فعال شدن كمیته جذب سرمایه گذاران در خراسان جنوبی

فعال شدن كمیته جذب سرمایه گذاران در خراسان جنوبی به گزارش آنی بازار کمیته شناسایی و جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی ذیل ستاد توسعه خاوران در خراسان جنوبی راه اندازی و تشکیل شد.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایرنا تشکیل «ستاد توسعه خاوران» از برنامه های مدیریت عالی استان با هدف به کارگیری همه ظرفیت های بخش دولتی و خصوصی در فضایی هم افزا برای دستیابی به توسعه پایدار، همه جانبه و متوازن در خراسان جنوبی است که ۱۷ دیماه با حضور استاندار خراسان جنوبی، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و تعدادی از مسئولان استان در محل استانداری بطور رسمی راه اندازی و از سند توسعه خاوران هم رونمایی گردید.
استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: هدف از تشکیل ستاد توسعه خاوران دعوت از همگان برای تلاش بمنظور توسعه استان است و همه دستگاهها موظفند تا شرایط لازم برای تحقق این وظیفه مهم را فراهم آورند.
حمید ملانوری اضافه کرد: این ستاد با هدف حمایت همه جانبه از سرمایه گذاران اهلیت دار راه اندازی شده که خواستار حضور و فعالیت در استان هستند تا بروکراسی های اداری در صدور مجوز، بسیار کوتاه شود.
استاندار بعنوان رئیس ستاد توسعه خاوران و معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی دبیر این ستاد است.
اعضای اصلی ستاد شامل معاونان استاندار، نماینده امام جمعه مرکز استان، رئیس مجمع نمایندگان در مجلس شورای اسلامی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی، فرماندار مرکز استان، رئیس دانشگاه بیرجند، فرمانده سپاه پاسداران، مدیران کل صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری، مشاور جوان استاندار، رئیس بنیاد نخبگان، رئیس اتاق تجاری، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند، مدیر گروه مطالعاتی طرح آمایش استان، رئیس شورای اسلامی استان و سه نفر از فعالان اقتصادی بخش خصوصی به انتخاب استاندار هستند.
پنج کمیته تخصصی شامل «کمیته شناسایی و جذب نخبگان، فعالان و افراد مؤثر در حوزه سرمایه گذاری»، «کمیته شناسایی فرصت ها و مزیت های سرمایه گذاری در استان»، «کمیته شناسایی و جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی»، «کمیته اطلاع رسانی و فرهنگ سازی» و »کمیته پایش و ارزیابی عملکرد» ذیل این ستاد فعالیت می نمایند.
اولین نشست کمیته جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی ذیل ستاد توسعه خاوران با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی و رئیس اتاق تجاری، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند در اتاق تجاری انجام شد.
رییس اتاق تجاری، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند در این جلسه بر نگهداشت سرمایه گذاری های موجود در استان اصرار کرد و اظهار داشت: استراتژی های توسعه استان تدوین شود.
به گزارش روز چهارشنبه اتاق تجاری بیرجند، محسن احتشام اضافه کرد: این کمیته ذیل ستاد توسعه خاوران تشکیل شده است.
وی با اشاره به شعار استاندار خراسان جنوبی در خصوص «تدبیر، تلاش و توسعه» گفت: این شعار می تواند برازنده این ستاد باشد و امیدواریم این جملات زیبا را در فضای عملیاتی پیاده نماییم.
رییس اتاق تجاری بیرجند با اعلان اینکه یکی از الزامات توسعه رفتارهای الگویی مدیریتی برای سرمایه گذاری است عنوان کرد: باید برای سرمایه گذاری در استان ایجاد انگیزه شود.
وی به راه اندازی مرکز پژوهش های اقتصادی اتاق تجاری بیرجند اشاره نمود و اظهار داشت: مدیر این مرکز مسئول دبیرخانه کمیته جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی استان خواهد بود.
احتشام با تاکید بر اینکه باید فرصت ها و تهدیدهای سرمایه گذاری استان احصا و تجزیه و تحلیل شود اضافه کرد: استراتژی های توسعه خراسان جنوبی را تدوین و عرضه خواهیم کرد.
وی با اعلان اینکه بخش خصوص اختیارات ندارد اظهار داشت: ستاد توسعه خاوران زمینه ای برای یک همت و هم افزایی جمعی در جهت رسیدن به توسعه باشد و اگر همه در کنار هم با هم افزایی مشترک عمل نماییم، توسعه استان محقق خواهد شد.
رییس اتاق تجاری، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند با تاکید بر اینکه باید به مفهوم واقعی فضای کسب وکار را تسهیل و موانع سرمایه گذاری را برداریم عنوان کرد: در خیلی از واحدهای تولیدی استان بیکاری پنهان وجود دارد که باید شناسایی شود.
وی با اشاره به اینکه تسریع در حل و فصل مشکلات سرمایه گذاری های موجود باید در اولویت قرار گیرد اظهار داشت: سرمایه گذاران فعلی ما الگویی برای سرمایه گذاران آتی خواهند بود بدین سبب باید در جهت رفع مشکلات آنها گام های عملیاتی برداشته شود.
احتشام با تاکید بر اینکه باید قوانین اقتضایی وضع شود اشاره کرد: بطور قطع ما نمی توانیم قانونی که در مرکز کشور اجرا می نماییم را در خراسان جنوبی یا سیستان و بلوچستان پیاده نماییم و به توسعه برسیم.
وی اضافه کرد: پشتیبانی از سرمایه گذاری لازمه توسعه است و در این راستا می طلبد پس از جذب سرمایه گذاران آنها را تنها نگذاریم.
وی با اذعان به اینکه خرد جمعی و هم افزایی در استان یزد باعث شده تا این استان الگوی توسعه صنعتی در کشور باشد اظهار داشت: لازم است مشوق های سرمایه گذاری برای استان مشخص و اجرائی شود.
رییس اتاق تجاری بیرجند با تاکید بر اینکه باید شرایط سرمایه گذاری در استان های مختلف برابر باشد افزود: این شرایط هم اکنون برابر نیست بدین سبب نیاز است مشوق هایی چون کاهش نرخ مالیات یا کاهش نرخ سود تسهیلات تولید را در نظر بگیریم تا سرمایه گذار انگیزه برای سرمایه گذاری در این استان را داشته باشد.
وی ایجاد انگیزه را اصلی مهم برای جذب سرمایه گذاری ها در استان دانست و اظهار داشت: اتاق تجاری بیرجند تابحال با تمام توان در خدمت توسعه استان بوده و تعامل موثری هم با بخش دولتی در استان داشته ایم.
احتشام اضافه کرد: ما بعنوان بخش خصوصی انتظار و توقع داریم به نظرات و پیشنهاد و طرح های صاحبنظران و کارشناسان این بخش توجه گردد، توسعه امروز مرد میدان می خواهد و مرد میدان هم هم لازم است تا موانع را از پیش پای سرمایه گذار بردارد.
وی با اشاره به اینکه با برگزاری صرف جلسات و مطرح کردن موضوعات نتیجه ای حاصل نخواهد شد اشاره کرد: همت بخش خصوصی و دولتی می تواند عامل توسعه استان باشد.
بررسی اهلیت سرمایه گذاران
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی هم در این جلسه اظهار داشت: این کمیته یک زیر کمیته با عنوان بررسی اهلیت سرمایه گذار را دارد.
مشیرالحق عابدی از حضور تیم سرمایه گذاری در استان طی هفته جاری آگاهی داد و اضافه کرد: اقدامات شایسته اتاق تجاری برای جذب و حضور سرمایه گذاران در استان قابل تقدیر است.
وی اظهار داشت: پیش بینی می شود بیش از ۸۰۰ میلیون یورو سرمایه گذاری در چندین پروژه توسط این گروه سرمایه گذار در استان صورت گیرد و رقم ریالی این طرح ها بیش از ۲۵ هزار میلیارد تومان است.
وی با تاکید بر اینکه این طرح ها با اولویت بندی پیگیری خواهد شد اشاره کرد: اتاق تجاری و مدیرکل دفتر جذب و پشتیبانی از سرمایه گذاری استانداری خراسان جنوبی یکسری اقدامات را درمورد اهلیت سرمایه گذارانی که هفته جاری به استان خواهند آمد را انجام داده اند.
معاون استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: این سرمایه گذاران مقرر است با برخی دستگاهها در زمینه سرمایه گذاری ها مباحثی را مطرح کنند که در قالب انعقاد تفاهم نامه از امکانات دستگاهها بهره مند شوند.
وی عنوان کرد: آموزش و پرورش، ورزش و جوانان، جهاد کشاورزی، دانشگاه فرهنگیان و میراث فرهنگی استان دراین زمینه جلسه مشترک با سرمایه گذاران خواهند داشت.
عابدی اضافه کرد: دستگاه های اجرائی ذیربط با سرمایه گذاری در ستاد توسعه خاوران اهلیت سرمایه گذاران را تایید خواهند کرد و مشکلات سرمایه گذاران در آتی پذیرفته نخواهد بود چون که مدیران در این ستاد صحه بر حضور سرمایه گذار خواهند گذاشت.
وی اشاره کرد: تلاش داریم تا پیش از حضور سرمایه گذاران از بهترین ها به بهترین نحو استقبال نماییم و برای آنها برنامه داشته باشیم.
وی اظهار داشت: اتاق ایران، خراسان جنوبی را دومین استان در همراهی بخش دولتی با بخش خصوصی معرفی کرده است.
مدیر مرکز مطالعات اقتصادی اتاق تجاری بیرجند هم به طرح های پیشنهادی سرمایه گذاران اشاره نمود و اظهار داشت: طرح راه اندازی کارخانه منسوجات بدون بافت پزشکی با ۲۴۰ هزار یورو و اشتغال ۱۵۰ نفر همچون این طرح ها است.
مهدیه ضیائیان اضافه کرد: چندین طرح هم در حوزه کشاورزی استان همچون ترمینال ضبط پسته، راه اندازی کارخانه فرآوری خرما و راه اندازی کارخانه فرآوری زرشک، شیر خشک و فرآوری عناب و کشتارگاه طیور و چندین واحد گلخانه ای پیش بینی شده است.
وی بیان کرد: اعتبار طرح های بخش کشاورزی ۲۷ میلیون و ۷۰ هزار یورو با اشتغال هزار نفر است.
وی به اجرای طرح توسعه گردشگری خراشاد هم اشاره نمود و اظهار داشت: این طرح با ۲۵ میلیون و ۱۷۲ هزار یورو اجرا خواهد شد که کانون ماندگاری و اشتغال را داخل روستای خراشاد به وجود می آورد و حداقل ۱۵۰ نفر اشتغال هم برای این طرح پیش بینی شده است.
مدیر مرکز مطالعات اقتصادی اتاق تجاری بیرجند افزود: طرح راه اندازی استخر سرپوشیده، مرکز رفاهی در بیرجند و مرکز آموزشی در فردوس از طرح هایی است که در حوزه آموزش و پرورش پیگیری خواهد شد و پیش بینی سرمایه گذاری این طرح ها ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو است که بیش از ۱۲۰ نفر اشتغال به وجود می آورد.
وی اظهار داشت: راه اندازی باند دوم طبس به یزد، راه اندازی باند دوم سربیشه به درح، راه اندازی راه آهن زاهدان - زابل به بیرجند و اتصال به راه آهن سراسری مشهد، راه اندازی باند دوم بیرجند - نهبندان - زاهدان، راه اندازی باند دوم انارک خور همچون طرح های سرمایه گذار در حوزه راه و شهرسازی است.
ضیائیان اضافه کرد: طرحی هم در حوزه انرژی های تجدید پذیر و ایجاد نیروگاه بادی درح است که سرمایه گذاری به مبلغ ۶۰ میلیون یورو پیش بینی شده و ۶۰ نفر اشتغال ایجاد خواهدنمود.
وی عنوان کرد: طرح پترو پالایشگاه هم برای استان پیشنهاد سرمایه گذاری شده که امیدواریم پس از گذراندن مراحل تصویب طرح در استان عملیاتی شود.


1399/10/26
22:58:37
0.0 / 5
660
تگهای خبر: آموزش , ارز , ارزیابی , اقتصاد
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش