معاون دبیر شورای مناطق آزاد:

۱۵۸میلیون دلار سرمایه گذاری ۹ ماه امسال در مناطق آزاد انجام شد

۱۵۸میلیون دلار سرمایه گذاری ۹ ماه امسال در مناطق آزاد انجام شد به گزارش آنی بازار معاون اقتصادی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی اظهار داشت: در 9 ماه نخست سال جاری در مجموع 158 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در مناطق آزاد کشور محقق شده است.


«احمد جمالی» یکشنبه شب در برنامه تلویزیونی تیتر امشب شبکه خبر( مناطق آزاد تجاری - صنعتی، فرصت ها و چالش ها) اضافه کرد: سال قبل در مجموع ۱.۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در کشور جذب شد که ۲۰۰ میلیون دلار آن به مناطق آزاد اختصاص داشت.
معاون اقتصادی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی افزود: این آمار نشان میدهد که حدود ۱۵ درصد سرمایه گذاری های خارجی در کشور در مناطق آزاد انجام شده و این میزان سرمایه گذاری خارجی در مناطق آزاد رقم قابل قبولی است.
جمالی با اعلان اینکه کرونا و تحریم ها دو عامل بزرگ کاهش سرمایه گذاری در مناطق آزاد کشور بوده است، اظهار داشت: آمارها نشان میدهد که طی ۸ سال قبل بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در این مناطق انجام شده که بیش از ۵ هزار میلیارد تومان آن به تکمیل زیرساخت های این مناطق اختصاص داشته است.
معاون اقتصادی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی به میزان واردات و صادرات در مناطق آزاد اشاره نمود و افزود: تا حالا ۱۳۸ میلیارد دلار از مناطق آزاد صادرات انجام شده و در مقابل آن معادل ۴۸ میلیارد دلار واردات انجام شده است.
وی با اعلان اینکه تراز تجاری مثبت در مناطق آزاد حدود ۹۲ میلیارد دلار بوده است، اضافه کرد: سال قبل برای کالای مسافری از مناطق آزاد ۵۰۰ میلیون دلار پیش بینی شده بود که ۳۸۰ میلیون دلار آن وارد کشور شد و این نشان میدهد که هر منطقه آزاد کشور معادل ۴۰ میلیون دلار واردات کالای همراه مسافر داشته است.
معاون اقتصادی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی توضیح داد: تا سال ۹۳ که اوج تحریم ها بوده همیشه سرمایه گذاری های خارجی در سرزمین اصلی و مناطق آزاد روند کاهشی داشته است و تکمیل هرگونه سرمایه گذاری در مناطق آزاد و یا سرزمین اصلی ۴ و یا ۵ سال طول می کشد تا کامل شود.
معاون دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی با اعلان اینکه در ۲ روز گذشته بیش از ۸۰ هزار نفر وارد قشم شده اند، افزود: این نشان میدهد که ما در مناطق آزاد امکانات مناسبی را برای گردشگران فراهم نموده ایم و سرمایه گذاری بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومانی در این مناطق سرمایه گذاری موفقی بوده است.
** واردات ۳ تا ۴ برابری صادرات از مناطق آزاد از سال ۹۲ تا ۹۷
نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز در این برنامه اظهار داشت: طبق آمارهایی که انتشار یافته از سال ۹۲ تا ۹۸ حدودا واردات کالا از مناطق آزاد ۳ و یا ۴ برابر صادرات بوده است و این نشان میدهد که مناطق آزاد عملکرد و کارنامه مثبت و قابل قبولی را از خود نشان نداده اند.
«سید احسان خاندوزی» اضافه کرد: این در حالیست که مناطق آزاد مرکز ارتباط بین اقتصادی ملی با اقتصاد بین المللی است و صادرات برای ارزآوری از این مناطق بیشتر از واردات آن باشد.
نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: هرچند که تا حالا اقدام های خوبی در مناطق آزاد ویژه اقتصادی کشور انجام شده است اما آمارها نشان میدهد که از سال ۹۲ تا ۹۷ مجموع صادرات از مناطق آزاد مجموع صادرات از این مناطق ۴.۸ میلیارد دلار بوده در صورتیکه واردات آن ۹.۴ میلیارد دلار بوده است.
خاندوزی اظهار داشت: این آمار نشان میدهد که از سال ۹۲ تا ۹۷ یک درصد صادرات کشور از مناطق آزاد انجام شده و در مقابل آن ۱۲ درصد واردات کالا به کشور بوسیله این مناطق انجام شده و این رویکرد خوبی برای ما نبوده است.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: بررسی نسبت واردات به صادرات در مناطق آزاد نشان میدهد که ما در حوزه اقتصادی مناطق آزاد موفق نبوده ایم و فاصله بسیاری بین واردات و صادرات از این مناطق وجود دارد.
نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: ما در مجلس شورای اسلامی به دنبال این هستیم که عیوب ساختاری مناطق آزاد را اصلاح نماییم برای اینکه در ضمن ۲۸ سال قبل مناطق آزاد ما از زیرساخت های لازم برخوردار نبوده است.
خاندوزی با اعلان اینکه در طول این مدت نظام مدیریت مناطق آزاد کارآمدی لازم را نداشته است، اظهار داشت: تراز منفی تجارت در مناطق آزاد نشان میدهد که این مناطق از زیر ساخت های لازم و مدیریت نظامند پاسخگو نداشته است و باید ساختارهای این مناطق اصلاح گردد.
** اختصاص ۶ درصد سرمایه گذاری های کشور در مناطق آزاد مطلوب ما نیست
یک کارشناس امور اقتصادی همین طور به میزان سرمایه گذاری خارجی در مناطق آزاد اشاره نمود و اضافه کرد: در ۴ سال قبل متوسط سرمایه گذاری خارجی در مناطق آزاد، ۶ درصد بوده و این درصد خوبی برای سرمایه گذاری در مناطق آزاد ما نیست.
«گرشاسب خزائنی» افزود: فلسفه مناطق آزاد افزایش سرمایه گذاری خارجی از این مناطق است و پردازش صادرات وظیفه مهم دیگر مناطق آزاد در حوزه اقتصادیست و وقتی ماموریت اصلی یک سازمان جذب سرمایه گذاری است پس جذب ۶ درصد سرمایه گذاری در مناطق آزاد کشور رقم قابل قبولی نیست.
این کارشناس امور اقتصادی اشاره کرد: ما باید اول میزان قابل قبول سرمایه گذاری را در مناطق آزاد کشور مشخص نماییم برای اینکه تا حالا میزان آن مشخص نشده که عدد مطلوب سرمایه گذاری خارجی در مناطق آزاد چقدر است.
خزائنی توضیح داد: نتیجه هرگونه سرمایه گذاری در مناطق آزاد کشور افزایش اشتغالزایی است و حتی به نظر من ۱۰ تا ۱۵ درصد سرمایه گذاری خارجی در کشور در مناطق آزاد عدد قابل قبولی نیست بلکه باید بیشتر از این ارقام باشد.
این کارشناس اقتصادی به خصوصیات و خاصیت های مناطق آزاد اشاره نمود و افزود: جذب سرمایه گذاری خارجی و افزایش تولید و ارزآوری با اهمیت ترین مولفه های مناطق آزاد است و باید این سه مولفه در توسعه مناطق آزاد کشور در دستور کار دست اندرکاران مناطق آزاد کشور باشد.منبع:

1399/10/30
10:56:37
0.0 / 5
686
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , تجاری , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش