زارع:

كلیات بودجه 1400 روز سه شنبه در كمیسیون تلفیق به رای گذاشته می شود

كلیات بودجه 1400 روز سه شنبه در كمیسیون تلفیق به رای گذاشته می شود سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ اظهار داشت که کلیات این لایحه روز سه شنبه در این کمیسیون به رای گذاشته خواهد شد.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، رحیم زارع در نشست خبری ظهر امروز (شنبه) خود ضمن اشاره به آغاز بررسی کلیات لایحه بودجه در جلسه کمیسیون تلفیق اظهار نمود: در این نشست که با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه، وزیر اقتصاد و رئیس سازمان امور مالیاتی برگزار شد، گزارش هایی در مورد کلیات لایحه بودجه به نمایندگان عرضه شد، همینطور در جلسه عصر امروز هم ما میزبان وزیر نفت و رئیس کل بانک مرکزی هستیم و نهایتا روز دوشنبه نظر کمیسیون درباره کلیات بودجه جمع بندی خواهد شد و احیانا در جلسه سه شنبه در اینباره رای گیری می شود.
وی ضمن اشاره به گزارش نوبخت و دژپسند در جلسه امروز کمیسیون تلفیق اظهار نمود: توضیحاتی درباره ی عملکرد هشت ماهه اول بودجه سال ۱۳۹۹ عرضه شد که از ۳۸۴ هزار میلیارد تومان مصوب، ۳۵۳ هزار میلیارد تومان عملکرد بوده و در نتیجه ۳۱ هزار میلیارد تومان صرفه جویی شده است. همینطور شاخص مصارف که در سال ۱۳۹۸، ۲۰۴ هزار میلیارد تومان دیده شده بود در سال ۱۳۹۹ به ۳۵۳ هزار میلیارد تومان رسید، یعنی سهم مصارف در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال ۱۳۹۸، ۳۹ درصد بیشتر شده است.
نماینده مردم آباده در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در سال ۱۳۹۹ اعتبارات عمرانی ۶۵ درصد بیشتر تخصیص پیدا کرده است، اظهار داشت: همینطور اعتبارات هزینه ای در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال ۱۳۹۸، ۳۵ درصد بیشتر شده است. اعتبارات حقوق و مزایا ۵۳ درصد بیشتر بوده است. همینطور عدم تحقق منابع امسال حدودا ۱۹ هزار میلیارد تومان بوده که در سال ۱۳۹۸، ۵۰ هزار میلیارد تومان تخصیص آن بوده است.
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ ضمن اشاره به برخی ارقام در لایحه بودجه ۱۴۰۰ اظهار نمود: در این لایحه برای همسان سازی حقوق بازنشستگان ۶۰ هزار میلیارد تومان، برای پرداخت یارانه معیشتی به ۶۰ میلیون نفر ۳۱ هزار میلیارد تومان، برای پرداخت یارانه به ۷۸ میلیون نفر در چارچوب هدفمندی یارانه ها ۴۳ هزار میلیارد تومان دیده شده است، همینطور افزایش حقوق و دستمزد شاغلین با ۲۵ درصد افزایش پیشبینی شده و حداقل دریافتی کارکنان دولت هم از ۲.۸ میلیون تومان به ۳.۵ میلیون تومان افزایش یافته است. معافیت مالیاتی از سه میلیون به چهار میلیون تومان افزایش یافته و ۱۶ هزار میلیارد تومان هم برای کاهش فقر مطلق در بودجه پیشبینی شده است.
زارع در بخش دیگری از اظهارات خود افزود: همینطور ۵۳۰۰ میلیارد تومان بعنوان هزینه سلامت برای بیمه مجانی ۳۰ میلیون نفر پیشبینی شده و ۴۰۰۰ میلیارد تومان هم برای پشتیبانی از گروه های خاص در بودجه سال ۱۴۰۰ دیده شده است. همینطور ۱۷۰۰ میلیارد تومان برای اجرای قانون پشتیبانی از معلولان و ۱۴۲۰ میلیارد تومان مستمری برای ۱۰۰ هزار رزمنده معسر پیشبینی شده است.
وی اظهار نمود: در بخش بهداشت و مبارزه با کرونا رشد ۲.۳ برابری اعتبارات بخش بهداشت دیده شده در همین رابطه استخدام ۵۳ هزار نفر نیروی جدید کادر درمان و راه اندازی ۴۴۶۲ تخت بیمارستانی جدید پیشبینی شده است. همینطور ۹۱ هزار واحد مسکونی برای محرومین در استان ها و ۴۰ هزار واحد مسکونی روستایی هم پیشبینی شده است.
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ ضمن اشاره به بررسی تأثیر بودجه بر شاخصهای کلان اقتصادی هم اظهار داشت: بر اساس گزارش وزیر اقتصاد در سال ۱۳۹۷، ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ رشد سرمایه گذاری منفی بوده و تشکیل سرمایه ثابت با کاهش رو به رو بوده است. همینطور مقایسه کردند که از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۸ متوسط رشد مالیات ها ۲۳ درصد بوده است. در سال ۱۴۰۰ هم رشد مالیات نسبت به سال ۱۳۹۹، ۲۱ درصد رشد داشته است. همینطور درآمدهای گمرکی در بودجه سال ۱۴۰۰ منفی هشت درصد نسبت به سال ۱۳۹۹ بوده و درآمدهای مالیاتی حدودا از ۱۷۹ هزار میلیارد تومان به ۲۲۵ هزار میلیارد تومان رسیده که ۲۵ درصد رشد را نشان داده است.
منبع:

1399/10/07
12:05:35
5.0 از 5
993
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بانك , بانك مركزی
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش