آمارها حكایت می كنند؛

كم اثرشدن تحریم صادرات نفت به روایت آمارهای اقتصادی

كم اثرشدن تحریم صادرات نفت به روایت آمارهای اقتصادی به گزارش آنی بازار آمارهای بانک مرکزی نشان داده است در ۹ ماهه سال ۹۹ رشد اقتصادی با احتساب نفت در مقایسه با رشد اقتصادی بدون نفت بیشتر شده که حاکی از افزایش صادرات نفت ایران و تأثیر آن بر آمارهای اقتصادی می باشد.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، اردیبهشت سال ۹۷ دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا بصورت یک طرفه از برجام خارج و به تدریج تحریم هایی را مقابل اقتصاد ایران اعلام نمود.
یکی از با اهمیت ترین بخش هایی که مورد هجمه تحریم ها قرار گرفت، صنعت نفت بود. ترامپ بطور مشخص اعلام نمود که در تلاش است تا صادرات نفت ایران را به صفر برساند.
وی علاوه بر آنکه تحریم نفتی را حربه ای سیاسی مقابل ایران می دانست، با این اقدام کوشش کرد تا سهم خودرا در صادرات نفت به بازارهای سنتی نفت ایران نیز افزایش دهد.
هر چند که ترامپ هیچگاه نتوانست صادرات نفت کشورمان را صفر کند و صادرات نفت با راهکارهای مختلفی هر چند با سختی ها و موانع فراوان ادامه داشت اما کاهش صادرات نفت بطور مستقیم بر رشد اقتصادی ایران اثر گذاشت.
ایران که با رفع تحریم ها پس از برجام بالاترین رشد اقتصادی جهان را به نام خود ثبت کرده بود، با کاهش درآمدهای نفتی و موانع به وجود آمده برای ورود پول به کشور، با کاهش رشد اقتصادی رو به رو شد.
حتی در زمان هایی رشد اقتصادی ایران به سبب شرایط پیچیده تحریم منفی شد، اما درست در سالی که اغلب کشورهای جهان به سبب شیوع ویروس کرونا با افت رشد اقتصادی همراه شدند، ایران توانست با عبور از شرایط سخت تحریم و کرونا، رشد اقتصادی مثبت را به ثبت برساند.
آنگونه که معاون اول رئیس جمهوری نیز تاکید کرده تلاش نموده ایم تا تحریم را خنثی نماییم و بااینکه فروش نفت بسیار کم شد، اما حالا شرایط بهتر است و بر اوضاع مسلط تر شده ایم و امکان افزایش صادرات نفت تا ۲.۵ میلیون بشکه را بعد از رفع تحریم داریم.
آمارهای بانک مرکزی نیز نشان میدهد که در ۹ ماهه سال ۹۹ رشد اقتصادی نسبت به رقم مشابه سال قبل به میزان ۲.۲ درصد بالا رفته است.
این در شرایطی است که رشد تولید ناخالص داخلی در فصل بهار سال قبل منفی ۲.۹ درصد بود که این رقم در فصل های تابستان و پاییز به ترتیب به ۵.۲ و ۳.۹ درصد بالا رفته است.
این اعداد که برای دو فصل پی در پی، رشد اقتصادی مثبت را به ثبت رسانده حاکی از خروج اقتصاد ایران از رکود و شروع دوره رشد است، اما نکته مهم دیگر در این آمار، افزایش رشد اقتصادی با احتساب نفت در مقایسه با رشد اقتصادی بدون نفت در سال قبل است.
معاون اول رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه اقتصاد مقاومتی توانمندی کشور را افزایش داده است، اظهار داشت: تا تابستان سال جاری با وجود کرونا و فشار تحریم ها که در نقطه اوج آن قرار داشت بر طبق گزارش بانک مرکزی رشد اقتصادی کشور با نفت و بدون نفت بالای ۱.۳ تا ۱.۵مثبت شد و رشد کارگاه های بزرگ صنعتی که بالای ۱۰۰ نفر نیرو داشتند به ۱۰.۸ درصد رسید. حتی ریزش شغل و بیکاری که در بهار ۹۸ به نسبت سال پیش از آن به یک میلیون و ۴۰۰ هزار شغل رسیده بود در تابستان سال قبل در بخش صنعت حدودا به صفر رسید و بخش صنعت و کشاورزی بعنوان بخش های مولدی بر طبق جهت گیری های اقتصاد مقاومتی توانستند با وجود فشارها خودرا اداره کنند.
در حالی که رشد تولید ناخالص داخلی بدون نفت در فصل بهار سال قبل معادل منفی ۰.۶ درصد بود، این رقم با در نظر گرفتن نفت، منفی ۲.۹ درصد برآورد شده است.
این اعداد به آن معنا است که در فصل بهار سال ۹۹، فروش نفت ایران همچنان کاهشی بوده و این مساله بر رشد اقتصادی تاثیر منفی داشته است.
اما ماجرا در فصل تابستان و پاییز متفاوت شده است.
در تابستان رشد اقتصادی با نفت و بدون نفت به ترتیب ۵.۲ درصد و ۳.۲ درصد اعلام شده است.
در پاییز نیز باز هم رشد اقتصادی با نفت بیشتر از رشد اقتصادی بدون درآمدهای نفتی بوده که نشان میدهد در طول این مدت صادرات نفت ایران افزایش داشته و بر مولفه های اقتصادی نیز موثر بوده است.
بر این اساس بااینکه رشد اقتصادی بدون نفت کشور در ۹ ماهه سال گذشته، معادل ۱.۹ درصد برآورد شده که این رقم با احتساب نفت، ۲.۲ درصد اعلام شده است.
از این ارقام می توان نتیجه گرفت که ایران توانسته با وجود تداوم تحریم ها اما سهم بیشتری از نفت تولیدی خودرا صادر کند.
البته قبل از این نیز وزیر نفت و رئیس کل بانک مرکزی از ایجاد گشایش هایی در صادرات نفت و دسترسی به پول آن صحبت کرده بودند.
وزیر نفت در بهمن پارینه در حاشیه مراسم افتتاح بیست و پنجمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در این زمینه اظهار داشته بود: صادرات نفت ایران و دسترسی به پول آن در ایام اخیر به شدت افزایش داشته است.1400/02/17
17:36:48
5.0 / 5
276
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش