دلار 2020 را صعودی تمام كرد

دلار 2020 را صعودی تمام كرد ارزش دلار مقابل خیلی از ارزهای جهانی افزایش پیدا کرد.


به گزارش آنی بازار به نقل از رویترز، شرایط کنونی مالی آمریکایی سبب شده است تا معامله گران نسبت به احیای سریع دلار بعد از عملکرد بد آن در سال ۲۰۲۰ چندان خوشبین نباشند. تحلیلگران به علت آنچه آنرا کسری دوقلو عنوان می کنند، معتقدند فشار روی دلار کماکان بالا خواهد بود. این کسری دوقلو در ارتباط با کسری بودجه دولت و همینطور کسری تراز حساب تجاری است. طبق اعلام سایت رسمی اعلام بدهی آمریکا، میزان بدهی های دولت این کشور تا آخر ماه دسامبر ۲۰۲۰ به ۲۷ تریلیون و ۵۵۳ میلیارد و ۴۹۶ میلیون دلار رسیده است. کسری بودجه دولت آمریکا تا آخر ماه دسامبر هم به سه تریلیون و ۲۳۶ میلیارد و ۳۵۲ میلیون دلار رسیده است.
در ادامه اختلاف نظر بین سران دو حزب اصلی آمریکا، میچ مک کتنل- رهبر جمهوری خواهان در مجلس سنا طرحی را ارائه داده که در آن که خواستار افزایش یارانه پرداختی به شهروندان آمریکایی از ۶۰۰ دلار فعلی به ۲۰۰۰ دلار است. از آنجایی که انتخابات میان دوره ای مجلس سنا تعیین کننده اکثریت دوره بعدی خواهد بود، هر دو حزب در تلاش هستند تا غلبه بر بحران اقتصادی ناشی از کرونا را به نام خود ثبت کنند و از این طریق آرای رای دهندگان را به سبد نامزدهای حزب خود بریزند.
تابحال دو میلیون دوز از واکسن کرونا در آمریکا توزیع شده است که ایالت کالیفرنیا با تحویل گرفتن ۳۰۰ هزار دوز واکسن در صدر قرار دارد و بعد از این ایالت هم ایالت های تگزاس و نیویورک به ترتیب با تحویل گرفتن ۱۴۶ هزار و ۹۸۸ دوز و ۱۴۰ هزار دوز در رده های بعدی قرار دارند. با این وجود آنتونی فاوچی- مقام ارشد قرارگاه مقابله با کرونا در آمریکا با ابراز نارضایتی از روند کنونی گفته است که با تداوم این رویه، آمریکا نخواهد توانست به برنامه قبلی برای توزیع ۲۰ میلیون دوز واکسن تا آخر ماه ژانویه برسد. با بیشتر از ۱۹ میلیون مبتلا و ۳۳۰ هزار کشته، آمریکا اصلی ترین کانون درگیر با کرونا در جهان است.
کشورهای عضو اتحادیه اروپا به صورت رسمی با توافق برگزیت موافقت کردند و طبق اعلام سباستین فیشر- سخنگوی دولت آلمان- که کشورش ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، با این کار راه برای اجرایی شدن توافق از آغاز سال ۲۰۲۱ میلادی هموار می شود. خبر دیگر از اروپا اینکه به علت استقبال بالای شهروندان اروپایی از واکسن کرونا، دولت ها مجبور به اعمال اولویت بندی دریافت واکسن شده اند. حدود ۴۵۰ میلیون نفر در سطح اتحادیه اروپا زندگی می کنند و از زمان شروع بحران تابحال بیشتر از ۳۵۰ هزار شهروند اروپایی جان خویش را بر اثر مبتلا شدن به کووید-۱۹ از دست داده اند.
با توافق صورت گرفته بین لندن و بروکسل، بن بست در مذاکرات برگزیت بعد از حدود چهار سال به پایان خواهد رسید. با وجود آنکه بخش بزرگی از مبادلات تجاری دو طرف به مانند قبل ادامه پیدت خواهد نمود اما در زمینه مهاجرت و رفت و آمد شهروندان اتحادیه اروپا و انگلیس به خاک یکدیگر با محدودیت های زیادی همراه خواهد بود. هنوز دو طرف به توافق بر سر میزان دسترسی بخش بانکی و مالی انگلیس به بازار اتحادیه اروپا نرسیده اند و بعید است اتحادیه اروپا با دسترسی کامل بخش مالی و بانکی انگلیس به بازار خود موافقت کند.
در اقدامی که می تواند بعنوان سیگنالی مثبت از سوی چین برای کاستن از تنش های تجاری با آمریکا ارزیابی کرد، وزارت دارایی چین با صدور اطلاعیه ای اعلام نمود که معافیت شش محصول وارداتی خود از آمریکا که مشمول تعرفه نمی شوند را تمدید می کند. این معافیت طبق اعلام طرف چینی به مدت ۱۲ ماه اعتبار خواهد داشت و در جهت عمل به تعدات این کشور در فاز نخست توافق تجاری با آمریکا انجام می شود. چین در چارچوب فاز نخست توافق تجاری خود با آمریکا متعهد به افزایش واردات خود از این کشور با هدف کاستن از مازاد تراز حساب تجاری خود است.
سال ۲۰۲۰ برای دلار در شرایطی تمام می شود که صدمه گسترده کرونا به اقتصاد این کشور و وادار شدن بانک مرکزی به چاپ گسترده پول، دلار را زیر فشار شدیدی قرار داد. ارزش دلار مقابل ارزهای معتبر جهانی در سال ۲۰۲۰ به صورت متوسط شش درصد کاهش را تجربه نمود تا بدین ترتیب یکی از بدترین سالهای دلار در طول یک دهه اخیر به ثبت برسد. خیلی از کارشناسان ارزی معتقدند استقراض سنگین کسب و کارهای آمریکایی و کاهش توان مالی مصرف کنندگان این کشور سبب خواهد شد دلار در ماه های نخست سال ۲۰۲۱ هم کماکان تحت فشار باقی بماند.
یک سال از مواجهه جهان با ویروس کرونا می گذرد و با عنایت به روند فعلی در سال ۲۰۲۱ هم شاهد باقی ماندن این ویروس در صدر کانون توجهات معامله گران خواهیم بود. جهان در حالی وارد سال نو می شود که کماکان محدودیت های زیادی در تجارت خارجی، گردشگری و سیاست های پولی وجود دارد و توان مالی کسب و کارها هم به علت تبعات اقتصادی و تجاری کرونا به میزان محسوسی کاهش پیدا کرده است. کمبود نقدینگی و کاهش محسوس جریان سرمایه ای از اصلی ترین دلایلی هستند که می توانند احیای رشد اقتصادی در نقاط مختلف جهان را تحت تأثیر قرار دهند.
تابحال بیشتر از ۸۳ میلیون و ۴۵۶ هزار و ۷۱۲ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین یک میلیون و ۸۱۹ هزار و ۶۱۹ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۳۵۱ هزار و ۶۹۷ نفر، برزیل با ۱۹۴ هزار و ۱۵۲ نفر، هند با ۱۴۸ هزار و ۹۵۰ نفر، مکزیک با ۱۲۴ هزار و ۸۹۷ نفر و ایتالیا با ۷۴ هزار و ۱۵۹ نفر بوده است.
شدت گرفتن سرعت انتشار کرونا سبب شده است تا شاهد رقم خوردن رکوردهای جدید از مرگ و میر روزانه ویروس کرونا باشیم تا جایی که روز هفدهم دسامبر با ثبت از ۱۳ هزار و ۷۰۲ فوتی در یک شبانه روز رکورد قبلی را که در ارتباط با روز شانزدهم دسامبر با ثبت از ۱۳ هزار و ۵۵۸ فوتی بود، شکست.
کیت جوکیس- استراتژیست ارزی بانک سوسیت ژنرال اظهار داشت: به زبان ساده از نظر معامله گران ارزش فعلی دلار بیشتر از حدی است که باید باشد و برای همین فکر می کنم روزهای بد دلار ادامه دارد. بازارها به آن چه در حوزه سیاست گذاری پولی رخ می دهد واکنش نشان می دهند و با وضعیت فعلی فشار زیادی روی دلار است. در مقایسه با ماه های ابتدایی سال جذابیت دلار برای خیلی از معامله گران کاهش پیدا کرده است.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۳۱ درصد افزایش نسبت به روز گذشته در سطح ۸۹.۹۲۷ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس هم معادل ۱.۱۲۹ دلار اعلام گردید (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است).
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۳۷ درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۶۶ دلار مبادله شد. یورو ۰.۵۳ درصد پایین رفت و با ماندن در کانال ۱.۲۲ به ۱.۲۲۲ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۳۵ درصد افزایش به ۱۰۳.۲۶۱ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۲۹۸ دلار مبادله شد. همینطور نرخ برابری دلار معادل ۶.۵۲۷ یوان چین اعلام گردید.
منبع:

1399/10/12
13:03:21
0.0 از 5
894
تگهای خبر: ارز , ارزش , ارزیابی , اقتصاد
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش