دژپسند:

هیچ برداشتی از منابع بانك مركزی برای تامین بودجه نداشته ایم

هیچ برداشتی از منابع بانك مركزی برای تامین بودجه نداشته ایم به گزارش آنی بازار وزیر امور اقتصادی و دارایی با اعلان اینکه بوسیله خصوصی سازی، مالیات و اوراق کوشیدیم تا نیازی به تامین مالی از طریق بانک مرکزی نداشته باشیم، اظهار داشت: هیچ برداشتی از منابع بانک مرکزی برای تامین بودجه نداشته ایم.


«فرهاد دژپسند» امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران به عملکرد حوزه وزارت اقتصاد و دارایی اشاره نمود و اضافه کرد: درآمد نفتی ایران به سبب جنگ تحمیلی اقتصادی گرفتار کاهش شده است، بطور طبیعی با توجه به این که شرایط کشور به شکلی است که نمی توان هزینه ها را کاهش داد؛ بدین سبب باید به دنبال منابع جایگزین می رفتیم.
دژپسند با اعلان اینکه یکی از این درآمدها که بعنوان سالم ترین درآمد تلقی می شود بحث درآمد مالیاتی است، گفت: اهتمام کرده ایم تا در کنار جنگ تحمیلی اقتصادی و شیوع ویروس کرونا رعایت حال مودیان هم داشته باشیم؛ بدین سبب نمی توان خیلی از مودیان مانند حوزه گردشگری و واحدهای صنفی را تحت فشار قرار دهیم.
وی اشاره کرد: حالا می توان این خبر خوش را داد که درآمد مالیاتی در ۱۰ ماه امسال تا ۱۰۱ درصد تحقق پیدا کرده است، این مساله نشاندهنده عملکرد خوبی است که در پیش گرفته شده است.
دژپسند گفت: یکی دیگر از فعالیت ها تامین مالی بوسیله اوراق بوده است که کوشیدیم تا اوراق را با جدول زمان بندی منظم و در دامنه مشخص به کار بگیریم.
وزیر امور اقتصاد و دارایی اضافه کرد: گاهی اوقات که از تامین مالی در بازار سرمایه صحبت می شود برخی به اشتباه تصور می کنند که تامین سرمایه فقط بوسیله بازار سرمایه انجام می شود در صورتیکه بازار بدهی یکی از منابع مهم برای تامین مالی تلقی می شود.
به گفته وی، بنگاه های خصوصی هم در بازار بدهی برای تامین مالی مبادرت به فروش اوراق می کنند.
دژپسند با تاکید بر اینکه تامین مالی بوسیله بازار سرمایه تنوع دارد و کمتر از ۱۰ درصد از تامین مالی بوسیله خصوصی سازی انجام می شود، اظهار داشت: خصوصی سازی هایی که تا حالا انجام شده بوسیله واگذاری سهام بوده است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی با اعلان اینکه بوسیله خصوصی سازی، مالیات و اوراق کوشیدیم تا دولت دیگر نیازی به تامین مالی بوسیله بانک مرکزی نداشته باشد، افزود: سیاستی که دولت یازدهم و دوازدهم تا حالا داشته، به درستی اجرا شده است و هیچ برداشتی از بانک مرکزی برای تامین بودجه نداشته ایم.
برنامه ما حذف مسئولان قدیمی نیست
وی در ادامه به انتخاب دهقان دهنوی بعنوان رئیس سازمان بورس اشاره نمود و گفت: دهقان دهنوی که عهده دار معاونت امور وزرات اقتصاد و دارایی بود، به زودی با اصحاب رسانه نشست خبری خواهد داشت و برنامه های خودرا برای بازار سرمایه توضیح خواهد داد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی اشاره کرد: برنامه ما حذف مسئولان قدیمی نیست؛ بدین سبب همچنان در حال استفاده از روسای سابق و اسبق در قالب گروه های مشاوره هستیم و یک هم جمعی برای تجربه را داریم.
دژپسند گفت: تغییر در مدیریت بورس به سبب اصرار قالیباف اصل برای کناره گیری از مدیریت بوده است، در استعفای آخر هم به استعفای آذر ماه خود اشاره کرده بود.
عزم جدی برای عرضه سرخابی ها به بورس
وی در پاسخ به سوالی درباره آخرین اقدامات صورت گرفته برای عرضه سهام استقلال و پرسپولیس، اظهار داشت: درباب سهام استقلال و پرسپولیس دو بحث مطرح گردیده است، بارها اعلام نموده ایم که اگر یک مقطعی شرایط فراهم گردد آماده عرضه هستیم اما باید بازار آمادگی عرضه را داشته باشد.
دژپسند گفت: دراین زمینه برنامه های مفصلی داریم، حتی تبدیل اساسنامه سهامی خاص به سهامی عام هم توسط مجمع امضا شده است و در نخستین فرصت اگر شرایط فراهم باشد سهام سرخابی ها به بورس عرضه می شود.
وزیر امور اقتصادی و دارایی اضافه کرد: تصمیم برای عرضه این دو باشگاه به بورس جدی است اما اگر مساله ای خاص رخ دهد که مانع از ارائه شود آنرا اعلام خواهیم کرد.
وی در باره عرضه سهام سرخابی ها در دهه فجر اظهار داشت: اگر شرایط فراهم گردد شاید بتوان در زمان اعلام شده عرضه را انجام دهیم اما حالا آمادگی عرضه یکی از باشگاه ها را داریم.
افزایش تعداد شرکت های بازارگردان در بورس
وی در پاسخ به سوالی دیگر درباره اینکه با تشویق دولت، مردم سرمایه های خودرا وارد بازار کرده اند آیا تدبیری برای بهبود وضعیت بازار وجود ندارد، اظهار داشت: از همان ابتدا و از زمانی که ترجیح بازار سرمایه را به سایر بازارها مانند بازار سکه و ارز بیان می کردیم در ادامه اعلام کردیم که بازار سرمایه یک بازار محاسباتی مبتنی بر عقلانیت و همراه با ریسک است؛ بدین سبب افرادی که وارد بازار می شوند باید این مساله را برای سرمایه گذاری خود لحاظ کنند.
دژپسند با اعلان اینکه افراد با امید دریافت سود وارد بازار سرمایه می شوند و یکی از شاخص هایی که مبنای تحلیل و انتخاب سهام شرکتها است شاخص P/E است، گفت: حالا آمار سود ۹ ماه امسال شرکت های بورسی نسبت به ۹ ماه مشابه سال قبل سه برابر شده است، ما با این زبان سخن می گوییم اما در این میان ممکنست شاخص کل تابع شرایط دیگری باشد که تحت مدیریت ما نیست.
وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر اینکه اقداماتی که در بورس تحت مدیریت ما است را به خوبی انجام داده ایم، اظهار داشت: در ابتدای امسال یعنی فروردین ماه تعداد کل شرکت های بازارگردان، ۱۷۵ شرکت بود در صورتیکه حالا این تعداد به ۵۳۱ شرکت رسیده است.
وی افزود: تلاش ما در بازار افزایش تعداد و تنوع بازگردان، به کارگیری اوراق اختیار تبعی و اسناد اوراق خزانه بوده است که انها را در دستور کار قرار داده ایم.
شاخص بورس ملاک تصمیم گیری سهامداران نباشد
وی در آخر با تاکید بر اینکه شاخص بورس نباید ملاک سهامداران قرار گیرد، اظهار داشت: شاخص تابع دو عنصر مدیریت بنگاه ها و شرایط پیرامونی بنگاه است که باید متناسب با آن بازار را مورد تحلیل قرار داد.
دژپسند گفت: تصمیم دیگری که پیگیر بودیم و در چند روز اخیر هم رئیس بانک مرکزی آنرا اعلام نمود کوشش برای تعیین نرخ بهره بین بانکی ۱۸ درصدی است که می توان آنرا بعنوان علامتی مثبت در بازار تلقی نمود.منبع:

1399/11/16
23:16:20
0.0 از 5
837
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش