صندوق بین المللی پول:

شاهد فاصله گرفتن كشورها از دلار هستیم

شاهد فاصله گرفتن كشورها از دلار هستیم به گزارش آنی بازار صندوق بین المللی پول در گزارشی از احتمال کاهش بیشتر سهم دلار از ذخایر ارزی جهان اطلاع داد.


به گزارش آنی بازار به نقل از صندوق بین المللی پول، دلار در مقابل ارزهای معتبر جهانی کار سختی را پیش رو خواهد داشت و به عقیده بعضی از تحلیل گران، کاهش سهم دلار از ذخایر ارزی جهان مبین کاهش نقش دلار در اقتصاد جهانی است. سهم دلار از ذخایر ارزی بانکهای مرکزی جهان از ۷۱ درصد در سال ۱۹۹۹ به ۵۹ درصد در سال ۲۰۲۰ رسیده در حالیکه سهم یورو حدودا در محدوده ۲۰ درصدی باقی مانده است.
طبق اعلام صندوق بین المللی پول، دلار استرالیا، دلار کانادا و یوان چین بیشترین رشد را طی یک سال گذشته تجربه کرده اند.
در انتها سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۰ سهم دلار از ذخایر ارزی جهانی به ۵۹ درصد رسیده است تا بدین ترتیب بیشترین کاهش فصلی سهم دلار در ۲۵ سال گذشته به ثبت برسد. این رقم ۱.۴ درصد کمتر از رقم ثبت شده دوره مشابه قبل است.
طبق اعلام صندوق بین المللی پول، شماری از کارشناسان انتظار دارند تا بانکهای مرکزی در سرتاسر جهان به رویکرد متنوع سازی ذخایر ارزی خود ادامه دهند که این مسئله به زیان دلار خواهد بود.
از طرفی روند افزایش سهم یوان چین از ذخایر ارزی جهان کماکان ادامه دارد و این ارز حدود ۲.۳ درصد کل ذخایر را تشکیل می دهد که ۰.۱ درصد بیشتر از رقم ثبت شده در فصل قبل است. در طرف مقابل اما سهم ین به ۵.۳ درصد کاهش یافته است. سهم یورو از این ذخایر هم به ۲۱.۲ درصد رسیده که ۰.۷ درصد بیشتر از رقم ثبت شده قبلی است.
پیشتر هم یکی از بانکهای بزرگ آمریکایی در گزارشی جداگانه از کاهش تمایل بانکهای مرکزی به نگهداری دلار و افزایش تقاضای خرید طلا اطلاع داده بود.
به قول بنک آف امریکا، بانکهای مرکزی جهان پارسال بیشتر از ۶۵۰ تن طلا به ذخایر ارزی خود افزوده اند. این بانک سهم دلار از ذخایر ارزی بانکهای مرکزی جهان را ۶۱.۸ درصد ارزیابی کرده که ۰.۵ درصد بیشتر از برآورد صندوق بین المللی پول بوده است.
منبع:

1400/02/16
17:57:03
5.0 / 5
321
تگهای خبر: ارز , ارزیابی , اقتصاد , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش