روز خوب بورس های جهانی

روز خوب بورس های جهانی آنی بازار: همه فاکتورهای مهم بورسی جهان صعود کردند.


به گزارش آنی بازار به نقل از بلومبرگ، طبق آخرین داده های منتشرشده از جانب سایت بدهی آمریکا، تا اختتام ماه فوریه ۱۵۰ میلیون و ۱۰۶ هزار نفر از شهروندان آمریکایی در بازار کار مشارکت داشته اند. شمار جمعیت بیکاران آمریکایی تا اختتام این ماه معادل ۱۰ میلیون و ۱۴۲ هزار نفر بوده است. سهم بخش خصوصی از اشتغال کل، ۱۱۸ میلیون و ۱۸۶ هزار شغل و بخش دولتی ۲۲ میلیون و ۷۱۳ هزار شغل بوده است. هم چنین هشت میلیون و ۷۲۱ هزار آمریکایی نیز خوداشتغال بوده اند. از بین کل شاغلین آمریکایی، ۱۲۵ میلیون و ۱۳۸ هزار نفر به صورت تمام وقت و ۲۴ میلیون و ۶۰۶ هزار نفربه صورت پاره وقت مشغول به کار بوده اند.
نگرانی از افزایش شدید تورم بعد از انتظار آمار تورم در سطح اتحادیه اروپا و منطقه یورو بار دیگر احتیاط معامله گران را افزایش داده است. طبق اعلام مرکز آمار اتحادیه اروپا، متوسط نرخ تورم در ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در دوازده ماه منتهی به ژانویه با ۱.۲ درصد افزایش نسبت به رقم مشابه منتهی به ماه قبل به ۰.۹ درصد رسیده است. در سطح اتحادیه اروپا این نرخ بطور متوسط ۱.۲ درصد بوده که از ماه قبل ۰.۹ درصد بیشتر شده است. نرخ بهره در سطح منطقه یورو حالا در محدوده منفی قرار دارد و کاهش بیشتر آن بعید به نظر می آید.
با افزایش خوش بینی ها از مهار کرونا، نتایج یک نظرسنجی صورت گرفته از فعالان ۱۷ بورس اصلی جهان همچون بورس های اروپایی، آمریکا، بورس تورنتو و بورس توکیو نشان میدهد که همه آنها انتظار دارند فاکتورهای بورسی در سال ۲۰۲۱ در سطح بالاتری از سطح قبل بسته شوند. در ۱۵ بورس از ۱۷ بورس فوق، اکثریت فعالان انتظار داشته اند تا اختتام نیمه نخست امسال این اتفاق بیافتد و دو بورس دیگر هم انتظار بروز این اتفاق در انتهای سال را داشته اند.
بحث های داغی بر سر مسیر آینده نرخ های بهره و نرخ های تورم در اقتصادهای بزرگ بین معامله گران وجود دارد. بااینکه حدودا همه معامله گران روی اجتناب ناپذیر بودن افزایش تورم در ماه های آتی تاکید دارند اما برخی نگران اند تورم با روند فعلی از کنترل بیرون رود و بازگرداندن آن به محدوده های هدف کار زمان بر و پرهزینه ای باشد. بانکهای مرکزی سراسر جهان ناچار شده اند تا برای پشتیبانی از واحدهای مختلف اقتصادی و کاستن از تبعات اقتصادی کرونا دست به تزریق سنگین نقدینگی و کاهش شدید نرخ بهره بزنند بطوریکه نرخ بهره در خیلی از کشورها حالا در محدوده صفر یا منفی قرار دارد.
کاترین تای مقرر است بعنوان گزینه پیشنهادی جو بایدن برای تصدی سمت وزیر تجاری به سنا معرفی شود. آن طور که منابع نزدیک به تای به بلومبرگ گفته اند وی طرفدار افزایش مصرف تولیدات داخلی است و از اتخاذ رویکرد سختگیرانه نسبت به چین در مسایل تجاری هم حمایت می کند اما موضع وی بطور کلی نرم تر از رابرت لایت هایزر خواهد بود که دوران ترامپ تصدی این سمت را بر عهده داشت. روی کار آمدن تای که طرفدار حل و فصل اختلافات با چین بوسیله دیپلماتیک است تا حدی موجب آسودگی خاطر معامله گران از اینده تجاری دو اقتصاد برتر شده است.
مشکلات ناشی از حوادث طبیعی در نقاط مختلف موجب نگرانی معامله گران از کاهش بیشتر رشد اقتصادی شده است. بعد از سرمای کم سابقه در آمریکا و اروپا، زلزله شدید در ژاپن هم موجب خروج خیلی از نیروگاه ها از مدار شد. این اتفاق ها در شرایطی رخ می دهد که ویروس کرونا که نگرانی اصلی اقتصادی جهان هم شمرده می شود کماکان با جهش های خود در صدر اخبار قرار دارد و این دفعه یک جهش خطرناک از این ویروس در فنلاند شناسایی و گزارش شده است که سرعت انتقال بالایی هم دارد.
بر اساس گزارش جدید کمیسیون اروپا، متوسط رشد اقتصادی ۱۹ کشور عضو منطقه یورو ۳.۸ درصد خواهد بود که نسبت به برآورد قبلی ۰.۸ درصد بیشتر است اما رشد اقتصادی اتحادیه اروپا بجای ۳.۹ درصد قبلی، ۳.۷ درصد پیش بینی شده است. اتحادیه اروپا انتظار دارد تا سال ۲۰۲۲ سطح اقتصاد این اتحادیه به زمان پیش از کرونا باز گردد اما روند احیای اقتصاد در بعضی از کشورها طولانی تر خواهد بود. پیش بینی شده که محدودیت ها تا ماه مارس ادامه پیدا خواهدنمود.
تا حالا بیش از ۱۱۸ میلیون و ۸۲۷ هزار و ۶۲۴ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین دو میلیون و ۵۴۵ هزار و ۵۲۸ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۵۲۵ هزار و ۸۲۳ نفر، برزیل با ۲۵۵ هزار و ۱۸ نفر، مکزیک با ۱۸۵ هزار و ۷۱۵ نفر، هند با ۱۵۷ هزار و ۲۵۶ نفر و انگلیس با ۱۲۲ هزار و ۹۵۳ نفر بوده است.
آرتور هوگان - تحلیلگر ارشد بازار سرمایه در موسسه نشنال سکیوریتیز کورپوریشن - اظهار داشت: حالا زمان آن رسیده است که توجه معامله گران و فعالان بازار به فاکتورهای بنیادی جلب شود. اخبار مربوط به ویروس امیدوارکننده تر از قبل هستند بااینکه هنوز تا خلاصی از آن فاصله بسیاری داریم اما می توانیم رد پای بهبود تدریجی در بخش های مختلف را مشاهده نماییم. باتوجه به حضور خوب و نیرومند سیاستگذاران پولی، بازارها کمتر نسبت به کافی نبودن سیاست های پولی و مالی برای پشتیبانی از رشد اقتصادی نگران اند.
بورس آمریکا
در وال استریت همه شاخص ها صعودی بودند؛ تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۲.۰۸ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۱ هزار و ۵۷۶.۵۶ واحد بسته شد.
شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۲.۱۶ درصد افزایش تا سطح ۳۸۹۳.۶۰ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۲.۵۵ درصد صعود در سطح ۱۳ هزار و ۵۲۹.۰۷ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۱.۶۲ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۶۵۸۸.۵۳ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با جهش ۱.۶۴ درصدی و ایستادن در سطح ۱۴ هزار و ۱۲.۸۲ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با پیشروی ۱.۵۷ درصدی در سطح ۵۷۹۲.۸۰ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۱.۸۶ درصد بالا رفت و به ۸۳۷۸.۱۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با افزایش ۲.۴۱ درصدی تا سطح ۲۹ هزار و ۶۶۳.۵۰ واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۱.۶۳ درصد بالا رفت و در سطح ۲۹ هزار و ۴۵۲.۵۷ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" افزایش ۱.۵۴ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۵۴۱۸.۷۹ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۱.۷۴ درصد صعود و ایستادن در سطح ۶۷۸۹.۵۵ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر فاکتورهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها نزولی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۱.۸۵ درصد کاهش به ۶۰.۳۶ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با ریزش ۱.۳۲ درصدی به ازای ۶۳.۵۷ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همین طور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با کاهش ۰.۴۹ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۲۵.۵۳ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افزایش ۰.۳۸ درصدی به ازای ۲۶.۶۷ دلار مبادله شد.
منبع:

1399/12/12
09:15:48
0.0 / 5
553
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش