رییس كل بانك مركزی اعلام كرد:

تأمین 10 میلیارد دلار ارز برای واردات كالاهای اساسی

تأمین 10 میلیارد دلار ارز برای واردات كالاهای اساسی به گزارش آنی بازار رییس کل بانک مرکزی اظهار داشت: با وجود کاهش شدید درآمدهای نفتی دولت در سالجاری، بانک مرکزی موفق به تأمین ارز ۱۰ میلیارد دلار با نرخ ارز ترجیحی برای واردات کالاهای اساسی، دارو و نهاده های دامی و مواد اولیه واحدهای تولیدی شد.


به گزارش روز سه شنبه ایرنا از بانک مرکزی، «عبدالناصر همتی» در شصتمین مجمع سالیانه بانک مرکزی به تشریح تحولات اقتصاد کشور و اقدامات بانک مرکزی در مورد مدیریت بازار ارز، تأمین ارز کالاهای اساسی و مدیریت نقدینگی پرداخت.
وی ضمن اشاره به فشار بی سابقه تحریم ها بر اقتصاد کشور اظهار داشت: مشکلات ناشی از شیوع کرونا فشار مضاعفی را بر اقتصاد کشور وارد و شرایط سخت و بی سابقه ای برای سیاستگذاری پولی و ارزی ایجاد کرد.
رییس بانک مرکزی اضافه کرد: از این لحاظ برای پشتیبانی از اقتصاد ۴۲ هزار میلیارد تومان وام کرونایی تخصیص داده شد که از این میزان ۲۸.۵ هزار میلیارد تومان مختص خانوارها بود. با این وجود بانک مرکزی حداکثر تلاش خویش را برای مدیریت نقدینگی انجام داد.
وی افزود: با وجود کاهش قابل ملاحظه درآمد ارزی و شوک ناشی از کرونا، متوسط رشد نقدینگی در سه سال قبل ۳۰.۳ درصد بوده که این میزان از متوسط ۲۰ سال قبل تنها ۲.۸ درصد بیشتر بوده است.
همتی اظهار داشت: با کمک وزارت اقتصاد طی ۴۱ حراج انجام شده، توانستیم ۱۱۵ هزار میلیارد تومان اوراق دولتی را به فروش برسانیم و اگر این کار انجام نمی پذیرفت پایه پولی ۳۲ واحد درصد و نقدینگی ۲۶ واحد درصد افزایش می یافت که بانک مرکزی جلوی تحقق آنرا گرفت.
رییس کل بانک مرکزی ضمن اشاره به رشد اقتصادی ۲.۲ درصدی کشور در ۹ ماهه سالجاری ابزار امیدواری کرد: افزایش رشد اقتصادی طی فصول دوم و سوم سال ۱۳۹۹ نوید بخش عبور از شرایط سخت بخش واقعی اقتصاد ایران و حاکی از خروج از رکود و آغاز دوره رشد مجدد اقتصادی می باشد.
وی اجرای موفق ادغام بانکهای وابسته به نیروهای مسلح را پروژه ای مهم در جهت اصلاح ساختاری نظام بانکی دانست و اظهار داشت: در مورد اصلاح ناترازی بانک ها که سابقه ای طولانی در اقتصاد کشور دارد اقدامات موثری توسط بانک مرکزی انجام شده که نتایج آن به مرور نمایان خواهد شد.
همتی اضافه کرد: اجرای عملیات بازار باز بعنوان یک سیاست پولی نوین مبتنی بر کنترل نرخ سود که سال ها در نظام بانکی مغفول مانده بود از اقدامات مهم بانک مرکزی امسال بود که منجر به بازتعریف رابطه بانک مرکزی و بانک ها شده و مسیر اصلاح ناترازی های بانکی را هموارتر می کند.
منبع:

1399/12/27
19:14:46
0.0 / 5
451
تگهای خبر: ابزار , ارز , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش