نوبخت:

بودجه ۱۴۰۰ واقع بینانه تنظیم شده است

بودجه ۱۴۰۰ واقع بینانه تنظیم شده است به گزارش آنی بازار رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با اعلان اینکه کلیات لایحه بودجه سال 1400 به تصویب کمیسیون تلفیق مجلس رسیده است، اظهار داشت: بودجه سال 1400 از نظر دولت یک بودجه واقع بینانه است.


«محمد باقر نوبخت» عصر روز سه شنبه در حاشیه جلسه کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در آذرماه امسال که لایحه بودجه ۱۴۰۰ به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد تا به امروز، اظهار نظرهای متنوع، متفاوت و متناقض نسبت به بودجه عنوان شد که بدون تردید باتوجه به تقسیم کاری که قانون اساسی درباب این سند ملی یکساله دارد، بین مجلس و دولت یک همکاری تنگاتنگی تعریف شده است.
رییس سازمان برنامه و بودجه کشور افزود: بدین ترتیب که دولت لایحه را تهیه و تنظیم می کند و مجلس شورای اسلامی آنرا تدوین و تصویب خواهدنمود که اولین گام، بررسی در کمیسیون تلفیق است.
وی اشاره کرد: بعد از یک ماه مذاکره، برگزاری چندین نشست غیرعلنی و تلاش رئیس، هیات رییسه و نمایندگان مجلس، شرایطی برقرار شد تا امروز در یک گفت و شنود سریع و صادقانه با حضور نمایندگان دولت و نمایندگان موافق و مخالف، کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ به تصویب برسد.
پس از یک ماه گفت و شنودهای صورت گرفته و حداقل چندین جلسه غیرعلنی در این خصوص انجام شد که رئیس مجلس، اعضای هیات رییسه و همه نمایندگان مجلس به جهت حساسیت بودجه وقت گذاشتند و شرایطی را فراهم کردند که امروز در یک گفت و شنود سریع و صادقانه چه از طرف نمایندگان مجلس موافق و مخالف و چه دولت کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ به تصویب رسید.
نوبخت اضافه کرد: این لایحه بعنوان آخرین لایحه دولت دوازدهم و از طرف دیگر بعنوان نخستین لایحه دوره چهار ساله مجلس برای هر دو طرف، پراهمیت است که مورد بحث و بررسی قرار گرفته و طبیعی است که دولت نسبت به استدلال و اعداد و ارقام کارشناسی خود مقاومت داشته باشد.
رییس سازمان برنامه و بودجه کشور اظهار داشت: البته ما فراموش نکنیم ما در وضعیت استاندارد و عادی و مطلوب برنامه ریزی نکرده ایم، بلکه ما در صورتیکه برای چهارمین سال متوالی تحت شدیدترین تحریم ها و محاصره اقتصادی قرار داریم این لایحه را تنظیم کردیم از این جهت طبیعی است که برخی اعداد و ارقام با استانداردهای شرایط عادی، فاصله دارد.
وی با اعلان اینکه باید برمبنای شرایط تحریم نسبت به بودجه داوری داشته باشیم، اضافه کرد: با وجود اینکه دشمنان ما می خواستند که نتوانیم کشور را اداره نماییم حالا پرداخت ها بموقع انجام می شود و حتی طرح های عمرانی در حال انجام و افتتاح است.
نوبخت ضمن تقدیر از اعضای کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: باتوجه به واقعیت ها به کلیات رای دادند، البته فرصت مغتنمی در اختیارشان قرار گرفته که بتوانند نظراتشان را اعلام کنند، البته دولت به جهت اینکه روی همه ارقام منابع و مصارف کار کارشناسی کرده دفاع خواهد کرد، اما اگر استدلالی از نمایندگان شنیده شود که عقل جمعی آنرا متناسب بداند بطور طبیعی دولت باتوجه به تجاربی که دارد واقعیت ها را به مجلس اعلام خواهدنمود.
رییس سازمان برنامه و بودجه کشور اظهار داشت: اطمینان دارم بخاطر مردم بین مجلس و دولت همکاری صورت می گیرد و سفارش مقام معظم رهبری در خصوص اینکه بوسیله گفت و شنود و همراهی و همکاری، کارها را پیش ببرید همکاری ها صورت خواهد گرفت و ما می توانیم بودجه متناسبی را برای سال ۱۴۰۰ داشته باشیم که مردم از منافعش استفاده کنند.
وی با اعلان اینکه از نظر دولت این بودجه، یک بودجه واقعبینانه است، اضافه کرد: قسمتی از مردم معیشتشان بطور مستقیم با پرداخت های ما صورت می گیرد، بدین سبب اگر در بودجه بطور انقباضی عمل می کردیم و به مردم فشار می آوردیم می توانستیم بخش بزرگی از هزینه ها را با مالیات تامین نماییم، اما ما که قرار نیست از مردم بعنوان مالیات، مبالغ بالایی را بستانیم و آنچه به مردم بدهیم کم باشد.
رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: ما باید با توجه با واقعیت ها تصمیم بگیریم بدین سبب ایمان دارم با همکاری مشترک دولت و مجلس می توانیم بودجه مناسبی را بعنوان قانون داشته باشیم.1399/10/10
15:30:43
5.0 از 5
1010
تگهای خبر: اقتصاد , سازمان
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش