برخی آمار و ارقام لایحه بودجه ۱۴۰۰ این روزها، مورد مناقشه قرار گرفته است. افزایش ۷۴۳ درصدی هزینه های جاری و بیشتر از ۳۳ درصدی هزینه های عمرانی بودجه ۱۴۰۰، در حالیکه همه گیری کویید -۱۹ همچنان ادامه داشته و تحریم های یکجانبه آمریکا ضد ایران هم برقرار است، سبب شده تا بعضی از متخصصان بر غیر واقعی و خوشبینانه بودن ارقام این بودجه تاکید داشته باشند. خصوصاً پیشبینی فروش روزانه دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت با نرخ ۴۰ دلار، مهمترین دستاویزی است که برای خوشبینانه بودن ارقام بودجه سال ۱۴۰۰ مطرح گردیده است. موضوعی که البته از سوی رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه رد می شود
درآمد مازاد نفت برای توسعه کشور
حسن روحانی، رئیس جمهوری در واکنش به این انتقادات، توضیح داد: امکان دارد برخی بگویند دولت بر اساس خوش بینی نسبت به اینکه می تواند مسائل هسته ای و مشکلات خارجی را حل کند این ارقام را بیان می کند. در حالیکه این گونه نیست و ما ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت را یا در بازار بین المللی یا در بازار داخلی خواهیم فروخت. ازاین رو این بودجه، برای ما یک بودجه قطعی است اما بخشی از درآمدهای نفت صرف بودجه جاری نخواهد شد.
محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه، هم در توضیح بیشتر برای واقع بینانه بودن پیشبینی درآمد حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومانی از محل دارایی های سرمایه ای یا همان فروش نفت برای سال آینده، در نشست مطبوعاتی خود با خبرنگاران اظهار داشت: این مورد به آن مفهوم نیست که دولت دقیقاً به هدف ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت در روز بتواند نائل شود. بلکه در این خصوص یک بازه حداقل یک و حداکثر ۲.۳ میلیون بشکه ای نفت در نظر گرفته شده است.
ابتکاری که در بودجه ۱۴۰۰ در نظر گرفته شده، بعنوان «بودجه غلتان» یا «بودجه منعطف» نامگذاری شده است. پیشبینی کانال یک تا ۲.۳ میلیون بشکه ای برای فروش نفت، می تواند گره یکی از مهمترین عوامل اختلاف دیدگاه میان کارشناسان اقتصادی را بگشاید.
بر این اساس دولت یا می تواند برپایه روش های معمول صادرات نفت، به اندازه سقف مشخص شده در بودجه، نفت را در بازارهای جهانی به صورت نقدی به فروش برساند یا آنکه موفق به این کار نخواهد شد. به قول مژگان خانلو، سخنگوی ستاد بودجه ۱۴۰۰، درصورتی که دولت نتواند دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت را به بازارهای جهانی صادر کند، مبادرت به پیش فروش نفت خواهد نمود. پیش فروشی که به قول محمدباقر نوبخت از دو روش متفاوت صورت خواهد گرفت. پیش فروش نفت از راه مکانیزم های اوراق یا فروش یونیت ها راهکار اول و دومین راه هم فروش سهام و اموال دولتی است.
حداقل بدبینانه و حداکثر خوشبینانه در یک بودجه
این ابتکار دولت چه تفاوتی با سیستم بودجه ریزی دولت در سالهای گذشته دارد؟
طی سالهای پیشین در لوایح بودجه، رقمی مشخص برای فروش نفت در نظر گرفته می شد. ازاین رو اگر دولت موفق به فروش میزان بیشتری نفت یا فروش نفت با قیمت بیشتر می شد، مازاد درآمد کسب شده باید به صندوق توسعه ملی واریز می شد و در صورت فروش کمتر هم با کسری بودجه مواجه بود.
اما در بودجه سال ۱۴۰۰ باتوجه به شرایط خیلی سخت حاکم بر اقتصاد کشور طی سه سال قبل و مقاومت ملی صورت گرفته توسط مردم ایران، پیشبینی برای حالت های مختلفی که احتمال وقوع دارند، صورت گرفته است. به این معنا که اگر بهبودی در شرایط بین المللی به وجود نیامد، در لایجه بودجه پیشبینی شده است تا با فروش روزانه یک میلیون بشکه، مشابه بودجه سال ۱۳۹۹، تأمین امور جاری و حداقل های توسعه ای کشور صورت گیرد.
در صورت فروش بیشتر از یک میلیون بشکه نفت در روز تا سقف دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه، این درآمد کسب شده «در زمینه توسعه راه، راه آهن، ترانزیت و نیروگاه، زیرساخت های نفت، گاز و توسعه یعنی در ذیل تیتر توسعه کشور یا تیتر توانمندسازی مردم محروم» مصرف خواهد شد.
این پدیده، دقیقاً نکته مهمی است که دولتمردان در جهت دفاع از ابتکار بودجه ای خود بر آن تاکید دارند. در بودجه سال ۱۴۰۰ ترتیبی اتخاذ شده است که برای دامنه ای گسترده، از فروض بسیار بدبینانه تا فرض های خوشبینانه، دولت و کشور برنامه ای مدون برای حرکت در جهت توسعه کشور و حفظ حقوق مردم داشته باشد.منبع:

1399/09/19
14:12:09
5.0 از 5
892
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تخصص , دلار
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش