دلار عقب رفت

دلار عقب رفت به گزارش آنی بازار ارزش دلار مقابل تمامی رقبای اصلی کاهش پیدا کرد.


به گزارش آنی بازار به نقل از رویترز، اقتصاد آمریکا از کرونا ضربه بزرگی دیده و الان اصلی ترین کانون درگیر با کرونا د جهان شمرده می شود. همین مسئله هم سبب شده است تا بزرگ ترین اقتصاد جهان از نظر رشد اقتصادی از چین عملکرد بدتری داشته باشد. بانک جهانی در تازه ترین برآورد خود از اقتصاد چین پیش بینی کرده است که اقتصاد این کشور در سال آینده ۷.۹ درصد رشد کند که در صورت تحقق، ۵.۹ درصد بیشتر از چیزی خواهد بود که امسال به ثبت می رسد. بگفته این نهاد، اقتصاد چین به لطف بهبود شرایط بازار کار و افزایش تقاضای مصرفی و مخارج خانوار خواهد توانست در سال آینده به شرایط پیش از آغاز کرونا بازگردد.
یک سال از مواجهه جهان با ویروس کرونا می گذرد و باتوجه به روند فعلی در سال ۲۰۲۱ هم شاهد باقی ماندن این ویروس در صدر کانون توجهات معامله گران خواهیم بود. جهان در حالی وارد سال نو می شود که کماکان محدودیت های زیادی در تجارت خارجی، گردشگری و سیاست های پولی وجود دارد و توان مالی کسب وکارها هم به سبب تبعات اقتصادی و تجاری کرونا به میزان محسوسی کاهش پیدا کرده است. کمبود نقدینگی یکی از اصلی ترین دلایلی است که می تواند احیای رشد اقتصادی را تحت تأثیر قرار دهد.
انتشار اخبار جهش ویروس کرونا در جنوب و شرق انگلیس خصوصاً در لندن سبب افزایش نگرانی معامله گران از بازگشت کابوس ویروس کرونا شده است. طبق اطلاعات منتشرشده، قدرت شیوع نوع جهش یافته کرونا در انگلیس ۹ برابر ویروس قبلی است اما هنوز کشندگی آن بیشتر از نوع معمولی اعلام نشده است. به دنبال شیوع ویروس جدید شاهد اعمال گسترده قرنطینه ها در انگلیس بوده ایم و خیلی از پروازهای بین المللی به انگلیس متوقف شده است. نگرانی اصلی معامله گران این است که ویروس جهش یافته در مقابل واکسن ها مقاوم تر باشند.
داده های انتشار یافته تغییرات قیمتی اروپا برای سیاست گذاران اروپایی کماکان ناامید کننده پیش می رود: طبق اعلام مرکز آمار اتحادیه اروپا، متوسط نرخ تورم در ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در دوازده ماه منتهی به نوامبر با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به رقم مشابه منتهی به ماه قبل به منفی ۰.۳ درصد رسید تا نرخ تورم بیش از قبل از سطح دو درصدی هدف گذاری شده توسط بانک مرکزی این منطقه فاصله بگیرد. در سطح اتحادیه اروپا این نرخ بطور متوسط ۰.۲ درصد بوده که از ماه قبل ۰.۱ درصد کمتر شده است.
در شرایطی که انگلیس هنوز نتوانسته است به توافقی کامل با اتحادیه اروپا بر سر اینده روابط بعد از برگزیت نائل شود، اقتصاد این کشور تحت تأثیر نتایج کرونائی قرار گرفته و این روند در بازار کار هم موثر بوده است تا جایی که مرکز آمار انگلیس اعلام نمود که نرخ بیکاری این کشور در ۱۲ ماه منتهی به اکتبر با ۰.۱ درصد افزایش نسبت به زمان مشابه ماه قبل به ۴.۹ درصد رسید که بالاترین نرخ بیکاری ثبت شده در این کشور از اوت ۲۰۱۶ تابحال بوده است. شمار بیکاران این کشور طی این مدت با ۲۰۹ هزار نفر افزایش به یک میلیون و ۵۲۰ هزار نفر رسید.
تمایل معامله گران برای نگه داشتن دلار نسبت به ماه های ابتدایی سال ۲۰۲۰ کاهش کاملا محسوسی یافته است و با پیشرفت های به دست آمده در مقابله با کرونا و روی کار آمدن دولتی با رویکردهای معتدل تر در آمریکا، جذاست ارزهای پرریسک تر برای معامله گران بیشتر شده است. باآنکه انتظار نمی رود که دلار با یک سقوط آزاد مواجه باشد اما خیلی از تحلیل گران بازار ارز معتقدند در وضعیت کنونی فضا برای عقبگرد بیشتر دلار هم برقرار است و شاید دلار تا چند ماه ابتدایی سال ۲۰۲۱ هم در سنگر دفاعی فعلی خود باقی بماند.
با وجود اقدامات دولت ترامپ در به راه انداختن جنگ تجاری با چین، آمارهای جدید نشان میدهد که واردات آمریکا از این کشور افزایش محسوسی یافته است به شکلی که در ۱۰ ماه نخست سال جاری (بازه زمانی ژانویه تا اکتبر) واردات آمریکا از چین ۷.۸ درصد بیشتر از رقم ثبت شده برای بازه زمانی مشابه سال قبل بوده است. همین طور در ماه نوامبر میزان واردات آمریکا از چین با رشدی عجیب به ۵۱.۹۸ میلیارد دلار رسیده که نسبت به زمان مشابه سال قبل ۴۶.۱ درصد بیشتر شده است. این مسئله به مفهوم افزایش بیش از پیش کسری حساب تجاری آمریکا خواهد بود.
در یک دستاورد دارویی دیگر در مقابله با کرونا، شرکت دارویی مدرنا اعلام نموده است که به زودی تاییدیه سازمان غذا و دارو آمریکا را برای توزیع واکسن ساخت این شرکت در ایالت های مختلف به دست خواهد آورد. قبل از این هم مراحل مقدماتی استفاه از واکسن های ساخت شرکت فایزر نهایی شده بود. معامله گران امیدوارند کابوس کرونا که از فوریه ۲۰۲۰ جهان را بطور جدی تحت تأثیر قرار داده است تا چند ماه آتی به خط آخر خود برسد.
در طرف سیاست گذاری پولی انتظار می رود بانک مرکزی آمریکا به رویه کنونی خود در حفظ نرخ بهره در یکی از پایین ترین سطوح یک دهه اخیر ادامه دهد. به عقیده بعضی از کارشناسان مالی، در سال آینده میلادی هم احیانا شاهد تغییر محسوسی در اجرای سیاست انبساطی فدرال رزرو نخواهیم بود.
تابحال بیش از ۷۸ میلیون و ۷۵۵ هزار و ۸۹۹ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین یک میلیون و ۷۳۱ هزار و ۴۲۰ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۳۳۱ هزار و ۹۷۳ نفر، برزیل با ۱۸۸ هزار و ۶۸۱ نفر، هند با ۱۴۶ هزار و ۶۸۵ نفر، مکزیک با ۱۱۹ هزار و ۴۹۵ نفر و ایتالیا با ۷۰ هزار و ۳۹۵ نفر بوده است.
شدت گرفتن سرعت شیوع ویروس کرونا سبب شده است تا شاهد رقم خوردن رکوردهای جدید از مرگ و میر روزانه ویروس کرونا باشیم تا جایی که روز هفدهم دسامبر با ثبت از ۱۳ هزار و ۷۰۲ فوتی در یک شبانه روز رکورد قبلی را که مربوط به روز شانزدهم دسامبر با ثبت از ۱۳ هزار و ۵۵۸ فوتی بود، شکست.
کیت جوکیس- استراتژیست ارزی بانک سوسیت ژنرال اظهار داشت: به زبان ساده از نظر معامله گران ارزش فعلی دلار بیش از حدی است که باید باشد و برای همین فکر می کنم روزهای بد دلار ادامه دارد. بازارها به آن چه در حوزه سیاست گذاری پولی رخ می دهد واکنش نشان می دهند و با وضعیت فعلی فشار زیادی روی دلار است. در مقایسه با ماه های ابتدایی سال جذابیت دلار برای خیلی از معامله گران کاهش پیدا کرده است.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۲۹ درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۰.۲۸۲ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس هم معادل ۱.۱۲۵ دلار اعلام گردید (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است).
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۱.۰۳ درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۴۹ دلار مبادله شد. یورو ۰.۱۳ درصد بالا رفت و با ماندن در کانال ۱.۲۱ به ۱.۲۱۸ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۰۵ درصد کاهش به ۱۰۳.۵۸ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۳۱۹ دلار مبادله شد. همین طور نرخ برابری دلار معادل ۶.۵۴۰ یوان چین اعلام گردید.1399/10/05
00:51:44
5.0 از 5
959
تگهای خبر: ارز , ارزش , اقتصاد , بازار
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش