در نشست كمیسیون اقتصادی مجلس مطرح شد؛

قالیباف: عدم برخورد با متخلفان حقیقی و حقوقی بورس قابل پذیرش نمی باشد

قالیباف: عدم برخورد با متخلفان حقیقی و حقوقی بورس قابل پذیرش نمی باشد به گزارش آنی بازار رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه نمی توان بورس را با بگیر و ببند سامان داد و مشکلات را حل کرد، اظهار داشت: به مسؤلان بورسی اختیار بسیاری داده شده و در این شرایط عدم برخورد با متخلفان حقیقی و حقوقی قابل پذیرش نمی باشد.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایرنا از خانه ملت، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، در نشست کمیسیون اقتصادی مجلس که با حضور فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس و مدیران ارشد سازمان بورس برگزار شد، اظهار نمود: از آغاز شکل گیری مجلس یازدهم دو مبحث همیشه در دستور کار مجلس قرار داشت؛ نخست سند مالی بودجه با رویکرد اصلاح ساختار آن و دوم بازار سرمایه به علت اهمیت آن و نقشی که بر سایر بازارها و زندگی مردم دارد.
وی افزود: همانگونه که کسری بودجه بزرگترین چالش سند بودجه بوده و باید حل شود، در حوزه سرمایه گذاری که هم اکنون سرمایه گذاری قابل توجهی هم نداریم، باید از ظرفیت بازار سرمایه و بورس استفاده نماییم.
قالیباف با اشاره به اینکه شخصاً وضعیت بورس را به صورت مداوم دنبال می کنم، افزود: همواره در خدمت وزیر امور اقتصادی و دارایی بودیم تا هر مشکلی که در حوزه بورس وجود داشت، حل و فصل شود.
رییس مجلس خاطرنشان کرد: هر چه که وزارت اقتصاد درباره این بازار از مجلس درخواست نمود، آنرا انجام دادیم. حتی لایحه دوفوریتی افزایش سرمایه شرکت ها از محل صرف سهام با سلب حق تقدم از زمان اعلام وصول تا تصویب و ابلاغ آن حدود ۲۵ روز طول کشید، یعنی از شورایعالی اقتصادی هم زودتر مسیر طی شد.
وی افزود: ۴۰ روز پیش به وزیر اقتصاد گفتم بازار سرمایه گرفتار سوءمدیریت است و باید اصلاح گردد، اما این بازار همچنان گرفتار همان صدمه است. هر اختیاری که خواستند، از اعمال مدیریت و نظارت تا اختیار درباره سهام های حقوقی داده شده است. هم اکنون وزیر اقتصاد هر ابزاری که برای مدیریت و اداره بازار بورس نیاز داشته باشد، در اختیار دارد.
قالیباف با اشاره به اینکه شرایط کنونی بورس نشان دهنده نارسایی مدیریتی در این عرصه و سوءمدیریت است، تصریح کرد: دولت، ستاد اقتصادی دولت، وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس کل بورس در مقابل بازار سرمایه مسئول هستند.
رییس قوه مقننه با اشاره به اینکه برپایه مصوبات شورایعالی بورس، اختیارات بسیاری برای اداره این بازار داده شده، به آنچه از خردادماه تا مردادماه سالجاری اتفاق افتاد، اشاره و بیان نمود: شاخص بورس که از ۲ میلیون واحد عبور کرده بود، هم اکنون به یک میلیون رسیده است، نوسان یک میلیونی شاخص بورس نشان دهنده ضعف در مدیریت بازار سرمایه است.
وی با اشاره به اینکه چطور امکان دارد وقتی قیمت ارز بالا می رود بازار سرمایه گرفتار صدمه شود و وقتی قیمت ارز کاسته می شود هم این صدمه وجود داشته باشد؟ افزود: تحلیل درباره سهام فروخته شده توسط شرکتهای حقوقی و زمان ارائه این سهام مبین وجود ایراد و اشکال در این حوزه می باشد که باید برطرف شود.
رییس مجلس شورای اسلامی با تکیه بر اینکه بازار سرمایه باید قوام و ثبات داشته باشد، افزود: در صورت وجود ایراد و اشکال در بازار سرمایه، این مشکل به سایر بخش ها سرایت می کند و باعث ایجاد خسارت در حوزه های اقتصادی می شود. از طرفی اعتماد مردم را از بین می برد.
قالیباف با اشاره به اینکه دولت و رئیس جمهوری رسماً از مردم دعوت کرده و اطمینان دادند که در بورس سرمایه گذاری کنید و گفتند که دولت در کنار مردم است، خاطرنشان کرد: مردم باید در شرایط کنونی احساس کنند که ما هستیم، منظور این نیست که منطق اقتصادی بورس را عوض نماییم، اما فراز و نشیب یک میلیون واحدی قابل قبول نیست، فراز و نشیب مفهوم داری که در آن عده خاص یا برخی شرکتهای حقوقی از آن منفعت بردند، اصلا قابل قبول نیست.
وی با اشاره به اینکه مجلس وظیفه خود می داند که از مردم، سهامداران و افرادی که به بورس اعتماد کردند، حمایت کند، اظهار داشت: بی اعتمادی خسران بزرگی است. اگر هم اکنون به مردم بگوییم که در بازار سرمایه، سرمایه گذاری کنید، با چه انگیزه ای به این سمت حرکت کنند؟
رییس نهاد قانونگذاری اظهار نمود: کمیسیون اقتصادی مبحث بورس را مورد بررسی قرار داده و گزارش مربوطه را به هیات رییسه ارجاع دهند تا در صحن علنی قرائت شود، هر چند این مورد در شورایعالی هماهنگی اقتصادی سران هم مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.
قالیباف بیان نمود: اطمینان دارم بورس را می توان بهتر از شرایط کنونی اداره کرد، بگونه ای که رشد متناسب داشته باشد. تحقق این مهم در گرو اصلاح برخی موضوعات است.
وی با اشاره به اینکه باید آرامش را به بازار بورس بازگردانیم، اظهار داشت: نمی توان بورس را با بگیر و ببند سامان داد و مشکلات را حل کرد، اما از آنجائیکه به مسؤلان بورسی اختیار بسیاری داده شده، عدم برخورد با متخلفان حقیقی و حقوقی قابل پذیرش نمی باشد.
رییس مجلس با اشاره به اینکه ستاد اقتصادی دولت باید اقدامات لازم برای ساماندهی بورس را انجام دهد، خاطرنشان کرد: هرچند بورس از نظر نرم افزار و سخت افزار ایراداتی دارد، اما برای رشد اقتصادی و مهار نقدینگی می توان از ظرفیت بازار سرمایه بهره برد.
قالیباف با اشاره به اینکه در کمیسیون تلفیق تمام تصمیمات بگونه ای دریافت می شود که باعث تورم زایی و رشد نقدینگی نشود، افزود: ما توقع داشتیم دولت اصلاحات مناسبی در بودجه انجام دهد که به علت بی توجهی به این مورد مجلس ورود کرد.
وی ضمن اشاره به اینکه از آنجائیکه رسیدگی به موضوعات اقتصادی، اولویت من است در طول شبانه روز بامداد یا شب، هر زمان که نیاز است، موضوعات را بررسی می کنم، بیان نمود: هر چند اقتصاددان نیستم، اما با افراد صاحبنظر در بازار سرمایه گفت و گو کرده و اطلاعات را از آنها می گیرم، ازاین رو در جریان شرایط و وضعیت کنونی هستم.منبع:

1399/10/30
22:37:04
0.0 از 5
871
تگهای خبر: آرامش , ابزار , ارز , اقتصاد
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش