فواید خروج ایران از فهرست سیاه FATF چیست؟

فواید خروج ایران از فهرست سیاه FATF چیست؟ آنی بازار: کارشناس پولی و بانکی یکی از بزرگترین مضرات قرار گرفتن نام ایران در فهرست سیاه FATF را خودداری بانکهای جهانی برای گشایش اعتبار LC برای تجار ایرانی دانست. امری که بانک مرکزی را ناچار به روی آوردن به سیستم حواله و هزینه و ریسک بالایی را بر اقتصاد کشور تحمیل کرده است.


به گزارش روز جمعه ایرنا، در ایام اخیر و بعد از در دستور قرار گرفتن بررسی لوایح در رابطه با این مساله در مجمع تشخیص مصلحت نظام به دستور رهبر معظم انقلاب، موافقان و مخالفان پیوستن ایران به سازمان FATF از زوایای مختلف، نظرات خودرا بیان می کنند. در این میان عموم کارشناسان و فعالان اقتصادی به استقبال از احتمال تصویب این لوایح رفته اند. لوایحی که در سال ۱۳۹۷ از طرف هیات دولت به مجلس تقدیم و بعد از تصویب در مجلس از طرف شورای نگهبان به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شد. اما بعد از هفته ها بررسی، سرانجام در ارتباط با آن تصمیم گیری صورت نگرفت.
در همین رابطه «تاج محمد قجاوند» کارشناسی اقتصادی و از مدیران با سابقه نظام بانکی کشور، در گفت و گو با ایرنا قسمتی از فواید پیوستن ایران به این سازمان بین المللی را برای اقتصاد کشور تشریح نمود و اظهار داشت: مسئله مهمی که باید به آن توجه داشت این است که هم اکنون نظام بانکداری ایران عمده ملزومات FATF را انجام می دهد و ما به خاطر برخی نگرانی های سیاسی که می توان آنها را با تدابیری کنترل کرد، به صورتی خودرا گرفتار خود تحریمی کرده ایم.
وی اضافه کرد: امروز به سبب این عملکرد، نام کشور ما در فهرست سیاه سازمان FATF قرار گرفته است. اما قصد دارم به نکته مهم دیگری اشاره کنم؛ از دید سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) که به صورتی عمده ترین سازمان بین المللی تصمیم گیرنده اقتصادی در جهان است، اقتصاد ایران در درجه ۷ که بدترین رتبه ریسک پذیری بته شمار می رود، قرار گرفته است. این عدد به سرمایه گذاران در سراسر جهان این پیام را می دهد که برای سرمایه گذاری در ایران باید متحمل شدیدترین ریسک ها بشوند، بدین سبب بدیهی است که آنها تمایلی برای مشارکت در تقویت اقتصاد ایران نخواهند داشت. علاوه بر آن بانکهای جهانی هم برای اعطای وام و فاینانس و ری فاینانس با ایران عدم تمایل نشان می دهند.


این کارشناس امور بانکی افزود: بهترین رتبه ایران در این سازمان مربوط به دولت هشتم است که با قرار گرفتن در رتبه چهارم سازمان OECD از لحاظ ریسک، حتی در آستانه ورود به رتبه ۳ نیز بود، اما با تغییر دولت، روند معکوس شد و در آخر دولت دهم ایران در رتبه هفتم قرار گرفت. البته با اجرائی شدن برجام وضعیت ریسک بازار ایران به رتبه ۶ ارتقا پیدا کرد، که متاسفانه باردیگر با قرار گرفتن در فهرست سیاه FATF ما به رتبه هفتم بازگشتیم. بدین سبب بعنوان نخستین قدم بنیادی برای ایجاد اعتماد جهانی نسبت به اقتصاد و نظام بانکداری ایران، نیاز است تا از این فهرست سیاه خارج شویم.
قجاوند اهمیت دیگر تصویب لوایح FATF را در کاهش هزینه های نقل و انتقالات بین المللی دانست و اشاره کرد: در شرایطی که نظام بانکداری ایران پرریسک تشخیص داده شده است، تجار و بازرگانان برای مروادات مالی با طرف های خارجی خود ناچار به استفاده روش های غیرمستقیم انتقال ارز مانند صرافی ها و کارگزاری ها هستند که این مراکز برای انجام این مبادله، بین ۱۰ تا ۱۵ درصد کارمزد دریافت می کنند. در صورتیکه اگر بانکهای ایرانی بتوانند با بانکهای جهانی ارتباط داشته باشند، این رقم تا حد قابل توجهی ناچیز خواهد شد.
وی استفاده از تعهدات LC یا اعتبار اسنادی بجای سیستم حواله را مزیت مهم دیگر خروج از فهرست سیاه FATF دانست و توضیح داد: در وضعیت فعلی بانکهای جهانی اعتبار LC برای واردکنندگان و صادرکنندگان ایرانی باز نمی کنند و به همین خاطر بانک مرکزی ناچار است تا با سیستم حواله، گشایش اعتبار برای این افراد انجام دهد و آمارها نشان میدهد در ماه های اخیر ۹۸ درصد واردات کالا با این سیستم انجام می شود. این مسئله را می توان بلای جان تجارت کشور دانست چونکه در این سیستم امکان سو استفاده زیادی وجود دارد علاوه بر آن در این سیستم هزینه کالا برای خریدار ایرانی حدود ۲۵ تا ۴۰ درصد افزایش می یابد.
این مدیر باسابقه بانکی اشاره کرد: در سیستم LC ریسک اعتباری و سرمایه گذاری تا حد بسیار زیادی کاهش می یابد و بانک مرکزی و بانکهای عامل می تواند به صورت دقیق بر خرید کالا اعمال نظارت کند. این روزها از برخی مدیران ارشد بانکی شنیده می شود که بررسی های انجام شده بعد از ورود ایران به فهرست سیاه FATF، از عدم حمل ۲۵ درصد کالاهای خریداری شده با سیستم حواله به داخل کشور حکایت می کنند. این پدیده به این علت رخ داده است که طرف فروشنده، زمانی که با اعتبار LC مواجه نباشد، تمام پول کالای خودرا نقدا و یکجا دریافت می کند. در صورتیکه در سیستم LC بواسطه نظارت بانکهای جهانی، روند معامله به صورت شفاف و قانونمند انجام شده و وجوه پرداختی به تدریج و طی مراحل مختلف از خرید تا تحویل کالا به حساب فروشنده واریز می شود.


وی افزود: ضرر بزرگ دیگر استفاده از سیستم حواله این است که در وضعیت فعلی ماندگاری پول نقد تجار ایرانی نزد فروشندگان خارجی بین ۱۱ تا ۱۸ ماه است که مدت زمان بسیار طولانی شمرده می شود. در شرایطی که هیچ تضمینی هم برای دریافت کالای خریداری شده در داخل کشور برای واردکننده وجود ندارد. همین طور در بعضی موارد، کالای تحویل گرفته شده با کالای درخواستی هم مغایرت دارد و به سبب این که هیچ سازمان معتبر بین المللی بر این معامله نظارت ندارد، امکان پیگیری حق تضییع شده هم وجود ندارد.
قجاوند اشاره کرد: این شرایط نه فقط برای بروز فساد بسیار مستعد است که سرمایه های کشور را به باد می دهد. بعنوان مثال مدتی پیش برای یکی از پتروشیمی های کشور از محل صندوق توسعه ملی میزانی حواله برای واردات تجهیزات مورد نیاز گشوده شد، اما با وجود آنکه تمامی ارز مورد نیاز پرداخته شد، این تجهیزات به صورت ناقص به کشور تحویل و پروژه مورد نظر فعلا امکان اجرائی شدن ندارد.
این کارشناس مسائل اقتصادی افزود: تداوم حضور ایران در فهرست سیاه FATF سبب تعمیق بی اعتماد بانکهای جهانی به بانکهای ایرانی می شود و این مسئله احتمال ارائه فاینانس ها و ری فاینانس های این بانک ها به کشور در آینده را هم گرفتار اشکال می کند. نباید فراموش کرد که خیلی از پروژه های بزرگی که امروز در کشور مورد بهره برداری قرار گرفته اند، در دهه های گذشته به اعتبار دریافت همین فاینانس ها امکان اجرا یافته اند.
وی در آخر اشاره کرد: برای بهبود شرایط اقتصادی کشور چاره ای جز این نداریم که وضعیت خودرا از لحاظ فاکتورهای مدنظر سازمان OECD ارتقا دهیم. بهبود تدریجی رتبه صادراتی ایران و کاهش میزان ریسک سرمایه گذاری در کشور مهم ترین اقداماتی است که باید صورت گیرد و خروج ایران از فهرست سیاه FATF لازمه این مهم می باشد. علاوه بر آنکه به اذعان مدیران ارشد بانکی کشور قرار گرفتن در این فهرست سیاه تنها هزینه های فراوانی به اقتصاد کشور تحمیل کرده است و آورده ای ندارد.منبع:

1399/10/13
23:04:53
0.0 از 5
962
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش